Wrestling: Basile takes Brusly invitational over Hannan, De La Salle

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Basile captured the annual Brusly Invitational Wrestling event Saturday.

The Bearcats finished with 171 points while Archbishop Hannan was second with 147 points and De La Salle finished third with 114 points.

De La Salle had an individual champion in Zachary Lauland (138).

John Curtis Christian had a pair of winners, including Preston Curtis (106) and John Drake (285).

Archbishop Hannan had a pair of winners in Grayson Pennison (160) and Mark Pennison (170).

Brusly Invitational Team Scores
1 Basile 171.0
2 Archbishop Hannan 147.0
3 De La Salle 114.0
4 St. Louis Catholic 105.0
5 Brusly 88.5
6 John Curtis Christian School 83.0
7 Kaplan 67.0
8 South Beauregard 62.0
9 Dunham 49.0
10 Church Point 42.5
11 Summerfield 28.0
12 Evangel Christian Academy 26.0
13 Haynes Academy 4.0
14 Bolton 2.0
15 Episcopal 0.0

Brusly Invitational individual results
106
Guaranteed Places
• 1st Place – Preston Curtis of John Curtis Christian School
• 2nd Place – Luke Caballero of St. Louis
• 3rd Place – Kristian Scott of Dunham
• 4th Place – Bryce Fontenot of South Beauregard
1st Place Match
• Preston Curtis (John Curtis Christian School) 8-2, Fr. over Luke Caballero (St. Louis) 9-4, So. (Dec 4-0)
3rd Place Match
• Kristian Scott (Dunham) 4-1, 7th. over Bryce Fontenot (South Beauregard) 4-3, 8th. (Dec 11-4)
113
Guaranteed Places
• 1st Place – Henry Hebert of St. Louis Catholic
• 2nd Place – Kye Smith of Basile
• 3rd Place – Shane Barbarin of De La Salle
• 4th Place – Jamir Wilson of Evangel Christian Academy
1st Place Match
• Henry Hebert (St. Louis) 8-5, Fr. over Kye Smith (Basile) 1-1, 7th. (Fall 3:53)
3rd Place Match
• Shane Barbarin (DeLaSalle) 8-11, So. over Jamir Wilson (Evangel Christian Academy) 6-6, 8th. (Fall 2:44)
120
Guaranteed Places
• 1st Place – Kaul Kayser of Brusly
• 2nd Place – Luc Johnson of Basile
• 3rd Place – Hayden Meche of Church Point
• 4th Place – Henry Oliver of South Beauregard
1st Place Match
• Kaul Kayser (Brusly) 14-2, Sr. over Luc Johnson (Basile) 8-1, So. (Dec 9-5)
3rd Place Match
• Hayden Meche (Church Point) 6-1, So. over Henry Oliver (South Beauregard) 2-2, Fr. (Fall 4:00)
126
Guaranteed Places
• 1st Place – Andre Johnson of Basile
• 2nd Place – Timothy Routon of Church Point
• 3rd Place – Treyrton Schexnaider of Kaplan
• 4th Place – Cole Bartlett of Archbishop Hannan
1st Place Match
• Andre Johnson (Basile) 10-2, Jr. over Timothy Routon (Church Point) 5-1, Sr. (SV-1 8-6)
3rd Place Match
• Treyrton Schexnaider (Kaplan) 3-1, Sr. over Cole Bartlett (Archbishop Hannan) 6-7, Sr. (Fall 2:41)
132
Guaranteed Places
• 1st Place – Alex Menier of Basile
• 2nd Place – Cade Hontiveros of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Sean King of John Curtis Christian School
• 4th Place – Liam O`Connor of DeLaSalle
1st Place Match
• Alex Menier (Basile) 8-0, Sr. over Cade Hontiveros (Archbishop Hannan) 10-2, Sr. (MD 13-2)
3rd Place Match
• Sean King (John Curtis Christian School) 3-1, Jr. over Liam O`Connor (DeLaSalle) 14-7, So. (Dec 6-4)
138
Guaranteed Places
• 1st Place – Zachary Lauland of De La Salle
• 2nd Place – Gerrett Davis of Dunham
• 3rd Place – Brevan Fields of Basile
• 4th Place – Alexander Laurent of South Beauregard
1st Place Match
• Zachary Lauland (DeLaSalle) 7-3, Sr. over Gerrett Davis (Dunham) 2-1, Sr. (Fall 1:23)
3rd Place Match
• Brevan Fields (Basile) 10-4, Jr. over Alexander Laurent (South Beauregard) 3-4, Jr. (Fall 1:51)
145
Guaranteed Places
• 1st Place – Ethan Langley of Basile
• 2nd Place – Gavin Gautier of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Spencer Hughes of De La Salle
