All-Louisiana High School Track & Field teams announced

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

The Louisiana Track and Field Coaches Association has announced the 2019 Allstate Sugar Bowl Track & Field All-Louisiana Teams. The teams are based on the top two performances (regardless of classification) at the 2019 Allstate Sugar Bowl/LHSAA State Track & Field Championships held in Baton Rouge on May 2-4.

Gender Event Name School Mark
Boys 100m Dash Raymontre Palmer Kentwood 10.42
Boys 100m Dash Kam Jackson West Feliciana 10.43
Boys 100m Dash Jamal Morris Landry Walker 10.43
Boys 200m Dash Sean Burrell Zachary 20.79
Boys 200m Dash Raymontre Palmer Kentwood 21.11
Boys 400m Dash Sean Burrell Zachary 46.52
Boys 400m Dash DJ Butler Catholic – BR 47.78
Boys 800m Run LaDann Thomas CE Byrd 01:55.8
Boys 800m Run Londyn Roberts New Iberia 01:56.0
Boys 1600m Run Hunter Appleton Brother Martin 04:21.8
Boys 1600m Run Marshall Buhler Fontainbleau 04:21.8
Boys 3200m Run Hunter Appleton Brother Martin 09:31.2
Boys 3200m Run Marshall Buhler Fontainbleau 09:37.0
Boys 110m Hurdles Michael Hamburg West Monroe 14.25
Boys 110m Hurdles Sean Burrell Zachary 14.32
Boys 300m Hurdles Kashia Crockett Ouachita 38.01
Boys 300m Hurdles Lance Grider Haynesville 39.03
Boys 4 X 100 m Relay DJ Fleming Captain Shreve 41.31
Boys 4 X 100 m Relay Laquisni October Captain Shreve
Boys 4 X 100 m Relay Laderian Frieson Captain Shreve
Boys 4 X 100 m Relay Brian Capers Captain Shreve
Boys 4 X 100m Relay Kenson Tate Zachary 41.63
Boys 4 X 100m Relay Sean Burrell Zachary
Boys 4 X 100m Relay DeJarian Jones Zachary
Boys 4 X 100m Relay Kendall Cleveland Zachary
Boys 4 X 200m Relay Artell Marks Carencro 01:25.8
Boys 4 X 200m Relay Kendell Williams Carencro
Boys 4 X 200m Relay Jonathan Green Carencro
Boys 4 X 200m Relay Trejun Jones Carencro
Boys 4 X 200m Relay Braelen Morgan Catholic – BR 01:26.3
Boys 4 X 200m Relay Ebenezer Aggrey Catholic – BR
Boys 4 X 200m Relay Charlie Groves Catholic – BR
Boys 4 X 200m Relay DJ Butler Catholic – BR
Boys 4 X 400m Relay Charlie Groves Catholic – BR 03:18.1
Boys 4 X 400m Relay Lucas DiResto Catholic
Boys 4 X 400m Relay Ebenezer Aggrey Catholic
Boys 4 X 400m Relay DJ Butler Catholic
Boys 4 X 400m Relay Avaunte Steward CE Byrd 03:19.3
Boys 4 X 400m Relay LaDann Thomas CE Byrd
Boys 4 X 400m Relay Jaylon Adams CE Byrd
Boys 4 X 400m Relay Donavan Jackson CE Byrd
Boys 4 x 800m Relay Taejon Morris Airline 07:59.2
Boys 4 x 800m Relay Goffrey Cole Airline
Boys 4 x 800m Relay Gabriel Cole Airline
Boys 4 x 800m Relay Joshua Burns Airline
Boys 4 x 800m Relay Blaison Truell Catholic – BR 08:03.4
Boys 4 x 800m Relay Ben Langley Catholic – BR
Boys 4 x 800m Relay Matthew Hubbell Catholic – BR
Boys 4 x 800m Relay Blake Cook Catholic – BR
Boys Discus Traveon Scott Port Allen 167′ 5″
Boys Discus Johnny Mitchell North Desoto 161′ 8″
Boys High Jump Reggie Shallowhorn Jonesboro – Hodge 6′ 9″
Boys High Jump Reginald Poole Jr. Kaplan 6’8″
Boys Javelin Jack Rimes Catholic – BR 181′ 8″
Boys Javelin Jack Battaglia Jesuit 177′ 1″
Boys Long Jump Weston Evans Sam Houston 23′ 6.50″
Boys Long Jump Lance Williams John Curtis 23′ 0.50″
Boys Pole Vault Nicholas Russell Catholic – New Iberia 16′
Boys Pole Vault Kameron Aime Maurepas 15′ 6″
Boys Pole Vault Brock Meyer Westlake 15′ 6″
Boys Shot Put Jacobian Guillory Alexandria 55′ 5″
Boys Shot Put Aaron Ealy Alexandria 54′ 2.50″
Boys Triple Jump Jalen Smith North Central 46′ 2″
Boys Triple Jump Cornelius Dyson Kentwood 46′ 1″

