Volleyball: Country Day, MCA, Lakeshore, Belle Chasse, Salmen, Hannan, Pope John Paul advance Thursday

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Prep Volleyball Playoff Report for Friday, Nov. 8

Five-time defending state champion Mount Carmel Academy opened defense of its Division I state title Thursday with a convincing 25-11, 25-10, 25-6 victory at home over No. 32 Walker.

The Cubs (30-7) advance to host No. 16 Airline Saturday at 11 a.m. Walker ended its season 17-19.

Today, second seed Mandeville hosts district rival and 18th-seeded Northshore at 5 p.m. The Skippers and Panthers split a pair of regular season matchups.

In Division II, No. 16 South Lafourche eliminated No. 17 Landry-Walker 26-24, 25-11, 25-22 at Galliano.

The Tarpons (13-18) advance to play at No. 1 Teurlings Catholic Saturday at 10 a.m. The Chargin’ Bucs end their season 16-15.

No. 9 Lakeshore handled No. 24 Northwood 25-6, 25-9, 25-10 in Mandeville. The Titans (23-13) advance to play at No. 8 Belle Chasse Saturday at 11 a.m. Northwood finished its season 15-12.

The Cardinals (31-12) dismissed No. 25 Helen Cox 25-13, 25-17, 25-15. The Cougars end their season 16-16.

No. 6 Lee High defeated No. 27 Riverdale 25-6, 25-6, 25-14 in Baton Rouge. Lee (33-3) advances to host No. 11 McKinley Saturday at 10 a.m.

No. 15 Salmen went on the road and downed No. 18 Beau Chene 25-21, 25-22, 23-25, 25-16. The Spartans (16-11) advance to play at No. 2 Ben Franklin today at 4:30 p.m. Beau Chene ended its season 19-17.

In Division III, three teams advanced to the quarterfinals and the Pontchartrain Center in Kenner.

No. 7 Archbishop Hannan handled No. 10 David Thibodaux 25-12, 25-16, 25-11 and the Hawks will face No. 2 E.D. White Catholic in the quarterfinals. The Cardinals took care of No. 15 Lusher Charter 25-9, 25-12, 25-12.

In Division III, No. 5 Iowa also advanced to Kenner with a 25-13, 20-25, 25-12, 25-18 win over No. 12 Booker T. Washington of New Orleans in the regional round.

In Division IV, No. 5 University High defeated No. 12 Many 25-14, 25-6, 25-19 to advance to Kenner where the Cubs will take on a familiar foe in district rival and No. 4 Parkview Baptist. The Eagles eliminated No. 20 De La Salle 25-13, 25-7, 25-11.

No. 3 Pope John Paul II is heading back to Kenner after a 25-11, 25-9, 25-11 victory over No. 19 Patterson.

No. 2 Dunham also advanced to the quarterfinals, downing No. 15 St. Charles Catholic 25-16, 25-16, 25-18.

In Division V, three teams advanced to Kenner, including top seed and 3-time defending state champion Country Day.

The Cajuns handled Riverside Academy 25-5, 25-9, 25-10. No. 11 Highland Baptist outlasted No. 6 Northside Christian in five sets and No. 2 Central Catholic beat No. 15 Ascension Christian in 3 sets.

LHSAA Prep Volleyball Playoffs

BRACKETS:

