LHSAA state powerlifting results

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Girls:

Division I

Team scores: 1. Pineville, 49. 2. Covington, 31. 3. Slidell, West Monroe, 30. 5. Alexandria, 22. 6. Natch. Central, 17. 7. Northshore, 5. 8. Dutchtown, 4. 9. Denham Springs, 3. 10. Captain Shrev., Fontainebleau, 2. 12. H.L. Bourgeois, 2. 13. New Iberia, 1

97: 1. Jelynn Cheatham, Slidell, 300-145-300-745; 2. Earlysha, West Monroe, 260-105-265-630; 3. Brennan Fallon, Northshore, 235-125-250-610

105: 1. Xarcaria Clark, Pineville, 295-135-320-750; 2. Paige Delsa, Natch. Central, 220-105-250-575; 3. Cari Talley, Covington, 225-125-220-570.

114: 1. Paije Mckoin, West Monroe, 310-140-270-720; 2. Cara Scott, Covington, 285-135-285-705; 3. Destiny Leblanc, Covington, 265-160-270-695

123: 1. Brianna Collins, Pineville, 315-155-325-795; 2. Kiara Williams, Alexandria 280-155-315-720; 3. Bridget Seghers, Covington, 290-155-225-670.

132: 1. Traniece Crawford, Slidell, 330-130-355-815 2. Shanen Brown, Alexandria 325-135-350-810; 3. Haleigh Martin, West Monroe, 325-155-320-800

148: 1. Alyzza Stann, Covington, 360-205-370-935; 2. Kendal Frasier, Covington, 355-165-300-820 3. Astrid Lemmons, Pineville, 320-195-300-815

165: 1. Samantha Cruz, Alexandria, 370-180-405-955; 2. Jalee Shanklin, Pineville, 405-190-355-950; 3. Adeyinka Ariwajoye, Slidell, 325-185-400-910

181: 1.Sara Demattie, Natch. Central, 400-205-430-1035; 2. Mykelli Hudsonbrew, 385-200-405-990; 3. Angel Hunter, Slidell, 340-190-350-880

198:1. Kayli Bowman, West Monroe, 360-185-360-905; 2. Ava Townley, Pineville, 340-185-345-870; 3. Brianna Primm, West Monroe, 335-195-330-860

220: 1. Karmyn King, Slidell, 450-220-425-1095, 2. Aalyiah, Pineville, 415-205-405-1025; 3. Funke Adeleye, Natch. Central, 390-140-360-890

SHW: 1. Brionna Ford, Pineville, 475-265-405-1145; 2. Jamie Johnson, Pineville, 500-225-395-1120; 3. Harmoni Brown, Covington, 445-240-315-1000

Outstanding Lifters:

97-148: 1. Cheatham, Jelynn, Slidell, 1063.49

165-220: 1. Demattie, Sara, Natch. C.E, 969.07

Division II

Team Scores: 1. Lutcher 60, 2. Tioga 38, 3. Leesville 17, 4. Buckeye 17, 5. Lakeshore 16, 6. Assumption 11, 7. Franklin Parish 9, 8. Pearl River 7, 9. Terrebonne 5, 9. Beau Chene 5, 11. E.D. White Catholic, 12. Opelousas 4, 13. Salmen 3, 14. Ellender 1, 15. Woodlawn 0, 15. Westgate 0, 15. Rayne 0.

97: 1. Karalyn Moragne, Lakeshore, 145-90-170-405. 2. Emily Coble, Pearl River, 140-85-180-405. 3. Emmie Falsetta, Assumption, 150-65-170-385.105: 1. Erica Jones, Tioga, 275-135-250-660. 2. Cara Hayes, Lakeshore, 225-110-255-590. 3. Suheilly Pagan, Leesville, 215-95-220-530.

114: 1. Quamecca Stafford, Lutcher, 320-180-385-885. 2. Travana Pearley, Assumption, 260-110-260-630. 3. Kendall Collins, Leesville, 225-95-305-625.

123: 1. Shanlesa Bethea, Leesville, 330-195-325-850. 2. Brandi Lambert, Lutcher, 285-150-330-765. 3. Destiny Desselle, Buckeye, 250-140-290-680

132: 1. Raelynn Martin, Lutcher, 315-165-310-790. 2. Bailee Bryant, Buckeye, 315-170-300-785. 3. Alexis Laiche, Lutcher, 295-155-305-755.

148: 1. Kallie McDonald, Lutcher, 345-150-365-860. 2. Shelby Gros, Tioga, 325-165-365-855. 3. Kynja Pleasant, Tioga, 345-165-325-835.

165: 1. Shay Naquin, Lutcher, 385-215-385-985. 2. Valerie LeBlanc, South Terrebone, 375-190-405-970. 3. Jermillion Shepherd, Tioga, 350-180-350-880.181: 1. Lanecia Nicholas, Lutcher, 350-180-375-905. 2 Abbie Williams, Franklin Parish, 370-150-370-890. 3. Kylie Arnaud, Opelousas, 330-190-265-785.

198: 1.Melanie Louque, Lutcher, 370-190-335-895. 2. Katelyn Tuegel, Buckeye, 315-175-345-835. 3. Nejai Spencer, Salmen, 325-115-300-740.

220: 1. Ashia Demas, Tioga, 395-165-320-880. 2. Caitlyn Cullen, Lutcher, 300-180-290-770. 3. Clarah Smith, Franklin Parish, 285-150-335-770.

220+: 1. Gemaila Horn, Tioga, 475-240-355-1070. 2. Jana Deville, Beau Chene, 445-210-375-1030. 3. Madison Mire, Lutcher, 355-25-295-905.