 

Gender Event Name School Mark
Girls 100m Dash Kiana Foster Loranger 11.52
Girls 100m Dash Raven Nunnery John Curtis 11.72
Girls 200m Dash Kiana Foster Loranger 24.01
Girls 200m Dash Raven Nunnery John Curtis 24.26
Girls 400m Dash Maygan Shaw Pineville 55.9
Girls 400m Dash Faith Outing Leesville 56.07
Girls 800m Run Adele Broussard Episcopal 02:16.4
Girls 800m Run Halyn Senegal Sam Houston 02:16.8
Girls 1600m Run Mary Nusloch ASH New Orleans 05:11.4
Girls 1600m Run Sophie Martin St. Joseph’s Academy 05:13.6
Girls 3200m Run Hope Shales Mount Carmel 11:33.1
Girls 3200m Run Mary Nusloch ASH New Orleans 11:36.7
Girls 100m Hurdles Alia Armstrong St. Katherine Drexel 13.39
Girls 100m Hurdles Kennedy London West Feliciana 13.88
Girls 300m Hurdles Alia Armstrong St. Katherine Drexel 42.6
Girls 300m Hurdles Chyler Tunrer BT Washington SH 44.54
Girls 4 X 100 m Relay Brandi Goldman Alexandria 47.53
Girls 4 X 100 m Relay Ce’nequal Sewell Alexandria
Girls 4 X 100 m Relay Kiara Price Alexandria
Girls 4 X 100 m Relay Coriana Page Alexandria
Girls 4 X 100m Relay Jada Williams Ruston 48.18
Girls 4 X 100m Relay Dejah Collins Ruston
Girls 4 X 100m Relay Erika Davis Ruston
Girls 4 X 100m Relay Tyra Fields Ruston
Girls 4 X 200m Relay Kiara Price Alexandria 01:39.6
Girls 4 X 200m Relay Erieal Perry Alexandria
Girls 4 X 200m Relay Ce’nequal Sewell Alexandria
Girls 4 X 200m Relay Coriana Page Alexandria
Girls 4 x 200m Relay Ta’La Spates Brusly 01:40.9
Girls 4 X 200m Relay Megan Williams Brusly
Girls 4 X 200m Relay Myla Edwards Brusly
Girls 4 X 200m Relay Mackenzie Jenkins Brusly
Girls 4 X 400m Relay Shinaya Branch Ruston 03:52.5
Girls 4 X 400m Relay Tyra Fields Ruston
Girls 4 X 400m Relay Jermyia Walker Ruston
Girls 4 X 400m Relay Jada Williams Ruston
Girls 4 X 400m Relay Tea Harris John Curtis 03:53.9
Girls 4 X 400m Relay Laila Jackson John Curtis
Girls 4 X 400m Relay Diamond Smith John Curtis
Girls 4 X 400m Relay Raven Nunnery John Curtis
Girls 4 x 800m Relay Ashleigh Touchard Mandeville 09:44.4
Girls 4 x 800m Relay Charley Chehardy Mandeville
Girls 4 x 800m Relay Dabney Howard Mandeville
Girls 4 x 800m Relay Anna Huffman Mandeville
Girls 4 x 800m Relay Lauren Hendry St. Joseph’s Academy 09:46.6
Girls 4 x 800m Relay Virginia Dirls St. Joseph’s Academy
Girls 4 x 800m Relay Maddie Gardiner St. Joseph’s Academy
Girls 4 x 800m Relay Taylor Winters St. Joseph’s Academy
Girls Discus Logan Lewis Baton Rouge High 124′ 3″
Girls Discus Laila Guy Baton Rouge High 119′ 9″
Girls High Jump Taylor Davis Benton 5′ 6″
Girls High Jump Chadlyn Gladney Barbe 5′ 4″
Girls High Jump Blaze Lacaze West Monroe 5′ 4″
Girls High Jump Alacia Myles Edna Karr 5′ 4″
Girls High Jump Diamond Smith John Curtis 5′ 4″
Girls Javelin McKayla Ferguson Plaquemine 137′ 9″
Girls Javelin Kelsey Giddens Castor 135′ 8″
Girls Long Jump Taylor Walls Terrebonne 18′ 8″
Girls Long Jump Angel Williams Ben Franklin 18′ 3.75″
Girls Pole Vault Heather Abadie St. Michael’s 12′ 0″
Girls Pole Vault Johanna Duplantis Lafayette 12′ 0″
Girls Shot Put Logan Lewis Baton Rouge High 42′ 7.75″
Girls Shot Put Nya Terrell Scotlandville 39′ 9″
Girls Triple Jump Orsciana Beard Zachary 39′ 9″
Girls Triple Jump Amy Warren Belle Chase 38′ 7.75″

 

 

  • < PREV LSU-Alabama football game in 2019 will not air on CBS at night
  • NEXT > St. Amant to replace head baseball coach Troy Templet