Louisiana High School Football Schedule for Week 5

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Thursday, Sept. 29
Belaire at Walker
B.T. Washington (NO) vs. Landry at Behrman Stadium
Covington at Fontainebleau
Dunham at Southern Lab
Grand Lake at East Beauregard
Grant at Buckeye
Haynes Academy at Jewel Sumner
Holy Savior Menard at Opelousas Catholic
John F. Kennedy at Live Oak
Kentwood at Amite
Mamou at Church Point
McDonogh 35 vs. Salmen at Northshore
Northlake Christian vs. Grace King, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium
Northshore at Ponchatoula
Oberlin at Hamilton Christian
Ouachita Christian at Ouachita Parish
Patrick Taylor vs. Fisher, 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
Pineville at Jonesboro-Hodge
Riverdale at Albany
Slidell vs. Mandeville at Covington
St. Thomas Aquinas at Archbishop Hannan
Thomas Jefferson at Ben Franklin, 6 p.m.
Ville Platte at Pine Prairie
West St. Mary at Abbeville

Friday, Sept 30
Alexandria/CENLA
Block at Bolton
Green Oaks at Alexandria
Marksville at DeRidder
Northside at Peabody
Sacred Heart at Caldwell Parish
Tioga at Jena

Baton Rouge Area
Ascension Catholic at Episcopal
Brusly at Broadmoor
Capitol at Central
Carver at Dutchtown
Carver Montgomery (AL) vs. Catholic (BR) at Memorial Stadium
Collegiate of BR at Baker
De La Salle at East Ascension
East Feliciana at Livonia
Helen Cox at St. Amant
Istrouma at West Feliciana
Loranger at Liberty
Madison Prep at Mentorship Academy
McKinley at Tara
Northeast at Slaughter Community Charter
Parkview Baptist at Glen Oaks
Pine at East Iberville
Springfield at Central Private
St. James at Woodlawn (BR)
St. Michael at Plaquemine
University High at Port Allen
Zachary at Winona (MS)

Bayou Area
Ascension Christian at Centerville
Destrehan at H.L. Bourgeois
Franklin at Patterson
Lutcher at South Lafourche
Morgan City at Assumption
South Terrebonne at Ellender
St. Charles Catholic at Vandebilt Catholic
St. John at Houma Christian
Terrebonne at Central Lafourche
Thibodaux at E.D. White Catholic
Thrive Academy at Berwick

Lafayette/SW LA
Barbe at Southside
Beau Chene at Kaplan
Breaux Bridge at Teurlings Catholic
Cecilia at Notre Dame
Central Catholic at Jeanerette
Comeaux at Acadiana
Crowley at Rayne
Denham Springs at St. Thomas More
DeQuincy at Rosepine
Erath at Vinton
Elton at Merryville
Eunice at Catholic (NI)
Gueydan at Basile
Hanson Memorial at Covenant Christian
Iowa at Kinder
Jennings at Iota
Lafayette Christian at Avoyelles
LaGrange at North Vermilion
Lake Arthur at Pickering
Lake Charles College Prep at Westlake
Leesville at Opelousas
Magnolia School of Excellence at Westgate
New Iberia at Carencro
Northwest at Port Barre
Sam Houston at Sulphur
St. Edmund at Oakdale
St. Louis Catholic at South Beauregard
Vermilion Catholic at Highland Baptist
Welsh at Loreauville
Westminster Christian at Delcambre
West St. John at Ascension Episcopal
White Castle at Catholic (PC)
Winnfield at Bunkie

Monroe/NW LA
Bastrop at Carroll
Ferriday at Vidalia
Franklin Parish at Union Parish
Haynesville at Plain Dealing
Lakeview at Delta Charter
LaSalle at Delhi Charter
Mangham at Oak Grove
Neville at Ruston
North Caddo at West Ouachita
North Central at Northwood-Lena
North Webster at Wossman
Rayville at General Trass
Ringgold at Homer
River Oaks at D’Arbonne Woods
Sicily Island at St. Frederick
South Broward (FL) at West Monroe
Sterlington at Richwood
Tensas at Cedar Creek

New Orleans Area
Archbishop Shaw vs. West Jefferson at Hoss Memtsas Stadium
Belle Chasse at Franklinton
Bogalusa at Chalmette
Brother Martin vs. Karr at Behrman Stadium
Crescent City Christian at Pope John Paul II
Delhi at Independence
East St. John at Hahnville
Hammond at St. Paul’s
Holy Cross vs. John Curtis Christian at Yulman Stadium
Jefferson Rise vs. Douglass at Pan American Stadium, 7:30 p.m.
Jesuit vs. St. Augustine at Tad Gormley Stadium
John Ehret vs. Warren Easton at Pan American Stadium
Lafayette Renaissance at St. Helena
Lakeshore at St. Stanislaus (MS)
Newman at Pearl River
Riverside Academy at Country Day, 4:30 p.m.
Sarah T. Reed at Donaldsonville
Scotlandville vs. Archbishop Rummel at Joe Yenni Stadium
Sophie B. Wright vs. Kenner Discovery at Muss Bertolino Stadium
South Plaquemines vs. M.L. King Charter at Joe Brown Stadium
Varnado vs. Livingston Collegiate at Joe Brown Stadium
Willow School at St. Martin’s Episcopal

Shreveport/NW LA
Abramson at Madison
Arcadia at Glenbrook
B.T. Washington (SH) at North DeSoto
Byrd at Benton
Captain Shreve at Parkway
Evangel Christian at Woodlawn (SH)
Lakeside at Lincoln Prep
Mansfield at Calvary Baptist
Montgomery at Beekman Charter
Minden at Huntington
Natchitoches Central at Airline
Northwood at Bossier
Red River at Logansport
River Oaks at D’Arbonne Woods
Southwood at Haughton

Saturday, Oct. 1
East Jefferson vs. Higgins, 2 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
McMain vs. Bonnabel, 2 p.m. at Joe Yenni Stadium
Northside at Peabody

  • < PREV Gums becomes school's all-time leading rusher but Nicholls falls to Jacksonville State
  • NEXT > REPLAY: Karr makes unmistakably loud statement with rout of St. Augustine