Pope John Paul wins boys Division IV state swimming title

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Pope John Paul II 2021 state swimming champions

Pope John Paul II captured the boys Division IV state swimming championship Thursday at SPAR Aquatic Center in Sulphur.

The Jaguars held off Dunham by 30 points for the title with Newman finishing third. Episcopal School of Acadiana was fourth with Ascension Episcopal fifth.

Christian Johnson of Newman was a star, winning the 200 freestyle in a time of 1:48.61 and capturing the 500 freestyle in a time of 4:43.69.

Pope John Paul II won the 200 freestyle relay in a time of 1:36.60.

Episcopal School of Acadiana won the girls Division IV state title by 30 points over Holy Savior Menard. Ascension Episcopal was third with St. Martin’s Episcopal fourth and McGehee fifth.

Mady Hill of Pope John Paul II was outstanding, winning both the 50 freestyle in a time of 24.44 and the 100 freestyle in 53.54.

Quinn Haley of Northlake Christian was victorious in the 100 butterfly in a time of 1:02.03.

E.D. White Catholic swept the boys and girls titles, edging Episcopal in the girls competition by 10 points with St. Charles Catholic third, Lutcher fourth and University High fifth.

Lexie Rodrigue of John Curtis Christian won the 100 butterfly in a time of 1:01:38.

Isabelle Mundee of Lusher Charter won the 500 freestyle in a time of 5:06.07.

The Cardinals won the boys competition easily with University High second and Lusher Charter third. Calvary Baptist was fourth and Haynes Academy was fifth.

Derek Zhang of Lusher Charter was the individual star, winning both the 100 butterfly in a time of 48.88 and the 100 backstroke in a time of 48.53.

LHSAA State Swimming Championship Results

Division III
(complete results here)

