Wrestling: Holy Cross, Catholic shine in Brusly 8

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

A force in Division I, Holy Cross put its formidable arsenal on display Saturday at the Brusly 8 tournament at Brusly.

The Tigers, who have won a Louisiana best 28 team state titles, placed 10 wrestlers in the top eight finishers, including four winners, two second place finishers and four wrestlers who finished fourth. Two other Tigers came in eighth. Holy Cross most recently captured the Division I state championship in 2017.

Winners included Brandon Gainey (106), Evan Frost (113), Jacob Frost (120) and Dylan Lauriano (126).

Always a solid team, Catholic High of Baton Rouge had three champions, including Peter Kelly (138), Ian Wyble (160) and Canon Hunt (170). The Bears had four wrestlers who finished second. Catholic has won three Division I team state championships, most recently in 2010.

Live Oak, St. Amant and Baton Rouge each had a pair of winners as well while host Brusly captured one weight class.

Here are results from the Brusly 8:

106
Guaranteed Places
• 1st Place – Brandon Gainey of Holy Cross
• 2nd Place – Ethan Winchester of Catholic BR
• 3rd Place – Cole Comeuax of St. Amant
• 4th Place – Jhala Denson of Lafayette
• 5th Place – Ronnie Leslie of Comeaux
Round 1
• Ethan Winchester (Catholic BR) 3-2, Jr. over Cole Comeuax (St. Amant) 5-4, So. (Dec 5-2)
• Jhala Denson (Lafayette) 1-5, So. over Ronnie Leslie (Comeaux) 0-4, So. (Fall 1:33)
Round 2
• Brandon Gainey (Holy Cross) 6-1, Fr. over Ronnie Leslie (Comeaux) 0-4, So. (TF-1.5 1:53 (15-0))
• Cole Comeuax (St. Amant) 5-4, So. over Jhala Denson (Lafayette) 1-5, So. (TF-1.5 4:15 (15-0))
Round 3
• Brandon Gainey (Holy Cross) 6-1, Fr. over Jhala Denson (Lafayette) 1-5, So. (Fall 3:55)
• Ethan Winchester (Catholic BR) 3-2, Jr. over Ronnie Leslie (Comeaux) 0-4, So. (Fall 0:40)
Round 4
• Brandon Gainey (Holy Cross) 6-1, Fr. over Ethan Winchester (Catholic BR) 3-2, Jr. (Dec 7-1)
• Cole Comeuax (St. Amant) 5-4, So. over Ronnie Leslie (Comeaux) 0-4, So. (Fall 0:32)
Round 5
• Brandon Gainey (Holy Cross) 6-1, Fr. over Cole Comeuax (St. Amant) 5-4, So. (Fall 1:20)
• Ethan Winchester (Catholic BR) 3-2, Jr. over Jhala Denson (Lafayette) 1-5, So. (Fall 1:41)

113
Guaranteed Places
• 1st Place – Evan Frost of Holy Cross
• 2nd Place – Ty Didier of St. Amant
• 3rd Place – Chase O`Con of Comeaux
• 4th Place – Cooper Davis of Baton Rouge
• 5th Place – Andrew Lusby of Live Oak
• 6th Place – Chase Bernard of Lafayette
• 7th Place – Landon Lanclos of Comeaux
• 8th Place – Benjamin Boyd of Brusly
1st Place Match
• Evan Frost (Holy Cross) 5-0, . over Ty Didier (St. Amant) 6-3, Jr. (TF-1.5 2:32 (17-2))
3rd Place Match
• Chase O`Con (Comeaux) 3-2, Jr. over Cooper Davis (Baton Rouge) 1-6, Fr. (TF-1.5 3:25 (16-0))
5th Place Match
• Andrew Lusby (Live Oak) 7-5, So. over Chase Bernard (Lafayette) 2-3, So. (Fall 1:00)
7th Place Match
• Landon Lanclos (Comeaux) 2-3, Jr. over Benjamin Boyd (Brusly) 0-5, Fr. (Fall 1:12)

