Louisiana High School Football Schedule for Week 3

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Louisiana Prep Football Schedule for Week 3
Thursday, Sept. 15
Alexandria at Natchitoches Central
Booker T. Washington (NO) vs. John Ehret, 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
Calvary Baptist vs. Byrd at Lee Hedges Stadium
Catholic (NI) at Erath
Fisher at Northeast
Hamilton Christian at Welsh
H.L. Bourgeois at Ellender
Iota at Crowley
Jefferson Rise vs. Abramson, 5:30 p.m.
John Curtis Christian at Oak Grove (MS)
Kentwood at East Feliciana
New Iberia at Acadiana
Opelousas Catholic at Port Barre
Rayville at Franklin Parish
Red River at Woodlawn (SH)
Sophie B. Wright vs. The Willow School at Pan American Stadium
St. Martin’s vs. Riverdale, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium
St. Martinville at Breaux Bridge
Vidalia at Block

Friday, Sept. 16
Alexandria/CENLA
Caldwell Parish at Mangham
Grant at Marksville
Haughton at Many
Iowa at Leesville
Jennings at DeRidder
Logansport at Peabody
Merryville at LaSalle
North Caddo at Bolton
Tioga at Pineville

Baton Rouge Area
Archbishop Hannan at Ascension Catholic
Baker at White Castle
Brusly at Parkview Baptist
Carver at Woodlawn (BR)
Collegiate Academy at Slaughter Community Charter
Country Day at Episcopal
Denham Springs at Liberty
Destrehan at East Ascension
Fisher at Northeast
Houma Christian at Ascension Christian
Independence at Catholic (PC)
Istrouma at Broadmoor
John F. Kennedy at St. Amant
Livonia at Port Allen
Madison Prep at Scotlandville
Magnolia School of Excellence at East Iberville
McKinley at West Feliciana
M.L. King Charter at Dunham
St. Augustine at Zachary
St. Michael at Belaire
Tara at Plaquemine
University Lab at Catholic (BR)

Bayou Area
Central Lafourche at South Lafourche
E.D. White Catholic at Assumption
Franklin at Berwick
Hammond at South Terrebonne
Morgan City at Covenant Christian
Riverside Academy at Central Catholic

Lafayette Area/Southwest LA
Avoyelles at Eunice
Barbe at Sam Houston
Beau Chene at Northwest
Brother Martin at St. Thomas More
Buckeye at Pine Prairie
East Beauregard at Mamou
Grand Lake at Pickering
Gueydan at Central Private
Jeanerette at Lake Arthur
Jonesboro Hodge at Bunkie
Kaplan at LaGrange
Lake Charles College Prep at Opelousas
Loreauville at Vermilion Catholic
Madison at Lafayette Renaissance
North Vermilion at Abbeville
Notre Dame at Comeaux
Patterson at Ascension Episcopal
Pope John Paul II at Delcambre
Rayne at Church Point
Rosepine at Kinder
Sacred Heart at Basile
Sicily Island at Oberlin
South Beauregard at DeQuincy
Southside at Carencro
St. Charles Catholic at Teurlings Catholic
St. Louis Catholic at Vidor, Texas
Sulphur at Lafayette
Thrive Academy at North Central
Ville Platte at Oakdale
Washington-Marion at Cecilia
Westlake at Vinton
Westminster Christian at St. Edmund
West St. Mary at Northside

Monroe/Northeast LA
Cabot High, Arkansas at Ruston
Capitol at Delhi
Captain Shreve at Union Parish
Delhi Charter at River Oaks
Elton at Montgomery
Ferriday at Bastrop
Haynesville at Junction City, Arkansas
Holy Savior Menard at St. Mary’s
Homer at General Trass
Jena at St. Frederick
Mentorship Academy at Wossman
Ouachita Christian at Mansfield
Ouachita Parish at Conway, Arkansas
Richwood at West Ouachita
Sterlington at Oak Grove
St. John at Highland Baptist
Winnfield at Cedar Creek

New Orleans Area
Archbishop Rummel at Archbishop Shaw
Ben Franklin at St. Patrick, Mississippi
Benton at Newman
Bogalusa at Salmen
Central at Slidell
Donaldsonville at West St. John
Dutchtown at Covington
East St. John vs. Landry at Behrman Stadium
Franklinton at Fontainebleau
Glen Oaks at Loranger
Hahnville at Northshore
Helen Cox at Lutcher
Higgins vs. West Jefferson at Hoss Memtsas Stadium
Jewel Sumner at South Plaquemines
Kenner Discovery vs. Grace King at Joe Yenni Stadium
Lafayette Christian vs. Jesuit at Tad Gormley Stadium
Live Oak vs. Bonnabel at Muss Bertolino Stadium
Livingston Collegiate vs. Douglass, 7:30 p.m. at Pan American Stadium
McMain vs. McDonogh 35, 3:30 p.m. at Pan American Stadium
Pearl River at Pine
Riverside at Central Catholic
Sarah T. Reed vs. Crescent City Christian at Muss Bertolino Stadium
Springfield at Albany
St. Helena at Amite
St. Paul’s vs De La Salle at Yulman Stadium
St. Thomas Aquinas at Ponchatoula
Terrebonne at Lakeshore
Thibodaux at St. James
Vandebilt Catholic at Belle Chasse
Varnado at Northlake Christian
Walker at Mandeville

Shreveport/Northwest LA
Airline at Northwood
Bossier at Parkway
Carroll at Southwood
D’Arbonne Woods at Beekman Charter
Delta Charter at Glenbrook
Lakeview at Northwood Lena
Lincoln Prep at Arcadia
Loyola Prep at North DeSoto
Minden at North Webster
Neville at Huntington
Plain Dealing at Lakeside
Ringgold at Tensas
Westgate at Evangel

Saturday, Sept. 17
Centerville vs. Thomas Jefferson, 11 a.m. at Hoss Memtsas Stadium
Chalmette vs. Holy Cross, 1 p.m. at Tad Gormley Stadium
Cohen vs. Patrick Taylor, 3 p.m. at Hoss Memtsas Stadium
Green Oaks vs. Booker T. Washington (SH), 5 p.m.
Haynes Academy vs. East Jefferson, 2 p.m. at Joe Yenni Stadium
Warren Easton vs. Karr at Behrman Stadium

  • < PREV Ragin' Cajuns find rhythm in second half to explode past Eastern Michigan
  • NEXT > Brad Edelman to appear Wednesday night at Treasure Chest on All Access radio show