LHSAA Volleyball Championships update for Friday, Nov. 13

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

BRACKETS: DIVISION I | DIVISION II | DIVISION III | DIVISION IV | DIVISION V

LHSAA Prep Volleyball Results from Thursday, Nov. 13

Division I

(1) Dominican over (8) Sulphur 25-16, 26-16, 25-20

(4) Mandeville over (5) Dutchtown 22-25, 22-25, 25-12, 25-16, 15-12

(3) St. Joseph’s Academy over (11) Fontainebleau 25-18, 25-19, 25-20

(2) Mount Carmel Academy over (7) Northshore 19-25, 25-20, 25-19, 25-18

Division II

(1) Teurlings Catholic over (8) St. Scholastica 25-21, 25-19, 25-9

(4) Vandebilt Catholic over (5) Ben Franklin 25-19, 25-20, 27-29, 25-23

(3) Academy of Our Lady over (27) South Terrebonne 25-9, 25-8, 25-22

(2) St. Thomas More over (7) Beau Chene 25-10, 25-17, 25-8

Division III

(1) E.D. White Catholic over (9) Pearl River 25-15, 25-11, 25-22

(4) Cabrini over (5) Lutcher 25-21, 25-22, 27-25

(3) Archbishop Hannan over (11) St. Louis Catholic 25-18, 25-16, 25-11

(7) Ursuline Academy over (2) St. Michael 25-16, 25-22, 21-25, 25-22

Division IV

(8) Ascension Episcopal over (1) Parkview Baptist 25-19, 25-23, 25-22

(4) Sacred Heart (NO) over (5) Notre Dame 25-18, 25-14, 25-23

(3) Pope John Paul II over (6) Catholic (NI) 25-13, 25-13, 25-13

(2) John Curtis Christian over (10) Lafayette Christian 25-23, 22-25, 25-15, 25-19

Division V

(1) Country Day over (9) Episcopal of Acadiana 25-13, 26-28, 25-16, 25-20

(4) Ascension Catholic over (5) Catholic (PC) 20-25, 25-22, 27-25, 25-21

(11) McGehee over (3) Westminster Christian 25-21, 19-25, 25-14, 25-8

(10) Central Catholic over (15) Northlake Christian 25-15, 9-25, 25-21, 15-25, 15-7

LHSAA Prep Volleyball Schedule for Friday, Nov. 14

Division I

(1) Dominican vs. (4) Mandeville, 1 p.m.

(2) Mount Carmel Academy vs. (3) St. Joseph’s Academy, 9 a.m.

Division II

(1) Teurlings Catholic vs. (4) Vandebilt Catholic, 11 a.m.

(2) St. Thomas More vs. (3) Academy of Our Lady, 11 a.m.

Division III

(1) E.D. White Catholic vs. (4) Cabrini, 9 a.m.

(3) Archbishop Hannan vs. (7) Ursuline Academy, 11 a.m.

Division IV

(8) Ascension Episcopal vs. (4) Sacred Heart (NO), 3 p.m.

(2) John Curtis Christian vs. (3) Pope John Paul II, 3 p.m.

Division V

(1) Country Day vs. (4) Ascension Catholic, 9 a.m.

(10) Central Catholic vs. (11) McGehee, 1 p.m.

  • < PREV LSU announces 2020-21 women’s basketball schedule
  • NEXT > Southeastern Louisiana releases 2020-21 men's basketball schedule