120
Guaranteed Places
• 1st Place – Jacob Frost of Holy Cross
• 2nd Place – Kaul Kayser of Brusly
• 3rd Place – Reed Bergeron of Comeaux
• 4th Place – Rhett Hill of Live Oak
• 5th Place – Logan Anderson of St. Amant
• 6th Place – Maverick Jambon of Lafayette
Round 1
• Jacob Frost (Holy Cross) 5-0, So. over Rhett Hill (Live Oak) 4-6, Fr. (Fall 1:10)
• Kaul Kayser (Brusly) 9-1, Jr. over Reed Bergeron (Comeaux) 3-2, Sr. (Dec 6-4)
• Logan Anderson (St. Amant) 3-6, So. over Maverick Jambon (Lafayette) 0-5, Fr. (Fall 0:47)
Round 2
• Jacob Frost (Holy Cross) 5-0, So. over Maverick Jambon (Lafayette) 0-5, Fr. (Fall 0:37)
• Kaul Kayser (Brusly) 9-1, Jr. over Logan Anderson (St. Amant) 3-6, So. (MD 14-3)
• Reed Bergeron (Comeaux) 3-2, Sr. over Rhett Hill (Live Oak) 4-6, Fr. (Fall 3:04)
Round 3
• Jacob Frost (Holy Cross) 5-0, So. over Logan Anderson (St. Amant) 3-6, So. (Fall 1:13)
• Kaul Kayser (Brusly) 9-1, Jr. over Rhett Hill (Live Oak) 4-6, Fr. (Fall 1:05)
• Reed Bergeron (Comeaux) 3-2, Sr. over Maverick Jambon (Lafayette) 0-5, Fr. (Fall 1:08)
Round 4
• Jacob Frost (Holy Cross) 5-0, So. over Reed Bergeron (Comeaux) 3-2, Sr. (Dec 6-0)
• Kaul Kayser (Brusly) 9-1, Jr. over Maverick Jambon (Lafayette) 0-5, Fr. (Fall 0:09)
• Rhett Hill (Live Oak) 4-6, Fr. over Logan Anderson (St. Amant) 3-6, So. (Dec 7-5)
Round 5
• Jacob Frost (Holy Cross) 5-0, So. over Kaul Kayser (Brusly) 9-1, Jr. (MD 11-3)
• Reed Bergeron (Comeaux) 3-2, Sr. over Logan Anderson (St. Amant) 3-6, So. (MD 15-2)
• Rhett Hill (Live Oak) 4-6, Fr. over Maverick Jambon (Lafayette) 0-5, Fr. (Fall 2:20)

126
Guaranteed Places
• 1st Place – Dylan Lauriano of Holy Cross
• 2nd Place – Mason Acosta of Catholic BR
• 3rd Place – Trevor Hanson of Comeaux
• 4th Place – Gage Bryant of St. Amant
• 5th Place – Zain Qureshi of Live Oak
Round 1
• Mason Acosta (Catholic BR) 4-4, Jr. over Trevor Hanson (Comeaux) 2-2, Sr. (SV-1 6-4)
• Gage Bryant (St. Amant) 1-3, So. over Zain Qureshi (Live Oak) 0-5, So. (Fall 1:10)
Round 2
• Dylan Lauriano (Holy Cross) 4-0, Jr. over Gage Bryant (St. Amant) 1-3, So. (Fall 2:40)
• Trevor Hanson (Comeaux) 2-2, Sr. over Zain Qureshi (Live Oak) 0-5, So. (Fall 0:08)
Round 3
• Dylan Lauriano (Holy Cross) 4-0, Jr. over Zain Qureshi (Live Oak) 0-5, So. (Fall 0:24)
• Mason Acosta (Catholic BR) 4-4, Jr. over Gage Bryant (St. Amant) 1-3, So. (Fall 2:53)
Round 4
• Dylan Lauriano (Holy Cross) 4-0, Jr. over Mason Acosta (Catholic BR) 4-4, Jr. (Dec 6-3)
• Trevor Hanson (Comeaux) 2-2, Sr. over Gage Bryant (St. Amant) 1-3, So. (Fall 0:32)
Round 5
• Dylan Lauriano (Holy Cross) 4-0, Jr. over Trevor Hanson (Comeaux) 2-2, Sr. (MD 12-0)
• Mason Acosta (Catholic BR) 4-4, Jr. over Zain Qureshi (Live Oak) 0-5, So. (Fall 1:06)

