St. Paul’s takes another St. Tammany Parish Wrestling title

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

St. Paul's Wrestling 2020

If anyone is going to unseat powerful defending champion Brother Martin in the Division I state wrestling championships at Bossier City in two weeks, it is St. Paul’s.

The Wolves edged the Crusaders in a dual meet earlier this year.

St. Paul’s tuned up for the state tournament by continuing its dominance of the St. Tammany Parish Championship, easily outdistancing second place Fontainebleau for the title. Archbishop Hannan finished third.

It was the 11th consecutive St. Tammany Parish title for the Wolves and the 23rd out of 25 overall.

The Wolves claimed 11 of the 14 individual titles.

St. Paul’s champions included Cole Houser (106), Carter Duet (120), Michael Rader (126), Sean Cripple (132), Grant Nastasi (138), Grant Vicknair (145), Peyton Ward (152), Ben Davidson (160), Blain Cascio (170), Joshua Sabadie (182) and Cole Ulfers (220).

Other individual champions were Vincent Bruno of Mandeville (113), Christopher Allen of Covington (195) and Zachary Bernard of Lakeshore (285).

St. Tammany Parish Championship Team Results:

1 St. Pauls STPA 307.5
2 Fontainebleau FONT 185.0
3 Archbishop Hannan AHHS 165.0
4 Lakeshore LAKE 121.0
5 Mandeville MAND 80.5
6 Covington COVI 71.5
7 Pearl River PERI 44.0

St. Tammany Parish Individual Results:

Varsity – 106
Guaranteed Places
• 1st Place – Jacob Houser of St. Paul’s
• 2nd Place – Jason Brouillette of Lakeshore
• 3rd Place – Corin Chavez of Fontainebleau
• 4th Place – Darius Harrison of Fontainebleau
1st Place Match
• Jacob Houser (St. Paul’s) won by fall over Jason Brouillette (Lakeshore) (Fall 1:37)
3rd Place Match
• Corin Chavez (Fontainebleau) won by fall over Darius Harrison (Fontainebleau) (Fall 1:41)

Varsity – 113
Guaranteed Places
• 1st Place – Vincent Bruno of Mandeville
• 2nd Place – David Cuccia of Fontainebleau
• 3rd Place – Cole Bartlett of Archbishop Hannan
• 4th Place – Collin Cusimano of St. Paul’s
1st Place Match
• Vincent Bruno (Mandeville) won by decision over David Cuccia (Fontainebleau) (Dec 7-5)
3rd Place Match
• Cole Bartlett (Archbishop Hannan) won by fall over Collin Cusimano (St. Paul’s) (Fall 2:48)

Varsity – 120
Guaranteed Places
• 1st Place – Carter Duet of St. Paul’s
• 2nd Place – Cameron Prejean of Mandeville
• 3rd Place – Kade Miller of Lakeshore
• 4th Place – Marlon Gray of Fontainebleau
1st Place Match
• Carter Duet (St. Paul’s) won by fall over Cameron Prejean (Mandeville) (Fall 1:21)
3rd Place Match
• Kade Miller (Lakeshore) won by fall over Marlon Gray (Fontainebleau) (Fall 4:13)

Varsity – 126
Guaranteed Places
• 1st Place – Michael Rader of St. Paul’s
• 2nd Place – David Diecidue of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Dominic Spizale of Lakeshore
• 4th Place – Jimmy Breaux of St. Paul’s
1st Place Match
• Michael Rader (St. Pauls) won by fall over David Diecidue (Archbishop Hannan) (Fall 1:01)
3rd Place Match
• Dominic Spizale (Lakeshore) won by fall over Jimmy Breaux (St. Paul’s) (Fall 2:32)

Varsity – 132
Guaranteed Places
• 1st Place – Sean Cripple of St. Paul’s
• 2nd Place – Brock Barrios of Covington
• 3rd Place – Cade Hontiveros of Archbishop Hannan
• 4th Place – Alex Eschete of Lakeshore
1st Place Match
• Sean Cripple (St. Paul’s) won by fall over Brock Barrios (Covington) (Fall 0:29)
3rd Place Match
• Cade Hontiveros (Archbishop Hannan) won by fall over Alex Eschete (Lakeshore) (Fall 2:32)

Varsity – 138
Guaranteed Places
• 1st Place – Grant Nastasi of St. Paul’s
• 2nd Place – Gavin Gautier of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Seth Lewis of Fontainebleau
• 4th Place – Landry Barker of St. Paul’s
1st Place Match
• Grant Nastasi (St. Pauls) won by fall over Gavin Gautier (Archbishop Hannan) (Fall 3:26)
3rd Place Match
• Seth Lewis (Fontainebleau) won by decision over Landry Barker (St. Paul’s) (Dec 5-4)

