North Shore Volleyball Round Up (Oct. 16)

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon
Volleyball, NHS
Northshore got a much-needed win at Fontainebleau last week, and looks to get closer to the District 5-I title (Photo: Pat Mashburn).

North shore volleyball round up

News & Notes

** It’s the game of the week, as Hannan travels to Pope John Paul II in a battle of the past two Division IV state championship matches. The Jaguars are playing at an extremely high level, and the Hawks will need to play their best match of the season, from start to finish.

**Remaining schedule in District 5-I

Northshore (7-1) – vs. Hammond, Oct. 17; at Covington, Oct. 18; vs. Ponchatoula, Oct. 24; at Slidell, Oct. 26

Mandeville (7-2) – at Slidell, Oct. 17; vs. Hammond, Oct. 19; vs. Covington, Oct. 25

Fontainebleau (6-3) – vs. Covington, Oct. 17; at Ponchatoula, Oct. 19; vs. Slidell, Oct. 24

Slidell (6-3) – vs. Mandeville, Oct. 17; at Fontainebleau, Oct. 24; vs. Northshore, Oct. 26

District 5-I standings: Northshore (7-1, 16-7); Mandeville (7-2, 12-14); Fontainebleau (6-3, 21-11); Slidell (6-3, 14-12); Ponchatoula (3-5, 15-8); Hammond (1-7, 18-18); Covington (0-6, 3-19)

Division I power ratings: 1. Mount Carmel; 2. East Ascension; 3. Ruston; 4. H.L. Bourgeois; 5. Northshore; 6. St. Joseph’s Academy; 7. Ponchatoula; 8. Acadiana; 9. Barbe; 10. Baton Rouge; 11. Slidell; 12. Fontainebleau; 24. Mandeville; 25. Hammond; 39. Covington

*************************************************************************************

District 5-II standings: St. Scholastica (3-0, 24-7); Lakeshore (2-1, 8-18); Salmen (1-2, 11-15); Franklinton (0-3, 7-15)

Division II power ratings: 1. Teurlings Catholic; 2. St. Scholastica; 3. Terrebonne; 4. South Lafourche; 5. Assumption; 6. South Terrebonne; 7. Ben Franklin; 8. Lee Magnet; 9. Breaux Bridge; 10. Cabrini; 19. Lakeshore; 24. Salmen; 37. Franklinton

*************************************************************************************

District 7-III standings: Springfield (3-0, 24-4); Loranger (2-2, 20-11); Pearl River (0-3, 8-14)

Division III power ratings: 1. Vandebilt Catholic; 2. Parkview Baptist; 3. St. Michael; 4. Springfield; 5. Ursuline; 6. Lutcher; 7. Northside; 8. Brusly; 9. Morgan City; 10. Westlake; 13. Loranger; 25. Pearl River

*************************************************************************************

District 4-IV standings: Pope John Paul II (4-0, 29-3); Hannan (3-0, 16-7); St. Thomas Aquinas (3-1, 9-18); Northlake Christian (2-1, 10-10); Pine (1-3, 4-13); Independence (1-3, 2-5); Bogalusa (0-3, 2-8); St. Helena (0-3, 0-4)

Division IV power ratings: 1. Pope John Paul II; 2. Notre Dame; 3. Riverside Academy; 4. University Lab; 5. Hannan; 6. Newman; 7. Episcopal; 8. Evangel; 9. Northlake Christian; 10. Port Allen; 20. St. Thomas Aquinas; 24. St. Helena; 34. Bogalusa

*************************************************************************************

District V standings: First Baptist (4-0, 13-2); Ecole Classique (3-1, 10-10); Lutheran (4-3, 8-12); KIPP-BT Washington (1-0, 6-5); Christ Episcopal (1-3, 2-15); Varnado (0-5, 0-15)

Division V power ratings: 1. Louise McGehee; 2. Metairie Park-Country Day; 3. Ascension Episcopal; 4. St. John; 5. St. Martin’s; 6. Central Catholic; 7. Catholic-P.C.; 8. First Baptist; 9. Dunham; 10. Lafayette Christian; 19. KIPP-B.T. Washington; 27. Ecole Classique; 35. Christ Episcopal; 37. Lutheran

*************************************************************************************

This week in north shore volleyball

Monday, October 16

District 5-II

St. Scholastica at Franklinton, 4 p.m.

District 7-V

First Baptist at Varnado, 4 p.m.

Non-District

Lakeshore at First Baptist, 4 p.m.; Hannan at Ursuline, 5:30 p.m.

Tuesday, October 17

District 5-I

Mandeville at Slidell, 5:15 p.m.; Covington at Fontainebleau, 4 p.m.; Hammond at Northshore, 5:30 p.m.

District 5-II

Salmen at St. Scholastica, 4 p.m.; Lakeshore at Franklinton, 4 p.m.

District 4-IV

St. Thomas Aquinas at Pope John Paul II, 5:30 p.m.; Independence at Hannan, 5:30 p.m.; Northlake Christian at Pine, 4:30 p.m.

District 7-V

Ecole Classique at First Baptist, 4:30 p.m.

Wednesday, October 18

District 5-I

Northshore at Covington, 5:30 p.m.

District 4-IV

Hannan at Pope John Paul II, 5:30 p.m.

Non-District

Mount Carmel at Fontainebleau, 5:30 p.m.; Pearl River at Walker, 4 p.m.

Thursday, October 19

District 5-I

Hammond at Mandeville, 5:15 p.m.

District 5-II

Lakeshore at Salmen, 4 p.m.

District 4-IV

Northlake Christian at St. Helena, 4:30 p.m.

Non-District

Christ Episcopal at Pearl River, 4:30 p.m.; Northshore at Newman, 5:30 p.m.

Saturday, October 21

Non-District

Pope John Paul II at St. Thomas More, 11 a.m.; Pope John Paul II at Teurlings Catholic, 1 p.m.

  • < PREV Kolby Morgan named Preseason All-AAC Second Team; Tulane picked sixth
  • NEXT > Lamar voted to top spot in Southland Women’s Basketball Preseason Poll