Metro New Orleans Area Prep Volleyball Report for Thursday, Oct. 3

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Volleyball Results from Wednesday, Oct. 2

De La Salle over St. Katharine Drexel in 3 sets

Dominican over Archbishop Chapelle 25-15, 25-11, 25-12

Douglass over N.O. Charter Science & Math 25-11, 25-18, 25-8

Warren Easton over Carver 25-20, 25-5, 25-11

Einstein Charter over McDonogh 35 25-20, 25-15, 25-22

Karr over Crescent City Christian 21-25, 25-21, 25-14, 25-21

Lakeshore over Franklinton 25-5, 25-5, 25-8

Northshore over Covington 25-3, 25-23, 25-11

Riverdale over McMain 25-8, 25-20, 25-13

Riverside Academy over Kenner Discovery 22-25, 23-25, 25-14, 25-17, 25-7

Springfield over St. Thomas Aquinas 25-18, 17-25, 25-23, 25-21

Area Prep Volleyball Schedule for Thursday, Oct. 3

H.L. Bourgeois at Hahnville, 4 p.m.

Carver at Sophie B. Wright, 4:30 p.m.

Christ Episcopal at Einstein Charter, 5:30 p.m.

Cohen at St. Katharine Drexel, 4:30 p.m.

Helen Cox at Karr, 4:30 p.m.

Crescent City Christian at Riverside Academy, 5:30 p.m.

John Curtis Christian at St. Charles Catholic, 5:30 p.m.

De La Salle at Academy of Our Lady, 5:30 p.m.

East Jefferson at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.

Warren Easton at McDonogh 35, 4:30 p.m.

East St. John at Destrehan, 4:30 p.m.

Ecole Classique at St. Martin’s Episcopal, 4:30 p.m.

Higgins at B.T. Washington, 4:30 p.m.

Grace King at Bonnabel, 4:30 p.m.

M.L. King Charter at Morris Jeff Community, 4:30 p.m

Landry-Walker at Belle Chasse, 5:30 p.m.

Mount Carmel Academy at St. Joseph’s Academy, 6 p.m.

Northlake Christian at Pearl River, 5:30 p.m.

Ponchatoula at Newman, 4:30 p.m.

Pope John Paul II at Bogalusa, 4:30 p.m.

St. Scholastica at Salmen, 4:30 p.m.

Ursuline Academy at McGehee, 5:30 p.m.

West Jefferson at J.F. Kennedy, 4 p.m.

West St. John at Lutheran, 5 p.m.

E.D. White Catholic at Country Day, 5:30 p.m.

  • < PREV Jack Benjamin named new “Voice of the Colonels”
  • NEXT > 100th Jesuit-Holy Cross game to air Friday on CST, Crescent City Sports