North shore volleyball report: Large school start district play this week

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon
Slidell's McKenzie Fugate (13) watches as Maya West (4) returns the ball.
Slidell’s McKenzie Fugate (13) watches as Maya West (4) returns the ball (Photo: Pat Mashburn).

North shore volleyball report

News and notes…

** District 5-I begins play on Tuesday as Fontainebleau hosts Mandeville while Slidell hosts Hammond and Covington travels to Ponchatoula. The Greenies check in at fourth in the Division power ratings, the highest in the past five years.

** One of the most competitive non-district battles of the week features Hannan at Northshore, also on Tuesday. The Panthers will start their District 5-I schedule on Thursday when they host Fontainebleau.

District 5-I: Ponchatoula (8-1, 0-0); Northshore (7-1, 0-0); Slidell (8-3, 0-0); Hammond (8-6, 0-0); Covington (2-3, 0-0); Mandeville (1-6, 0-0); Fontainebleau (0-2, 0-0)

Division I Power ratings – 1. Northshore; 2. St. Joseph’s Academy; 3. Mount Carmel; 4. Ponchatoula; 5. Slidell; 6. Bonnabel; 7. C.E. Byrd; 8. Dutchtown; 9. Ruston; 10. Zachary; 21. Hammond; 30. Mandeville; 31. Covington; 32. Fontainebleau

District 5-II: St. Scholastica (9-1, 0-0); Salmen (2-8, 0-0); Lakeshore (1-9, 0-0); Franklinton (0-7, 0-0)

Division II Power ratings – 1. Lee Magnet; 2. South Lafourche; 3. St. Scholastica; 4. Haughton; 5. Terrebonne; 6. Helen Cox; 7. Warren Easton; 8. McDonogh 35; 9. Riverdale; 10. South Terrebonne; 22. Lakeshore; 25. Salmen; 33. Franklinton

District 7-III: Springfield (8-1, 0-0); Loranger (6-3, 0-0); Pearl River (5-4, 0-0)

Division III Power ratings – 1. DeQuincy; 2. Vandebilt Catholic; 3. St. Michael; 4. Westlake; 5. St. Martinville; 6. Ursuline; 7. Parkview Baptist; 8. Springfield; 9. Berwick; 10. Lake Area New Tech; 14. Loranger; 18. Pearl River

District 4-IV: Pope John Paul II (5-1, 0-0); Hannan (3-1, 0-0); Northlake Christian (1-2, 0-0); Pine (1-2, 0-0); Bogalusa (0-2, 0-0); St. Helena (0-2, 0-0); Independence (0-0, 0-0)

Division IV Power ratings – 1. Riverside Academy; 2. Port Allen; 3. Hannan; 4. Pope John Paul II; 5. Franklin; 6. Calvary Baptist; 7. Catholic-NI; 8. KIPP Renaissance; 9. M.L. King Charter; 10. Patrick Taylor; 13. Northlake Christian; 21. Pine; 25. Bogalusa

District 7-V: Ecole Classique (4-2, 0-0); First Baptist (2-0, 0-0); Kipp-BT Washington (1-1, 0-0); Varnado (0-2, 0-0); Lutheran (0-3, 0-0); Christ Episcopal (0-5, 0-0)

Division V Power ratings – 1. Ascension Christian; 2. St. Martin’s Episcopal; 3. McGehee; 4. St. John; 5. Dunham; 6. Covenant Christian; 7. Crescent City; 8. White Castle; 9. Lafayette Christian; 10. Episcopal of Acadinana; 22. Christ Episcopal; 24. Ecole Classique; 29. KIPP-BT Washington

This week’s action…

Monday, September 11

Non-District

Metairie Park-Country Day at Mandeville, 5:30 p.m.; St. Thomas Aquinas at St. Scholastica, 4 p.m.; Fontainebleau at St. Joseph’s Academy, 6 p.m.; Salmen at Warren Easton, 4 p.m.

Tuesday, September 12

District 5-I

Mandeville at Fontainebleau, 5:30 p.m.; Hammond at Slidell, 5:30 p.m.; Covington at Ponchatoula, 5 p.m.

Non-District

Hannan at Northshore, 5:30 p.m.; Chapelle at Lakeshore, 4:30 p.m.; First Baptist at Pearl River, 4 p.m.; Pope John Paul II at Vandebilt Catholic, 4 p.m.; Salmen at Landry-Walker, 4 p.m.

Wednesday, September 13

Non-District

St. Scholastica at Hannan, 5 p.m.; Christ Episcopal at Northlake Christian, 4:30 p.m.; Pearl River at Pope John Paul II, 5 p.m.; Slidell at Chapelle, 4 p.m.

Thursday, September 14

District 5-I

Ponchatoula at Mandeville, 5 p.m.; Fontainebleau at Northshore, 5:30 p.m. Slidell at Covington, 4 p.m.

Non-District

Chalmette at Pearl River, 4 p.m.; Riverside Academy at Northlake Christian, 4:30 p.m.; Springfield at Salmen, 4 p.m.; Lakeshore at Belle Chasse, 4:30 p.m.; First Baptist at Patrick Taylor, 4:30 p.m.

  • < PREV Hahnville Offensive Stats 2017 vs. Ehret (46-41 loss)
  • NEXT > Recruiting: Landry-Walker DB Tywan Francis commits to Louisiana Tech over Tulane, others