Week 8 Louisiana high school football schedule (UPDATED)

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Louisiana Prep Football Schedule for Week 8
NOTE: Due to the weather forecast, numerous games have been moved from their originally scheduled Friday date. Check back for updates as news breaks.

Thursday, Oct. 24

New Orleans Area

Country Day at Ben Franklin, 4 p.m.

Newman at St. Charles Catholic, 6 p.m.

John Ehret vs. East Jefferson, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium

Grace King vs. West Jefferson, 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium

Berwick at St. James

Haynes vs. De La Salle at Muss Bertolino Stadium

Franklinton at Lakeshore

J.F. Kennedy vs. Carver at Joe Brown Stadium

Kentwood at Pine

Landry-Walker vs. Karr at Behrman Stadium

Loranger at Albany

Northshore at Hammond

Ponchatoula at Fontainebleau

Pope John Paul II at Springfield

Around Louisiana

Acadiana at Sam Houston

Basile at Merryville

Beau Chene at Breaux Bridge

Caldwell Parish at Grant

Capitol at Port Allen

Catholic (NI) at Houma Christian

Catholic (PC) at Westminster Christian

Centerville at Vermilion Catholic

Covenant Christian at Central Catholic

Delhi at Oak Grove

Delta Charter at St. Frederick

DeQuincy at Kinder

Ellender at Assumption

Eunice at Tioga

Elton vs Hamilton Christian at Washington-Marion

General Trass at Delhi Charter

Haynesville at Ringgold

Holy Savior Menard at Marksville

Iowa at Westlake

Jena at Buckeye

Jennings at Lake Charles College Prep

Lafayette at Southside live at CrescentCitySports.com

Lafayette Christian at Port Barre

Lincoln Prep at Arcadia

Live Oak at Denham Springs

Loreauville at West St. Mary

Magnolia School of Excellence at Homer

Many at Winnfield

Minden at Bastrop

Montgomery at Block

Morgan City at South Lafourche

Northwood at Woodlawn (SH)

Oakdale at Vinton

Oberlin at East Beauregard

Opelousas at Cecilia

Rosepine at Pickering

Ruston at Alexandria

Slaughter Community Charter at St. John

South Beauregard at St. Louis Catholic

South Lafourche at Morgan City

Southwood at Benton

St. Michael at Tara

St. Thomas More vs. Northside (moved to STM)

Thrive Academy at Southern Lab

Union Parish at Green Oaks

Vandebilt Catholic at South Terrebonne

Welsh at Lake Arthur

West Monroe at Ouachita Parish

Wossman at Carroll

Friday, Oct. 25

New Orleans Area

Douglass vs. McDonogh 35, 3:30 p.m. at Tad Gormley Stadium

Amite at Independence

Beau Chene at Breaux Bridge

Belle Chasse vs. Helen Cox at Hoss Memtsas Stadium

Bonnabel vs. Riverdale at Joe Yenni Stadium

H.L. Bourgeois at Hahnville

Cohen at South Plaquemines

John Curtis Christian vs. Holy Cross at Yulman Stadium

Ecole Classique vs. Ridgewood at Jefferson Playground

Higgins at Chalmette

Thomas Jefferson vs. Kenner Discovery at Muss Bertolino Stadium

Livingston Collegiate at Lusher Charter

Loranger at Albany

Mandeville at St. Paul’s (live on Crescent City Sports)

Northlake Christian at St. Thomas Aquinas

Pearl River at Salmen

Slidell at Covington

St. Martin’s Episcopal at Riverside Academy

Jewel Sumner at Archbishop Hannan

Varnado at St. Helena Central

B.T. Washington at Bogalusa

Sophie B. Wright vs. Abramson Sci Academy

Baton Rouge Area

Belaire at Broadmoor

Dunham at East Feliciana

East Ascension at Woodlawn (BR)

East Iberville at Ascension Catholic

Glen Oaks at Baker

Istrouma at Plaquemine

Madison Prep at University High

McKinley at Dutchtown

Mentorship Academy at West Feliciana

Northeast at Episcopal

Notre Dame at Central Private

Parkview Baptist at Brusly

Scotlandville at Zachary

St. Amant at Catholic (BR)

Walker at Central

White Castle at Ascension Christian

Bayou Area

Brother Martin at Terrebonne

Destrehan at Thibodaux

Donaldsonville at Patterson

East St. John at Central Lafourche

Hanson Memorial at Centerville

Loreauville at West St. Mary

Lutcher at E.D. White Catholic

Cenla Area

Bolton at Leesville

Bunkie at Avoyelles

DeRidder at Peabody

Lafayette Area

Church Point at Ville Platte

Comeaux at New Iberia

Erath at St. Martinville

Franklin at Ascension Episcopal

Grand Lake at Gueydan

Iota at Pine Prairie

Jeanerette at Delcambre

Kaplan at Crowley

Mamou at Northwest

North Central at Opelousas Catholic

Lafayette Christian at Port Barre

LaGrange at Rayne

St. Edmund at Sacred Heart

St. Thomas More at Northside

Westgate at Teurlings Catholic

Lake Charles Area

Barbe at Sulphur

Carencro at Abbeville

North Vermilion at Washington

Northeast LA

Ferriday at Mangham

Pineville at West Ouachita

Richwood at Sterlington

Sicily Island at Cedar Creek

Strong, AR at Beekman Charter

Tensas at Ouachita Christian

D’Arbonne Woods at Jonesboro-Hodge

Northwest LA

Byrd at Airline

Franklin Parish at Huntington

Haughton at Captain Shreve

Lakeside at North Caddo

Lakeview at Red River

LaSalle at Northwood

Madison at Vidalia

Mansfield at Bossier

North DeSoto at Evangel Christian

North Webster at Loyola Prep

Parkway at Natchitoches Central

Plain Dealing at Calvary Baptist

St. Mary’s at Logansport

Saturday, Oct. 26

McMain vs. Warren Easton, 2:30 p.m. at Pan American Stadium

Jesuit at Archbishop Shaw, 2:30 p.m. at Joe Zimmerman Stadium

St. Augustine vs. Archbishop Rummel at Joe Yenni Stadium live at Crescent City Sports, 106.1 FM NASH ICON

  • < PREV Volleyball: Dominican, Newman post convincing wins Tuesday
  • NEXT > 2019 Byrd Football Game Notes - Game 8 at Airline Vikings