Louisiana prep football schedule for week eight

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Louisiana Prep Football Schedule for Week 8

(All games at 7 p.m. unless noted)

Thursday, Oct. 18

New Orleans Area

Carver vs. McDonogh 35 at Pan American Stadium

Chalmette vs. Higgins, 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium

John F. Kennedy vs. Riverdale, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium

Landry-Walker vs. Bonnabel, 6:30 p.m. at Muss Bertolino Stadium

Northlake Christian at Pine

West St. John at Varnado

Around State

Belaire at Live Oak

Benton at Huntington

Crowley at Church Point

Evangel at Byrd

Jennings at St. Louis Catholic

Kinder at Welsh

Montgomery at Northwood-Lena

North Central at Catholic (PC)

Opelousas Catholic at Westminster Christian

Plaquemine at St. Michael

Friday, Oct. 19

New Orleans Area

Albany at Archbishop Hannan

Archbishop Shaw vs. Jesuit at Tad Gormley Stadium, 3:30 p.m. (WGSO 990 AM)

Ben Franklin at Country Day, 4:30 p.m.

H.L. Bourgeois at Destrehan

De La Salle at St. James (live on CrescentCitySports.com)

Donaldsonville at Lusher

East Jefferson vs. John Ehret at Hoss Memtsas Stadium

East St. John at Hahnville

Fontainebleau at Ponchatoula

Franklinton at Lakeshore

Hammond at Mandeville

Haynes at St. Charles Catholic

Holy Cross vs. John Curtis Christian at Muss Bertolino

Houma Christian at St. Martin’s Episcopal

Independence at Pope John Paul II

Loranger at Jewel Sumner

McMain vs. Karr at Behrman Stadium

Newman at South Plaquemines

Northshore at Covington

Riverside Academy at Fisher

Salmen at Pearl River

Springfield at St. Thomas Aquinas

St. Helena at Amite

St. Paul’s at Slidell

Thibodaux vs. St. Augustine at Tad Gormley Stadium

West Jefferson vs. Grace King at Joe Yenni Stadium

Baton Rouge Area

Beau Chene at Livonia

Broadmoor at Dutchtown

Capitol at The Church Academy

Catholic (BR) at East Ascension

Denham Springs at Walker

East Feliciana at Port Allen

East Iberville at Southern Lab

Ecole Classique vs. Ridgewood at Jefferson Playground

Episcopal at Baker

Glen Oaks at Brusly

Lutcher at Woodlawn (BR)

Mentorship Academy at University

Northeast at Dunham

Parkview Baptist at Tara

Sacred Heart (VP) at Slaughter Community Charter

St. Amant at McKinley

St. John at Kentwood

West Feliciana at Madison Prep

White Castle at Ascension Catholic

Zachary at Central

Bayou Area

Belle Chasse at South Terrebonne

Berwick at Patterson

Central Lafourche at Terrebonne

Ellender at Morgan City

Jeanerette at Franklin

South Lafourche at E.D. White Catholic

Vandebilt Catholic at Assumption

Central Louisiana

Caldwell Parish at Avoyelles

DeRidder at Leesville

Grant at Buckeye

Holy Savior Menard at Winnfield

Marksville at Jena

Red River at Bunkie

Vidalia at Tioga

Vinton at DeQuincy

North Louisiana

Airline at Captain Shreve

Beekman Charter at Rayville

Block at Logansport

Bossier at Woodlawn (BR)

Carroll at Union Parish

Cedar Creek at Sicily Island

D’Arbonne Woods at Calvary Baptist

Delhi Charter at General Trass

Franklin Parish at Bastrop

Green Oaks at Loyola Prep

Haynesville at Plain Dealing

Homer at Parkway

Jonesboro-Hodge at Arcadia

Lakeside at LaSalle

Lakeview at Many

Lincoln Prep at Ringgold

Mangham at Ferriday

Mansfield at North Caddo

Northwood at Minden

Oak Grove at Delhi

Ouachita Parish at Natchitoches Central

Pineville at West Monroe

Richwood at Wossman

Ruston at Alexandria

Southwood at Haughton

Sterlington at Madison

St. Frederick at Delta Charter

St. Mary’s at North Webster

B.T. Washington at North DeSoto

Tensas at Ouachita Christian

West Ouachita at Neville

Southwest Louisiana

Acadiana at Sulphur

Barbe at Sam Houston

Basile at Oberlin

Breaux Bridge at Cecilia

Catholic (NI) at Delcambre

Centerville at Highland Baptist

Central Catholic at Hanson Memorial

East Beauregard at Pickering

Erath at Kaplan

Iota at Port Barre

Iowa at Lake Charles College Prep

LaGrange at Lafayette

Lake Arthur at Westlake

Loreauville at Ascension Episcopal

Mamou at Eunice

Merryville at Hamilton Christian

New Iberia at Comeaux

North Vermilion at Abbeville

Northwest at Pine Prairie

Notre Dame at Ville Platte

Rayne at Carencro

Rosepine at Oakdale

South Cameron at Elton

St. Edmund at Grand Lake

St. Martinville at Opelousas

St. Thomas More at Northside

Teurlings Catholic at Westgate

Vermilion Catholic at Lafayette Christian

Washington-Marion at South Beauregard

Saturday, Oct. 20

Helen Cox vs. Warren Easton, 2:30 p.m. at Pan American Stadium

Bolton at Peabody

KIPP Renaissance vs. Cohen at Pan American Stadium

Sophie B. Wright vs. Thomas Jefferson at Hoss Memtsas Stadium

Rummel vs. Brother Martin at Tad Gormley Stadium (WGSO 990 AM)

  • < PREV Jim Taylor a treasure for Louisiana
  • NEXT > LSU back up to No. 5 in national polls