Division I Division II Division III
Division IV Division V

Division I
Bi-district
(1) Mount Carmel over (32) Walker 25-11, 25-10, 25-6
(16) Airline over (17) Chalmette 12-25, 25-22, 25-22, 25-21
(9) Central over (24) Barbe 25-20, 25-19, 25-21
(8) St. Amant over (25) Hammond 25-14, 15-19, 25-13
(5) Fontainebleau over (28) Baton Rouge 25-15, 25-18, 25-19
(12) Ruston over (21) Natchitoches Central 25-10, 25-20, 25-16
(20) Sam Houston over (13) Sulphur 25-20, 25-22, 13-25, 25-16
(4) Dutchtown over (29) Denham Springs 25-13, 25-16, 25-13
(3) Dominican over (30) Zachary 25-14, 25-7, 25-17
(14) Archbishop Chapelle over (19) Ponchatoula 26-24, 26-24, 25-20
(22) Acadiana over (11) Terrebonne 25-21, 21-25, 25-20, 25-21
(6) St. Joseph’s Academy over (27) West Monroe 25-12, 25-10, 25-11
(7) East Ascension over (26) Destrehan 25-13, 25-15, 25-16
(10) H.L. Bourgeois over (23) Hahnville 25-18, 25-20, 23-25, 26-28, 15-7
(18) Northshore (17-20) over (15) Southside (18-10) 25-12, 25-9, 25-18
(2) Mandeville (36-4) over (31) Thibodaux 25-19, 25-10, 25-9

Division II
Bi-district
(1) Teurlings Catholic over (32) Cecilia 25-6, 25-8, 25-6
(16) South Lafourche over (17) Landry-Walker 26-24, 25-11, 25-22
(9) Lakeshore over (24) Northwood 25-6, 25-9, 25-10
(8) Belle Chasse over (25) Helen Cox 25-13, 25-17, 25-15
(5) St. Thomas More over (28) LaGrange 25-13, 25-9, 25-11
(12) Madison Prep over (21) Scotlandville 25-8, 25-11, 25-12
(20) St. Scholastica over (13) Carencro 25-11, 25-16, 25-9
(4) Vandebilt Catholic (31-12) over (29) Istrouma (16-15) 25-6, 25-12, 25-8
(3) Assumption (33-8) over (30) Woodlawn (BR) 25-10, 25-11, 25-6
(14) Warren Easton over (19) Karr 25-21, 25-19, 25-17
(11) McKinley over (22) Haughton 25-12, 25-23, 25-12
(6) Lee High (33-3) over (27) Riverdale (16-13) 25-6, 25-6, 25-14
(7) Academy of Our Lady (25-5) over (26) Ellender 25-16, 25-12, 25-16
(10) Breaux Bridge over (23) Plaquemine 25-17, 25-16, 25-16
(15) Salmen over (18) Beau Chene 25-21, 25-22, 23-25, 25-16
(2) Ben Franklin over (31) Caddo Magnet 25-7, 25-12, 25-8

Division III
Bi-district
(1) Cabrini over (32) Northside 25-3, 25-11, 25-11
(17) Pearl River over (16) Rayne 14-25, 18-25, 25-16, 25-19, 15-10
(9) St. Louis Catholic over (24) Douglass 25-9, 25-8, 25-10
(8) St. Michael the Archangel over (25) Berwick 25-10, 25-16, 25-6
(5) Iowa over (28) Jennings 25-16, 25-18, 25-19
(12) Booker T. Washington-New Orleans over (21) Livonia 16-25, 25-15, 25-18, 25-11
(13) Iota over (20) Crowley 25-23, 25-17, 25-11
(4) Ursuline Academy over (29) West Feliciana 25-10, 25-7. 25-13
(3) Westlake over (30) Vinton 25-6, 26-7, 25-9
(19) Brusly over (14) Morgan City 25-18, 12-25, 25-16, 25-19
(11) Haynes Academy over (22) Kenner Discovery 25-16, 25-18, 25-12
(6) Lutcher over (27) St. Martinville 25-17, 25-8, 25-9
(7) Archbishop Hannan over (26) Church Point 25-8, 25-17, 25-15
(10) David Thibodaux over (23) North Vermilion 25-15, 25-18, 25-17
(15) Lusher Charter over (18) DeQuincy 25-19, 25-10, 27-25
(2) E.D. White Catholic (32-8) over (31) Abramson Sci Academy 25-4, 25-8, 25-10
Regional
(5) Iowa over (12) Booker T. Washington (NO) 25-13, 20-25, 25-12, 25-18
(7) Archbishop Hannan over (10) David Thibodaux 25-12, 25-16, 25-11
(2) E.D. White Catholic over (15) Lusher Charter 25-9, 25-12, 25-12