132
Guaranteed Places
• 1st Place – Clayton HIll of Live Oak
• 2nd Place – Hunter Goodson of Catholic BR
• 3rd Place – Jace Chenevert of St. Amant
• 4th Place – Jensen Bergeron of Lafayette
• 5th Place – Bryce Reiter of Comeaux
• 6th Place – Blake Johnson of Holy Cross
• 7th Place – Jacoby Stelly of Comeaux
• 8th Place – Joshua Atkins of Holy Cross
• 9th Place – Chris Miller of Brusly
• 10th Place – Kassidy Rae Walsh of Baton Rouge
1st Place Match
• Clayton HIll (Live Oak) 10-0, Sr. over Hunter Goodson (Catholic BR) 4-1, Sr. (Fall 1:08)
3rd Place Match
• Jace Chenevert (St. Amant) 4-1, Jr. over Jensen Bergeron (Lafayette) 5-4, Fr. (Fall 0:18)
5th Place Match
• Bryce Reiter (Comeaux) 3-2, So. over Blake Johnson (Holy Cross) 3-5, Jr. (Fall 2:39)
7th Place Match
• Jacoby Stelly (Comeaux) 2-3, Sr. over Joshua Atkins (Holy Cross) 1-7, So. (Fall 2:45)
9th Place Match
• Chris Miller (Brusly) 2-8, Fr. over Kassidy Rae Walsh (Baton Rouge) 0-8, Jr. (For.)

138
Guaranteed Places
• 1st Place – Peter Kelly of Catholic BR
• 2nd Place – Jacob Cardwell of St. Amant
• 3rd Place – Austin Allotto of Comeaux
• 4th Place – Will Vickry of Live Oak
• 5th Place – Donnie Middleton of Baton Rouge
• 6th Place – Hudson Wilkinson of Comeaux
• 7th Place – Marcus Brown of Comeaux
• 8th Place – Reed Barnewold of Holy Cross
• 9th Place – Adam LeBlanc of Brusly
1st Place Match
• Peter Kelly (Catholic BR) 6-0, Jr. over Jacob Cardwell (St. Amant) 6-2, Sr. (Dec 8-1)
3rd Place Match
• Austin Allotto (Comeaux) 4-1, Sr. over Will Vickry (Live Oak) 2-2, So. (Fall 2:54)
5th Place Match
• Donnie Middleton (Baton Rouge) 3-2, So. over Hudson Wilkinson (Comeaux) 1-3, Jr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
• Marcus Brown (Comeaux) 2-3, So. over Reed Barnewold (Holy Cross) 3-4, Jr. (Inj. 0:00)
9th Place Match
• Adam LeBlanc (Brusly) 0-4, Fr. over () , . (Bye)

145
Guaranteed Places
• 1st Place – Corey Brownell of St. Amant
• 2nd Place – Caruso Signorelli of Holy Cross
• 3rd Place – Yazen Zaben of Baton Rouge
• 4th Place – Brandon Medica of Catholic BR
• 5th Place – Brayden Dewitt of Live Oak
• 6th Place – Kyle Schneider of Comeaux
Round 1
• Caruso Signorelli (Holy Cross) 4-1, Sr. over Kyle Schneider (Comeaux) 0-5, So. (Fall 2:53)
• Corey Brownell (St. Amant) 7-1, Sr. over Yazen Zaben (Baton Rouge) 5-4, Sr. (Fall 1:54)
• Brandon Medica (Catholic BR) 2-3, So. over Brayden Dewitt (Live Oak) 3-8, So. (Fall 1:34)
Round 2
• Caruso Signorelli (Holy Cross) 4-1, Sr. over Brandon Medica (Catholic BR) 2-3, So. (Dec 9-5)
• Corey Brownell (St. Amant) 7-1, Sr. over Brayden Dewitt (Live Oak) 3-8, So. (Fall 1:20)
• Yazen Zaben (Baton Rouge) 5-4, Sr. over Kyle Schneider (Comeaux) 0-5, So. (Fall 1:42)
Round 3
• Caruso Signorelli (Holy Cross) 4-1, Sr. over Brayden Dewitt (Live Oak) 3-8, So. (Fall 3:46)
• Corey Brownell (St. Amant) 7-1, Sr. over Kyle Schneider (Comeaux) 0-5, So. (Fall 1:30)
• Yazen Zaben (Baton Rouge) 5-4, Sr. over Brandon Medica (Catholic BR) 2-3, So. (Fall 1:12)
Round 4
• Caruso Signorelli (Holy Cross) 4-1, Sr. over Yazen Zaben (Baton Rouge) 5-4, Sr. (TF-1.5 5:01 (22-7))
• Corey Brownell (St. Amant) 7-1, Sr. over Brandon Medica (Catholic BR) 2-3, So. (Fall 1:58)
• Brayden Dewitt (Live Oak) 3-8, So. over Kyle Schneider (Comeaux) 0-5, So. (Fall 1:26)
Round 5
• Corey Brownell (St. Amant) 7-1, Sr. over Caruso Signorelli (Holy Cross) 4-1, Sr. (Inj. 0:00)
• Yazen Zaben (Baton Rouge) 5-4, Sr. over Brayden Dewitt (Live Oak) 3-8, So. (Fall 1:51)
• Brandon Medica (Catholic BR) 2-3, So. over Kyle Schneider (Comeaux) 0-5, So. (For.)

