Louisiana Prep Football Schedule for Week 8

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Louisiana Prep Football Schedule for Week 8 (All games at 7 p.m. unless noted)
Thursday, Oct. 19

New Orleans Area
Bonnabel vs. Landry-Walker at Behrman Stadium
Warren Easton vs. Helen Cox , 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
John Ehret vs. East Jefferson, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium
Kentwood at St. John
Lakeshore at Franklinton
McDonogh 35 vs. Carver at Joe Brown Park/Victory Field

Around the State
Carencro at Rayne
Church Point at Crowley
Minden at Northwood (SH)
North Central at Catholic (PC)
Northwood-Lena at Montgomery
Ringgold at Lincoln Prep
University Academy at St. Mary’s

Friday, Oct. 20
New Orleans Area
Cohen vs. KIPP Renaissance, 3:30 p.m. at Pan American Stadium
Ben Franklin at Country Day, 4 p.m. at Wenzel Field
Amite at St. Helena
Archbishop Hannan at Albany
Covenant Christian at Clark
Covington at Northshore
John Curtis vs. Holy Cross, 7 p.m. at Tad Gormley Stadium
De La Salle at St. James
Fisher at Riverside
Gueydan at Ridgewood at Jefferson Playground
Hahnville at East St. John
Higgins at Chalmette
Karr vs. McMain at Joe Brown Park/Victory Field
Grace King vs. West Jefferson at Hoss Memtsas Stadium
Mandeville at Hammond
Pearl River at Salmen
Pine at Northlake Christian
Ponchatoula at Fontainebleau
Pope John Paul II at Independence
Slidell at St. Paul’s
South Plaquemines at Newman
South Terrebonne at Belle Chasse
St. Charles vs. Haynes at Joe Yenni Stadium
St. Thomas Aquinas at Springfield
Jewel Sumner at Loranger
Varnado at West St. John

Baton Rouge Area
Ascension Catholic at White Castle
Baker at Episcopal
Belaire at Live Oak
Brusly at Glen Oaks
Central at Zachary
Dunham at Northeast
Dutchtown at Broadmoor
East Ascension at Catholic (BR)
Lusher at Donaldsonville
Madison Prep at West Feliciana
McKinley at St. Amant
Port Allen at East Feliciana
Sci Academy at False River
Southern Lab at East Iberville
St. Michael at Plaquemine
Tara at Parkview Baptist
University Lab at Mentorship Academy
Walker at Denham Springs
Woodlawn (BR) at Lutcher

Bayou Area
Assumption at Vandebilt Catholic
Destrehan at H.L. Bourgeois
Hanson Memorial at Central Catholic
Highland Baptist at Centerville
Morgan City at Ellender
Patterson at Berwick
St. Martin’s Episcopal at Houma Christian
Terrebonne at Central Lafourche
West St. Mary at Thibodaux
E.D. White Catholic at South Lafourche

Central Louisiana
Avoyelles at Caldwell Parish
Buckeye at Grant
Jena at Marksville
Leesville at DeRidder
Peabody at Bolton
Tioga at Vidalia
West Monroe at Pineville
Winnfield at Holy Savior Menard

Lafayette Area
Abbeville at North Vermilion
Ascension Episcopal at Loreauville
Cecilia at Breaux Bridge
Comeaux at New Iberia
Delcambre at Catholic (NI)
Franklin at Jeanerette
Hamilton Christian at Merryville
Kaplan at Erath
Lafayette Christian at Vermilion Catholic
Northside at St. Thomas More
Oberlin at Basile
Opelousas at St. Martinville
Pine Prairie at Northwest
Slaughter Community Charter at Sacred Heart (VP)
Sulphur at Acadiana
Ville Platte at Notre Dame
Westgate at Teurlings Catholic
Westminster Christian at Opelousas Catholic

Lake Charles Area
DeQuincy at Vinton
Elton at South Cameron
Eunice at Mamou
Grand Lake at St. Edmund
Sam Houston at Barbe
Lafayette at LaGrange
Lake Arthur at Westlake
Lake Charles College Prep at Iowa
Livonia at Beau Chene
Oakdale at Rosepine
Pickering at East Beauregard
Port Barre at Iota
South Beauregard at Washington-Marion
St. Louis Catholic at Jennings
Welsh at Kinder

North Louisiana
Alexandria at Ruston
Arcadia at Jonesboro-Hodge
Bastrop at Franklin Parish
Bunkie at Red River
Byrd at Evangel
Calvary Baptist at D’Arbonne Woods
Captain Shreve at Airline
Delhi at Oak Grove
Delta Charter at St. Frederick
Ferriday at Mangham
General Trass at Delhi Charter
Haughton at Southwood
Homer at Parkway
Huntington at Benton
LaSalle at Lakeside
Logansport at Block
Loyola Prep at Green Oaks
Madison at Sterlington
Many at Lakeview
Natchitoches Central at Ouachita Parish
Neville at West Ouachita
North Caddo at Mansfield
North DeSoto at B.T. Washington
Ouachita Christian at Tensas
Plain Dealing at Haynesville
Rayville at Beekman Charter
Sicily Island at Cedar Creek
Union Parish at Carroll
Woodlawn (SH) at Bossier
Wossman at Richwood

Saturday, Oct. 21
The Church Academy at Capitol, 1 p.m.
Riverdale at Lake Area New Tech, 1:30 p.m. at Pan American Stadium
Sophie B. Wright vs. Thomas Jefferson, 2 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
Brother Martin vs. Rummel, 7 p.m. at Joe Yenni Stadium on CrescentCitySports.com & WGSO 990 AM
Jesuit vs. Shaw, 7 p.m. at Hoss Memtsas Stadium on WRBH 88.3 FM

  • < PREV No changes at top of Crescent City Sports Top 10 state football rankings
  • NEXT > Quick Takes: Saints survive near collapse, defeat Lions in wild affair