Varsity – 145
Guaranteed Places
• 1st Place – Grant Vicknair of St. Paul’s
• 2nd Place – Raymond Favaza of Fontainebleau
• 3rd Place – Grayson Pennison of Archbishop Hannan
• 4th Place – Jalen Washington of Covington
1st Place Match
• Grant Vicknair (St. Paul’s) won by decision over Raymond Favaza (Fontainebleau) (Dec 13-9)
3rd Place Match
• Grayson Pennison (Archbishop Hannan) won by decision over Jalen Washington (Covington) (Dec 6-3)

Varsity – 152
Guaranteed Places
• 1st Place – Peyton Ward of St. Paul’s
• 2nd Place – Preston Gautier of Archbishop
• 3rd Place – Liam Schroeder of St. Paul’s
• 4th Place – Hezekiah Chatelain of Lakeshore
1st Place Match
• Peyton Ward (St. Pauls) won by fall over Preston Gautier (Archbishop Hannan) (Fall 4:00)
3rd Place Match
• Liam Schroeder (St. Paul’s) won by decision over Hezekiah Chatelain (Lakeshore) (Dec 13-12)

Varsity – 160
Guaranteed Places
• 1st Place – Ben Davidson of St. Paul’s
• 2nd Place – Roman Davis of Mandeville
• 3rd Place – Lane Firman of Fontainebleau
• 4th Place – Jack Manson of Archbishop Hannan
1st Place Match
• Ben Davidson (St. Paul’s) won by tech fall over Roman Davis (Mandeville) (TF 16-0)
3rd Place Match
• Lane Firman (Fontainebleau) won by fall over Jack Manson (Archbishop Hannan) (Fall 2:58)

Varsity – 170
Guaranteed Places
• 1st Place – Blain Cascio of St. Paul’s
• 2nd Place – Mark Pennison of Archbishop Hannan
• 3rd Place – John Encardes of Fontainebleau
• 4th Place – Christian Crais of Covington
1st Place Match
• Blain Cascio (St. Paul’s) won by major decision over Mark Pennison (Archbishop Hannan) (Maj 13-4)
3rd Place Match
• John Encardes (Fontainebleau) won by fall over Christian Crais (Covington) (Fall 3:59)

Varsity – 182
Guaranteed Places
• 1st Place – Joshua Sabadie of St. Paul’s
• 2nd Place – Patrick Rist of Archbishop Hannan
• 3rd Place – Austin Wederstrandt of St. Paul’s
• 4th Place – Jack Maloy of Fontainebleau
1st Place Match
• Joshua Sabadie (St. Paul’s) won by decision over Patrick Rist (Archbishop Hannan) (Dec 4-1)
3rd Place Match
• Austin Wederstrandt (St. Paul’s) won by major decision over Jack Maloy (Fontainebleau) (Maj 13-1)

Varsity – 195
Guaranteed Places
• 1st Place – Christopher Allen of Covington
• 2nd Place – Evan Ulfers of St. Paul’s
• 3rd Place – Tanner Melendrez of Fontainebleau
• 4th Place – Ian Lyons of St. Paul’s
1st Place Match
• Christopher Allen (Covington) won by fall over Evan Ulfers (St. Paul’s) (Fall 3:21)
3rd Place Match
• Tanner Melendrez (Fontainebleau) won by fall over Ian Lyons (St. Paul’s) (Fall 0:11)

Varsity – 220
Guaranteed Places
• 1st Place – Cole Ulfers of St. Paul’s
• 2nd Place – Logan Ahlborn of Fontainebleau
• 3rd Place – Dominick Murry of Mandeville
• 4th Place – Mason Walker of Fontainebleau
1st Place Match
• Cole Ulfers (St. Paul’s) won by major decision over Logan Ahlborn (Fontainebleau) (Maj 14-4)
3rd Place Match
• Dominick Murry (Mandeville) won by fall over Mason Walker (Fontainebleau) (Fall 1:00)

Varsity – 285
Guaranteed Places
• 1st Place – Zachary Bernard of Lakeshore
• 2nd Place – Matthew Gros of St. Paul’s
• 3rd Place – Mason Erickson of Pearl River
• 4th Place – Ben Bonnaffee of Archbishop Hannan
1st Place Match
• Zachary Bernard (Lakeshore) won by fall over Matthew Gros (St. Paul’s) (Fall 1:43)
3rd Place Match
• Mason Erickson (Pearl River) won by fall over Ben Bonnaffee (Archbishop Hannan) (Fall 1:59)

  • < PREV Soccer: Mount Carmel edges Dominican for district title, Holy Cross downs Hannan
  • NEXT > Pelicans come up short with game on the line in Houston
Ken Trahan

Ken Trahan

Owner/CEO

Born and raised in the New Orleans area, CCSE Owner and CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Sports Media Association,…

Read more >