152
Guaranteed Places
• 1st Place – Andrew Trahan of Brusly
• 2nd Place – Anthony Dodson of Live Oak
• 3rd Place – Kade Moran of Baton Rouge
• 4th Place – Jaden Snyder of St. Amant
• 5th Place – Lance Landry of Catholic BR
• 6th Place – Colin Pierre of Comeaux
• 7th Place – Gavin Trahan of Comeaux
• 8th Place – Zachary Wilson of Comeaux
1st Place Match
• Andrew Trahan (Brusly) 5-0, Jr. over Anthony Dodson (Live Oak) 9-2, Jr. (Fall 3:56)
3rd Place Match
• Kade Moran (Baton Rouge) 6-5, So. over Jaden Snyder (St. Amant) 5-4, Jr. (SV-1 9-7)
5th Place Match
• Lance Landry (Catholic BR) 4-5, Jr. over Colin Pierre (Comeaux) 2-3, So. (TF-1.5 4:15 (21-6))
7th Place Match
• Gavin Trahan (Comeaux) 1-4, So. over Zachary Wilson (Comeaux) 0-5, Jr. (For.)

160
Guaranteed Places
• 1st Place – Ian Wyble of Catholic BR
• 2nd Place – Billy Champagne of St. Amant
• 3rd Place – Alan Cortez of Lafayette
• 4th Place – Bryce Corcoran of Holy Cross
Round 1
• Ian Wyble (Catholic BR) 3-0, Sr. over Billy Champagne (St. Amant) 2-3, Jr. (Fall 1:53)
• Alan Cortez (Lafayette) 4-3, Sr. over Bryce Corcoran (Holy Cross) 3-5, Fr. (Fall 0:23)
Round 2
• Ian Wyble (Catholic BR) 3-0, Sr. over Bryce Corcoran (Holy Cross) 3-5, Fr. (Fall 0:44)
• Billy Champagne (St. Amant) 2-3, Jr. over Alan Cortez (Lafayette) 4-3, Sr. (Inj. 4:42)
Round 3
• Ian Wyble (Catholic BR) 3-0, Sr. over Alan Cortez (Lafayette) 4-3, Sr. (For.)
• Billy Champagne (St. Amant) 2-3, Jr. over Bryce Corcoran (Holy Cross) 3-5, Fr. (Fall 2:00)

170
Guaranteed Places
• 1st Place – Canon Hunt of Catholic BR
• 2nd Place – Fred Garrison Jr. of St. Amant
• 3rd Place – Grant Smith of Comeaux
• 4th Place – Vincent Bourgeois of Holy Cross
• 5th Place – John Lambousy of Comeaux
Round 1
• Fred Garrison Jr. (St. Amant) 4-3, Jr. over Vincent Bourgeois (Holy Cross) 2-6, So. (Fall 2:38)
• Grant Smith (Comeaux) 2-2, Sr. over John Lambousy (Comeaux) 0-4, So. (Fall 2:41)
Round 2
• Canon Hunt (Catholic BR) 5-0, Sr. over John Lambousy (Comeaux) 0-4, So. (Fall 0:55)
• Fred Garrison Jr. (St. Amant) 4-3, Jr. over Grant Smith (Comeaux) 2-2, Sr. (Dec 9-5)
Round 3
• Canon Hunt (Catholic BR) 5-0, Sr. over Grant Smith (Comeaux) 2-2, Sr. (Fall 3:11)
• Vincent Bourgeois (Holy Cross) 2-6, So. over John Lambousy (Comeaux) 0-4, So. (Fall 3:11)
Round 4
• Canon Hunt (Catholic BR) 5-0, Sr. over Vincent Bourgeois (Holy Cross) 2-6, So. (Fall 0:17)
• Fred Garrison Jr. (St. Amant) 4-3, Jr. over John Lambousy (Comeaux) 0-4, So. (Fall 1:31)
Round 5
• Canon Hunt (Catholic BR) 5-0, Sr. over Fred Garrison Jr. (St. Amant) 4-3, Jr. (Fall 3:26)
• Grant Smith (Comeaux) 2-2, Sr. over Vincent Bourgeois (Holy Cross) 2-6, So. (Fall 1:08)

