Louisiana high school football schedule for week two

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Prep Football Schedule for Week 2

**All games at 7 p.m. unless noted

Prep Football Schedule for Thursday, Sept. 6

New Orleans Area

John Curtis vs. Bishop Lynch (TX), 6 p.m. at Independence Stadium

McDonogh 35 vs. Higgins, 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium

Riverdale vs. Haynes, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium

St. Augustine vs. De La Salle, 7 p.m. on WGSO, 990 AM

Sophie B. Wright at Ascension Catholic

Around the State

Mansfield at Carroll

McKinley at Capitol

Oak Grove at Wossman

Rayne at Lake Charles College Prep

Slaughter Community Charter at Northside

Southwood at Huntington

Walker at Broadmoor

Prep Football Schedule for Friday, Sept. 7

New Orleans Area

Albany at Independence

Archbishop Shaw at Belle Chasse

Bogalusa at Chalmette

Brusly at Northlake Christian

Central Catholic at Archbishop Hannan

Cohen at Springfield

Country Day vs. Bonnabel at Joe Yenni Stadium

Helen Cox at St. Amant

East Feliciana at St. Helena

East Jefferson at Lakeshore

East St. John at West Jefferson

John Ehret at Hahnville

Franklinton at Fontainebleau

Holy Cross at Covington

Thomas Jefferson at Newman

Karr vs. Landry-Walker at Behrman Stadium

John F. Kennedy at Slidell

Live Oak at Mandeville

Loranger at Amite

McMain at Lusher

Northshore at Salmen (changed location due to field conditions at NHS)

Pope John Paul II at Patrick (MS)

Sci Academy at Pearl River

St. Charles Catholic at Destrehan

St. Martin’s Episcopal at Fisher

St. Paul’s vs. Jesuit at Tad Gormley Stadium

Jewel Sumner at Kentwood

Varnado at Pine

West St. John at South Plaquemines

White Castle at Donaldsonville

Baton Rouge Area

KIPP Renaissance at St. Michael

Ben Franklin at Ascension Christian

St. James at Lutcher

Hammond at Woodlawn (BR)

St. Thomas Aquinas at Episcopal

Madison Prep at Scotlandville

Port Allen at Plaquemine

Southern Lab at University Lab

Northeast at Belaire

Central at Dutchtown

Ponchatoula at Denham Springs

Zachary vs. Catholic (BR) at Memorial Field

East Ascension at Parkview Baptist

Livonia at West Feliciana

Glen Oaks at Tara

Dunham at Baker

Bayou Area

Carver at Central Lafourche

H.L. Bourgeois at Vandebilt Catholic

The Church Academy at Covenant Christian

Hanson Memorial at Morgan City

Grace King at Ellender

Ridgewood at Centerville

South Lafourche at Thibodaux

South Terrebonne at Terrebonne

Westminster Christian at Houma Christian

Opelousas at West St. Mary

Assumption at Patterson

Central Louisiana

Buckeye at Holy Savior Menard

DeRidder at Washington-Marion

Grant at DeQuincy

Peabody at Pineville

South Beauregard at Leesville

Bunkie at Avoyelles

Plain Dealing at Bolton

LaSalle at Caldwell Parish

Rayville at Jena

Many at Marksville

North Louisiana

Arcadia at Red River

Haynesville at Minden

Homer at Beekman Charter

Tioga at Jonesboro-Hodge

Delta Charter at Lincoln Prep

Bolton at Plain Dealing

Ringgold at Northwood-Lena

Cedar Creek at D’Arbonne Woods

Delhi at Vidalia

Sterlington at Ouachita Christian

Block at Sicily Island

St. Frederick at Mangham

General Trass at Tensas

LaSalle at Caldwell Parish

Lakeview at Logansport

Lakeside at Montgomery

Winnfield at St. Mary’s

Bastrop at Airline

Bishop Dunne (TX) vs. Byrd at Independence Stadium

Woodlawn (SH) at Captain Shreve

North Little Rock (AR) vs. Evangel, 8 p.m. at Independence Stadium

B.T. Washington at Haughton

Ouachita Parish at Sulphur

Alexandria at Benton

Natchitoches Central at Green Oaks

Acadiana at Ruston

McGill-Toolen (AL) at West Monroe, 6 p.m. at Independence Stadium

Bossier at North Caddo

North Webster at North DeSoto

Northwood at Richwood

Ferriday at Franklin Parish

Warren Central (MS) at Neville

Loyola Prep at West Ouachita

Madison at Delhi Charter

Union Parish at Calvary Baptist

Southwest Louisiana

Riverside at Barbe

Mamou at Basile

East Beauregard at Elton

Grand Lake at Gueydan

East Iberville at Hamilton Christian

St. John at Merryville

Delcambre at Oberlin

Rosepine at South Cameron

St. Edmund at Sacred Heart (VP)

Ascension Episcopal at Catholic (PC)

Mentorship Academy at North Central

Opelousas Catholic at Vermilion Catholic

Vinton at Highland Baptist

Lafayette Christian at Loreauville

Comeaux at St. Thomas More

Sam Houston at Cecilia

Lafayette at St. Martinville

Teurlings Catholic at LaGrange

New Iberia at Carencro

Westgate at Jeanerette

Beau Chene at Port Barre

Breaux Bridge at Notre Dame

E.D. White Catholic at Erath

Iowa at Kinder

Eunice at Jennings

St. Louis Catholic at Catholic (NI)

Crowley at Westlake

Church Point at Abbeville

Oakdale at Iota

Berwick at Northwest

Pine Prairie at Ville Platte

Welsh at Kaplan

Franklin at North Vermilion

Lake Arthur at Pickering

Saturday, Sept. 8

Brother Martin vs. Warren Easton, 2 pm at Tad Gormley Stadium on WGSO, 990 AM

Escambia, FL vs. Archbishop Rummel, 7 pm on WGSO, 990 AM

Bishop Dunne (TX) vs. Byrd, 7 p.m. at Independence Stadium

  • < PREV Game Notes: Byrd faces Bishop Dunne (Tex.) in Landers Dodge Battle on the Border High School Football Showcase
  • NEXT > Gulf Coast Showcase announces men's basketball tournament field