Update: LHSAA boys basketball championship week
https://crescentcitysports.mystagingwebsite.com/2018-lhsaa-playoff-boys-basketball-brackets/
At Burton Coliseum, Lake Charles
Monday
Division V semifinal: (3) Crescent City 75, (2) Grace Christian 61
Division V semifinal: (1) Jehovah-Jireh 75, (4) Episcopal School of Acadiana 53
Class C semifinal: (1) Summerfield 59, (5) Pleasant Hill 40
Class C semifinal: (2) Simpson 49, (3) Singer 34
Division IV semifinal: (1) Lafayette Christian 41, (4) Southern Lab 34
Division IV semifinal: (2) St. Mary’s 54, (3) Hamilton Christian 52
Tuesday
Class 1A semifinal: (4) White Castle 61, (1) Tensas (34-1) 58
Class 1A semifinal: (2) Dehli 64, (3) North Central 48
Class 4A semifinal: (3) Woodlawn-Shreveport 62, (18) McDonogh #35 56
Class 4A semifinal: (8) Carencro 68, (1) Westgate 53
Division II semifinal: (1) St. Thomas More 51, (4) Lusher Charter 38
Division II semifinal: (2) University 64, (3) De La Salle 59
Wednesday
Division III semifinal: (4) Episcopal 68, (1) Riverside Academy 67
Division III semifinal: (2) Dunham 47, (3) Country Day 46
Class B semifinal: (2) Zwolle 48, (11) Pitkin 41
Class B semifinal: (1) Simsboro 78 vs. (4) Hicks 41
Class 3A semifinal: (1) Madison Prep 62, (4) Wossman 47
Class 3A semifinal: (2) Peabody 70, (3) Sophie B. Wright 54
Thursday
Division I semifinal: (1) Scotlandville (25-5) vs. (4) McKinley (22-10), 11:30 a.m.
Division I semifinal: (2) St. Paul’s (26-5) vs. (3) Catholic (20-8), 1:15 p.m.
Class 2A semifinal: (6) Avoyelles Charter (21-8) vs. (2) North Caddo (27-6), 3 p.m.
Class 2A semifinal: (1) Rayville (32-0) vs. (4) Red River (27-8), 4:45 p.m.
Class 5A semifinal: (2) Ouachita (28-6) vs. (3) Landry-Walker (27-6), 6:15 p.m.
Class 5A semifinal: (1) Natchitoches Central (31-3) vs. (4) Walker (31-4), 8 p.m.
Friday
Division V final: (3) Crescent City (24-13) vs. (1) Jehovah-Jireh (28-13), 10 a.m.
Class C final: (1) Summerfield (29-4) vs. (2) Simpson (29-8), noon
Class 1A final: (4) White Castle (23-8) vs. Delhi (29-9), 2 p.m.
Division IV final: (1) Lafayette Christian (23-5) vs.(2) St. Mary’s (27-5), 4 p.m.
Class 4A final: (5) Carencro (27-10) vs. (3) Woodlawn-Shreveport (31-5), 6 p.m.
Division II final: St. Thomas More (23-9) vs. (2) University (21-12), 8 p.m.
Saturday
Class B final, (2) Zwolle (32-9) vs. (1) Simsboro (34-2), 10 a.m.
Class 2A final, noon
Division III final, (2) Dunham (25-7) vs. (4) Episcopal (33-3), 2 p.m.
Class 3A final: (2) Peabody (34-2) vs. (1) Madison Prep (25-6), 4 p.m.
Division I final, 6 p.m.
Class 5A final, 8 p.m.
- < PREV Recruiting: LSU garners commitment from 2020 prospect Kris Abrams-Draine
- NEXT > LA Tech grinds out 68-62 win over UNT to advance to C-USA Quarterfinals