Girls
Team totals: 1, E.D. White Catholic 303. 2, Episcopal 293. 3, St. Charles Catholic 208. 4, Lutcher 192. 5, University 165. 6, Archbishop Hannan 153. 7, Lusher Charter 147. 8, Calvary Baptist 132. 9, Haynes Academy 92. 10, St. Louis Catholic 64. 11, St. James 61. 12, Vandebilt Catholic 57. 13, Kenner Discovery 38. 14, Berwick 37. 15, John Curtis Christian 35, Ursuline Academy 35. 17, Teurlings Catholic 28. 18, Parkview Baptist 27. 19, Erath 22. 20, West Feliciana 20. 21, Cabrini 13. 22, Brusly 6. 23, Pearl River 5. 24, North Vermilion 4.
Individual winners:
200-yard medley relay: 1, E.D. White Catholic 1:57.36. 2, St. Charles Catholic 1:58.58. 3, Episcopal 2:02.36.
200 freestyle: 1, Elizabeth Benoit, E.D. White Catholic, 1:55.21. 2, Isabelle Mundee, Lusher Charter, 1:57.61. 3, Rylee Simoneaux, Episcopal, 1:57.76.
200 individual medley: 1, Claire Roper, Calvary Baptist, 2:16.64. 2, Leea Breeding, E.D. White Catholic, 2:20.75. 3, Olivia Melancon, Episcopal, 2:21.83..
50 freestyle: 1, Abigail Gibson, Episcopal, 24.61. 2, Helen Husbands, E.D. White Catholic, 25.34. 3, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 25.36.
100 butterfly: 1, Lexie Rodrigue, John Curtis Christian, 1:01.38. 2, Bailey Van Hoogstraten, University High, 1:01.57. 3, Olivia Melancon, Episcopal, 1:02.27.
100 freestyle: 1, Abigail Gibson, Episcopal, 53.69. 2, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 54.91. 3, Hannah Poynter, Haynes, 55.62.
500 freestyle: 1, Isabelle Mundee, Lusher Charter, 5:06.07. 2, Elizabeth Benoit, E.D. White Catholic, 5:12.37. 3, Emma Romero, Teurlings Catholic, 5:35.38.
200 freestyle relay: 1, Episcopal 1:41.89. 2, St. Charles Catholic 1:47.40. 3, Lusher Charter 1:48.60.
100 backstroke: 1, Rylee Simoneaux, Episcopal, 58.59. 2, Claire Roper, Calvary Baptist, 1:02.42. 3, Chloe Phan, Kenner Discovery, 1:02.72.
100 breaststroke: 1, Leea Breeding, E.D. White Catholic, 1:12.30. 2, Iris McNamara, Archbishop Hannan, 1:13.56. 3, Bella Marix, St. Charles Catholic, 1:15.69.
400 freestyle relay: 1, Episcopal 3:42.70. 2, E.D. White Catholic 3:54.44. 3, Lutcher 4:00.86.
Boys
Team totals: 1, E.D. White Catholic 341. 2, University High 269. 3, Lusher Charter 219. 4, Calvary Baptist 193. 5, Haynes Academy 156. 6, St. Charles Catholic 97, Lutcher 97. 8, St. Louis Catholic 93. 9, David Thibodeaux 90. 10, Teurlings Catholic 78. 11, Vandebilt Catholic 77. 12, Archbishop Hannan 68. 13, Episcopal 56. 14, Brusly 47. 15, Berwick 44. 16, Jennings 40. 17, West Feliciana 32. 18, Loyola Prep 30. 19, Westlake 27. 20, Parkview Baptist 25, Kenner Discovery 25. 22, Erath 18. 23, John Curtis Christian 11. 24, De La Salle 6. 25, St. James 4.
Individual winners:
200-yard medley relay: 1, University High 1:37.14. 2, Lusher Charter 1:41.18. 3, E.D. White Catholic 1:42.90.
200 freestyle: 1, Chris Richardson, University High, 1:37.91. 2, Killian Bishop, University High, 1:45.56. 3, Josh Roper, Calvary Baptist, 1:46.85.
200 individual medley: 1, Avery Henke, Teurlings Catholic, 1:51.53. 2, Collin Klingman, E.D. White Catholic, 1:52.05. 3, Ari Li, Haynes Academy, 1:55.26.
50 freestyle: 1, Brennon Conner, Jennings, 20.42. 2, Eugene Jiang, Episcopal, 20.92. 3, Gus Nicolosi, Loyola Prep, 22.01.
100 butterfly: 1, Derek Zhang, Lusher Charter, 48,88. 2, Jeffrey Cochran, Calvary, 50.06. 3, Collin Klingman, E.D. White Catholic, 50.47.
100 freestyle: 1, Brennon Conner, Jennings, 44.71. 2, Eugene Jiang, Episcopal, 46.17. 3, Owen Rodrigue, University High, 47.79.
500 freestyle: 1, Jeffrey Cochran, Calvary Baptist, 4:43.38. 2, Logan Walley, David Thibodeaux, 4:50.73. 3, Owen Klingman, E.D. White Catholic, 4:58.31.
200 freestyle relay: 1, Calvary Baptist 1:30.89. 2, E.D. White Catholic 1:31.00. 3, University High 1:37.00.
100 backstroke: 1, Derek Zhang, Lusher Charter, 48.53. 2, Chris Richardson, University High, 49.70. 3, Killian Bishop, University High, 52.47.
100 breaststroke: 1, Avery Henke, Teurlings Catholic, 57.26. 2, Ari Li, Haynes Academy, 59.86. 3, Carson Crochet, Brusly, 1:00.36.
400 freestyle relay: 1, University High 3:10.78. 2, E.D. White Catholic 3:18.19. 3, Lusher Charter 3:24.81.

Division IV
(complete results here)