182
Guaranteed Places
• 1st Place – Jarin Meyer of Baton Rouge
• 2nd Place – Nawab Singh of Live Oak
• 3rd Place – Andrew Evans of Catholic BR
• 4th Place – Morgan Burke of Comeaux
• 5th Place – Clayten David of Brusly
• 6th Place – Cruz Parker of Comeaux
• 7th Place – Peyton Joshua of St. Amant
1st Place Match
• Jarin Meyer (Baton Rouge) 9-1, Sr. over Nawab Singh (Live Oak) 8-5, Jr. (Fall 2:50)
3rd Place Match
• Andrew Evans (Catholic BR) 3-3, Sr. over Morgan Burke (Comeaux) 1-3, Jr. (Fall 1:46)
5th Place Match
• Clayten David (Brusly) 2-3, So. over Cruz Parker (Comeaux) 1-3, So. (Fall 1:18)
7th Place Match
• Peyton Joshua (St. Amant) 0-5, Fr. over () , . (Bye)

195
Guaranteed Places
• 1st Place – Austin Cook of Live Oak
• 2nd Place – James Lauve of Catholic BR
• 3rd Place – Alizeh Lopez of Lafayette
• 4th Place – Corey Savoy of St. Amant
Round 1
• Austin Cook (Live Oak) 7-1, Sr. over Alizeh Lopez (Lafayette) 1-2, Jr. (Fall 0:50)
• James Lauve (Catholic BR) 4-5, Jr. over Corey Savoy (St. Amant) 0-5, Fr. (Fall 1:54)
Round 2
• Austin Cook (Live Oak) 7-1, Sr. over Corey Savoy (St. Amant) 0-5, Fr. (Fall 0:29)
• James Lauve (Catholic BR) 4-5, Jr. over Alizeh Lopez (Lafayette) 1-2, Jr. (Fall 1:25)
Round 3
• Austin Cook (Live Oak) 7-1, Sr. over James Lauve (Catholic BR) 4-5, Jr. (Fall 0:57)
• Alizeh Lopez (Lafayette) 1-2, Jr. over Corey Savoy (St. Amant) 0-5, Fr. (Fall 2:21)

220
Guaranteed Places
• 1st Place – Axel Encalada-Arce of Baton Rouge
• 2nd Place – Alex Newman of St. Amant
• 3rd Place – Marshall Cagle of Lafayette
• 4th Place – Aaron Couty of Brusly
Round 1
• Axel Encalada-Arce (Baton Rouge) 9-0, Sr. over Marshall Cagle (Lafayette) 4-4, Sr. (Fall 3:59)
• Alex Newman (St. Amant) 5-2, Sr. over Aaron Couty (Brusly) 2-3, Jr. (Fall 1:56)
Round 2
• Axel Encalada-Arce (Baton Rouge) 9-0, Sr. over Alex Newman (St. Amant) 5-2, Sr. (Dec 14-10)
• Marshall Cagle (Lafayette) 4-4, Sr. over Aaron Couty (Brusly) 2-3, Jr. (Fall 3:51)
Round 3
• Axel Encalada-Arce (Baton Rouge) 9-0, Sr. over Aaron Couty (Brusly) 2-3, Jr. (DQ)
• Alex Newman (St. Amant) 5-2, Sr. over Marshall Cagle (Lafayette) 4-4, Sr. (Inj. 0:00)

285
Guaranteed Places
• 1st Place – Abdiel Sanchez of St. Amant
• 2nd Place – Mason Malarcher of Live Oak
Round 1
• Abdiel Sanchez (St. Amant) 6-0, Jr. over Mason Malarcher (Live Oak) 0-4, Fr. (Fall 1:11)
Round 2
• Abdiel Sanchez (St. Amant) 6-0, Jr. over Mason Malarcher (Live Oak) 0-4, Fr. (Fall 0:56)

  • < PREV Banged up Pelicans win over Warriors behind depth
  • NEXT > Wrestling: Archbishop Shaw captures Lakeshore Open
Ken Trahan

Ken Trahan

Owner/CEO

Born and raised in the New Orleans area, CCSE Owner and CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Football Foundation, College…

Read more >