Division IV
Bi-district
(1) Lafayette Christian over (32) Donaldsonville 25-10, 25-7, 25-6
(16) Thomas Jefferson over (17) Episcopal 25-5, 25-18, 25-19
(9) John Curtis Christian over (24) Loyola Prep 25-8, 25-7, 25-7
(8) Sacred Heart over (25) Springfield 25-7, 25-20, 25-9
(5) University Lab over (28) Patrick Taylor 25-12, 25-17, 25-4
(12) Many over (21) Morris Jeff Community 25-14, 25-8, 25-12
(20) De La Salle over (13) St. Katherine Drexel 25-16, 23-25, 23-25, 25-9, 15-9
(4) Parkview Baptist over (29) Pine 25-7, 25-10, 25-10
(3) Pope John Paul II over (30) Baker 25-8, 25-10, 25-8
(19) Patterson over (14) Fisher 25-21, 25-14, 25-21
(11) Newman over (22) St. Thomas Aquinas 25-13, 25-16, 25-23
(6) Ascension Episcopal over (27) Einstein Charter 25-4, 25-2, 25-12
(7) Notre Dame over (26) Delcambre 25-3, 25-13, 25-6
(10) Catholic-New Iberia over (23) Port Allen 25-12, 25-8, 25-15
(15) St. Charles Catholic over (18) Northeast 25-20, 25-17, 25-10
(2) Dunham over (31) Franklin 25-8, 25-7, 25-8
Regional
(5) University over (12) Many 25-14, 25-6, 25-19
(4) Parkview Baptist over (20) De La Salle 25-13, 25-7, 25-11
(3) Pope John Paul II over (19) Patterson 25-11, 25-9, 25-11
(2) Dunham over (15) St. Charles Catholic 25-16, 25-16, 25-18

Division V
Bi-district
(1) Country Day (42-2) over (32) Ridgewood 25-4, 25-3, 25-5
(17) Riverside Academy over (16) Brighton 25-15, 25-20, 25-18
(9) Westminster Christian (22-13) over (24) Christ Episcopal 25-14, 25-13, 25-11
(8) Ascension Catholic over (25) Calvary Baptist 25-14, 25-5, 25-17
(5) McGehee (25-7) over (28) Runnels 25-5, 25-5, 25-9
(12) Catholic-Pointe Coupee over (21) St. Mary’s Academy 25-9, 25-16, 25-9
(13) St. John over (20) Hamilton Christian 25-10, 25-22, 25-16
(4) Episcopal of Acadiana over (29) West St. John 25-6, 25-9, 25-9
(3) Sacred Heart-Grand Coteau over (30) Southern Lab 25-6, 25-12, 25-12
(14) Evangel Christian over (19) Houma Christian 25-14, 25-18, 25-23
(11) Highland Baptist over (22) Crescent City Christian 25-7, 25-14, 25-17
(6) Northside Christian (24-12) over (27) Slaughter Community Charter 25-10, 25-9, 25-9
(7) Northlake Christian (19-7) over (26) Family Christian 25-10, 25-5, 25-7
(10) St. Martin’s Episcopal (15-15) over (23) East Iberville 25-12, 25-13, 25-17
(15) Ascension Christian (9-14) over (18) False River 25-20, 25-8, 25-14
(2) Central Catholic over (31) South Plaquemines 25-2, 25-8, 25-7
Regional
(1) Country Day over (17) Riverside Academy 25-5, 25-9, 25-10
(11) Highland Baptist over (6) Northside Christian 25-22, 25-27, 25-12, 19-25, 15-7
(2) Central Catholic over (15) Ascension Christian 25-5, 25-5, 25-10

  • < PREV De La Salle blanks Thomas Jefferson to win district title
  • NEXT > Week 10 Friday Night Live in Louisiana
Ken Trahan

Ken Trahan

Owner/CEO

Born and raised in the New Orleans area, CCSE Owner and CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Football Foundation, College…

Read more >