Girls
Team totals: 1, Episcopal School of Acadiana 272. 2, Holy Savior Menard 242. 3, Ascension Episcopal 227 1/2 . 4, St. Martin’s Episcopal 159. 5, McGehee 135. 6, Pope John Paul II 123 1/2. 7, Riverside Academy 97. 8, Cedar Creek 89. 9, Houma Christian 88. 10, Ascension Christian 82. 11, Newman 74. 12, Country Day 68. 13, Northlake Christian 58. 14, Bell City 49. 15, Westminster Christian 38. 16, Grace Christian 32. 17, Holden 31. 18, Sacred Heart-NO 29. 19, St. Mary’s 18. 20, Morris Jeff 2.
Individual winners:
200-yard medley relay: 1, ESA 1:58.38. 2, Holy Savior Menard 2:06.29. 3, St. Martin’s Episcopal 2:06.35.
200 freestyle: 1, Regan Manning, ESA, 1:56.82. 2, Quinn Haley, Northlake Christian, 1:59.63. 3, Emily Carson, Grace Christian, 2:05.80.
200 individual medley: 1, Brooke Gill, AES, 2:15.38. 2, Elena Alvarado, ESA, 2:19.19. 3, Olivia Courville, Sacred Heart-NO, 2:31.27.
50 freestyle: 1, Mady Hill, PJP II, 24.44. 2, Carolina Prieto, Newman, 26.60. 3, Hannah Hirstius, Holden, 26.92.
100 butterfly: 1, Quinn Haley, Northlake Christian, 1:02.03. 2, Juliette Magner, St. Martin’s, 1:02.03. 3, Emily Carson, Grace Christian, 1:03.45.
100 freestyle: 1, Mady Hill, PJP II, 53.54. 2, Anna Chelette, Holy Savior Menard, 56.32. 3, MaryGrace De La Cruz, Country Day, 57.04.
500 freestyle: 1, Regan Manning, ESA, 5:12.58. 2, Isabella Royster, McGehee, 5:45.92. 3, McKenzie Jones, Cedar Creek, 5:47.91.
200 freestyle relay: 1, ESA 1:47.31. 2, AES 1:51.77. 3, McGehee 1:52.63.
100 backstroke: 1, Brooke Gill, AES, 1:01.05. 2, Juliette Magner, St. Martin’s Episcopal, 1:03.12. 3, MaryGrace De La Cruz, Country Day, 1:05.00.
100 breaststroke: 1, Elena Alvarado, ESA, 1:13.47. 2, Seema Hiljazi, St. Martin’s Episcopal, 1:16.84. 3, Abigail Spera, McGehee, 1:17.59.
400 freestyle relay: 1, Holy Savior Menard 4:01.77. 2, AES 4:03.17. 3, Ascension Christian 4:33.72.
Boys
Team totals: 1, Pope John Paul II 319. 2, Dunham 289. 3, Newman 215. 4, Episcopal School of Acadiana 176. 5, Ascension Episcopal 121. 6, Ascension Christian 106. 7, Riverside Academy 76. 8, Choudrant 59, Catholic-NI 59. 10, Menard 56. 11, Country Day 50. 12, St. Martin’s Episcopal 36. 13, Westminster Christian 33. 14, Cedar Creek 32. 15, Vinton 22. 16, Bell City 15. 17, Northlake Christian 11. 18, Houma Christian 7. 19, Northside Christian 5. 20, St. Thomas Aquinas.
Individual winners:
200-yard medley relay: 1, Dunham 1:38.36. 2, Pope John Paul II 1:50.33. 3, ESA 1:57.48.
200 freestyle: 1, Christian Johnson, Newman, 1:48.61. 2, Thad Erato, PJP II, 1:54.02. 3, Curtis Hidalgo, ESA, 1:56.56.
200 individual medley: 1, Patrick Murphy, Dunham, 1:54.54. 2, Jackson Combs, PJP II, 2:16.94. 3, Camdyn Napper, Cedar Creek, 2:17.02.
50 freestyle: 1, Tiago Faleiros, Dunham, 21.18. 2, Ebbo Kuiper, Newman, 22.82. 3, Adam Stelly, Westminster Christian, 23.00.
100 butterfly: 1, Reed Jantzi, Dunham, 53.14. 2, Luke Barrios, PJP II, 59.38. 3, Mikey DeRosa, Menard, 1:05.08.
100 freestyle: 1, Tiago Faleiros, Dunham, 46.26. 2, Adam Stelly, Westminster Christian, 50.03. 3, Thad Erato, PJP II, 50.75.
500 freestyle: 1, Christian Johnson, Newman, 4:43.69. 2, Jack Groce, Choudrant, 5:26.08. 3, Camdyn Napper, Cedar Creek, 5:34.23.
200 freestyle relay: 1, Pope John Paul II 1:36.60. 2, ESA 1:43.75. 3, Ascension Christian 1:51.37.
100 backstroke: 1, Reed Jantzi, Dunham, 54.51. 2, Josh Singleton, Country Day, 59.67. 3, Luke Barrios, PJP II, 1:01.34.
100 breaststroke: 1, Patrick Murphy, Dunham, 57.89. 2, Jackson, Combs, PJP II, 1:09.09. 3, Peter Yu, Choudrant, 109.64.
400 freestyle relay: 1, Dunham 3:20.55. 2, Pope John Paul II 3:45.44. 3, Newman 3:45.74.

  • < PREV Basketball: West Jeff girls edge Thibodaux, Bonnabel boys handle Grace King, Brother Martin downs Livingston
  • NEXT > Guggenheim runs for 266 yards to power Nicholls past Southeastern in River Bell Classic

Ken Trahan

CEO/Owner

Born and raised in the New Orleans area, CCSE CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Sports Media Association, National Football…

Read more >