• 4th Place – Alexzander Zaunbrecher of Kaplan
1st Place Match
• Ethan Langley (Basile) 6-1, Jr. over Gavin Gautier (Archbishop Hannan) 7-3, Jr. (Fall 3:10)
3rd Place Match
• Spencer Hughes (DeLaSalle) 19-6, Jr. over Alexzander Zaunbrecher (Kaplan) 6-3, Sr. (Dec 15-8)
152
Guaranteed Places
• 1st Place – Andrew Trahan of Brusly
• 2nd Place – Preston Gautier of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Michael Gilreath of Evangel Christian Academy
• 4th Place – Luke Robertson of De La Salle
1st Place Match
• Andrew Trahan (Brusly) 13-3, Sr. over Preston Gautier (Archbishop Hannan) 10-2, So. (Fall 1:45)
3rd Place Match
• Michael Gilreath (Evangel Christian Academy) 12-3, Fr. over Luke Robertson (DeLaSalle) 12-9, So. (Fall 2:35)
160
Guaranteed Places
• 1st Place – Grayson Pennison of Archbishop Hannan
• 2nd Place – Luke Fontenot of Basile
• 3rd Place – Giovanni Cusimano of DeLaSalle
• 4th Place – Aujyri Harris of Brusly
1st Place Match
• Grayson Pennison (Archbishop Hannan) 7-0, Jr. over Luke Fontenot (Basile) 4-2, So. (Fall 4:27)
3rd Place Match
• Giovanni Cusimano (DeLaSalle) 14-8, Jr. over Aujyri Harris (Brusly) 3-7, So. (Fall 1:26)
170
Guaranteed Places
• 1st Place – Mark Pennison of Archbishop Hannan
• 2nd Place – John Reina of St. Louis Catholic
• 3rd Place – James Baldwin of Dunham
• 4th Place – Caiden Campisi of Kaplan
1st Place Match
• Mark Pennison (Archbishop Hannan) 6-0, Sr. over John Reina (St. Louis) 11-4, Sr. (Fall 3:13)
3rd Place Match
• James Baldwin (Dunham) 3-1, So. over Caiden Campisi (Kaplan) 2-2, So. (Fall 2:39)
182
Guaranteed Places
• 1st Place – Cameron Mire of Kaplan
• 2nd Place – Wade Rist of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Christian Bergeron of Basile
• 4th Place – Blake Bradley of John Curtis Christian School
1st Place Match
• Cameron Mire (Kaplan) 8-1, Sr. over Wade Rist (Archbishop Hannan) 9-3, So. (Fall 1:32)
3rd Place Match
• Christian Bergeron (Basile) 3-1, So. over Blake Bradley (John Curtis Christian School) 1-2, Sr. (Dec 6-0)
195
Guaranteed Places
• 1st Place – Trace Morrow of Summerfield
• 2nd Place – Jason Krail of De La Salle
• 3rd Place – Patrick Rist of Archbishop Hannan
• 4th Place – Julian Jones of St. Louis Catholic
1st Place Match
• Trace Morrow (Summerfield) 15-5, Sr. over Jason Krail (DeLaSalle) 15-8, So. (Fall 3:15)
3rd Place Match
• Patrick Rist (Archbishop Hannan) 10-3, Sr. over Julian Jones (St. Louis) 8-7, Sr. (Fall 0:48)
220
Guaranteed Places
• 1st Place – Henry Milligan of St. Louis Catholic
• 2nd Place – Bryson Walker of Brusly
• 3rd Place – Aden LaBorde of John Curtis Christian School
• 4th Place – Camden Maroon of Church Point
1st Place Match
• Henry Milligan (St. Louis) 9-2, So. over Bryson Walker (Brusly) 7-4, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match
• Aden LaBorde (John Curtis Christian School) 3-1, So. over Camden Maroon (Church Point) 2-2, Jr. (Dec 11-6)
285
Guaranteed Places
• 1st Place – John Drake of John Curtis Christian School
• 2nd Place – Brennan Kass of Kaplan
• 3rd Place – Trey Jeffries of South Beauregard
• 4th Place – Anphrony Guillory of Basile
1st Place Match
• John Drake (John Curtis Christian School) 2-0, Sr. over Brennan Kass (Kaplan) 3-1, Sr. (Fall 3:18)
3rd Place Match
• Trey Jeffries (South Beauregard) 2-1, Sr. over Anphrony Guillory (Basile) 8-3, Jr. (Fall 0:40)

  • < PREV Northwestern State takes first conference win, 78-75, at McNeese
  • NEXT > St. Hillaire leads dominant UNO win over UIW
Ken Trahan

Ken Trahan

CEO/Owner

Born and raised in the New Orleans area, CCSE CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Sports Media Association, National Football…

Read more >