Outstanding Lifters

97-148: 1. Quamecca Stafford, Lutcher, 1129.08

165-220: 1. Shay Naquin, Lutcher, 997.21

Division III

Team Scores: 1. Peabody, 46. 2. Abbeville, 46. 3. Iota, 23. 4. North Vermillion, 20. 5. Wossman, 15. 6. Jena, 12. 7. Archbishop Hannan, 9. 8. Mamou, 8. 9. Church Point, 5. 10. Erath, 5. 11. Union Parish, 4. 12. St. Louis Catholic, 2.

97: 1. Shaye Robertson, Abbeville, 215-115-230-560. 2. Mackenzie Comeaux, Iota, 180-75-180-435. 3. Lacey Daigle, North Vermillion, 165-70-190-425.

105: 1. Briana Tomino, Abbeville, 245-130-285-660. 2. Audrey Donges, Jena, 225-100-235-560. 3. Alexandra Bryant, Wossman, 185-100-200-485.

114: 1. Taylor Douglas, Wossman, 245-135-285-665. 2. Alexandra Wolfe, Archbishop Hannan, 235-130-270-635. 3. Maggie Soileau, Iota, 225-100-245-570.

123: 1. Chasity Jones, Peabody, 335-115-330-780. 2. Makayla Jones, Abbeville, 290-190-295-775. 3. Kaitlin Wendt, Archbishop Hannan, 260-115-250-625.

132: 1. Tristian Eli, Peabody, 310-120-325-755. 2. Madelyn McDaniel, Iota, 305-155-275-735. 3. Gabriella Aguillard, Mamou, 310-115-245-670.

148: 1. Alexis Venson, Peabody, 385-135-340-860. 2. Nygene Williams, Abbeville, 275-155-295-725. 3. Keylie Cruise, Iota, 315-145-260-720.

165: 1. Deyshalund Eggins, Peabody, 350-175-325-850. 2. Brenda Nute, Wossman, 315-140-385-840. 3. Natalie Reboul, North Vermillion, 315-140-385-840.

181: 1. Hannah Barnett, Abbeville, 310-195-305-810. 2. Bailey Deshotel, Church Point, 275-185-285-745. 3. Rylee Vincent, Erath, 300-145-300-745.

198: 1. Taiana Caldwell, Peabody, 420-185-330-935. 2. Alexis Jones, Jena, 330-160-340-830. 3. Haiden Vige, Iota, 320-145-300-765.

220: 1. Jayla Reaux, Abbeville, 335-225-305-865. 2. Tierra Northcut, North Vermillion, 325-185-300-810. 3. Jazmin Ocanas, N. Vermillion, 350-160-265-775.

SHW: 1. Sumaria Brooks, Peabody, 450-175-425-1050. 2. Lainey Trahan, Abbeville, 415-275-340-1030. 3. Kai Kirk, Peabody, 380-135-345-860.

Outstanding Lifters

97-148: Chasity Jones, Peabody, 335-115-330-780

165-SHW: Sumaria Brooks, Peabody, 450-175-425-1050.

Division IV

Team Scores: 1. Port Allen, 46. 2. Calvary Baptist, 45. 3. Northlake Christian, 39. 4. Pope John Paul II, 30. 5. Delhi Charter, 11. 6. Patrick Taylor, 7. 7. Darbonne Woods, 7. 8. Episcopal, 3. 9. HLSHS, 2. 9. French Settlement, 2. 11. St. Helena, 1. 11. Lakeview, 1.

97: 1. Allie Lazarius, Calvary Baptist, 210-85-220-515. 2. Jlaycia Grievous, Port Allen, 185-80-185-450. 3. Emily Mancuso, Pope John Paul II, 145-90-175-410.

105: 1. Mya Evans, Calvary Baptist, 210-105-235-550. 2. Annagrace Branch, Northlake Christian, 190-80-215-485. 3. Caitlyn Perser, Calvary, 200-75-205-480.

114: 1. Kailey Brookshire, Calvary Baptist, 300-180-315-795. 2.Savannah Burke, Northlake Christian, 260-165-255-680. 3. Kaitlyn Hill, PJP, 230-120-255-605.

123: 1. Katherine Bilac, Northlake Christian, 265-140-295-700. 2. Chloe Trevino, Northlake, 265-130-265-660. 3. Elaine Antione, Port Allen, 245-100-265-610.

132: 1. Skylar Odom, Calvary Baptist, 275-135-295-705. 2. Brooke Appe, Northlake, 275-145-280-700. 3. Tiara Jones, PAHS, 300-110-290-700.

148: 1. Kaylin Little, Calvary Baptist, 300-165-290-755. 2. Isabella Ellias, Northlake, 240-155-290-685. 3. Haleigh Curry, PJP, 255-125-300-680.

165: 1. Janee Kovacs, Patrick Taylor, 305-160-315-780. 2. Holly Hotard, Pope John Paul, 295-145-305-745. 3. Browyn Guy, Episcopal, 265-130-270-665.

181: 1. Destiny Winfield, Port Allen, 285-105-330-720. 2. Bailey Killingsworth, Delhi Charter, 295-120-300-715. 3. Ashby Tyndall, Calvary, 265-135-280-680.

198: 1. Emily Nichol, Port Allen, 275-135-325-735. 2. Bobbi Sampson, Northlake Christian, 225-120-220-565. 3. Shelby Sargent, Delhi Charter, 220-90-225-535.

220: 1. Gabrionna Foster, Port Allen, 290-150-285-725. 2. Avery Natal, Pope John Paul, 305-140-250-695. 3. Morgan Obrien, Darbonne, 230-115-260-605.

SHW: 1. Rickia Lenoir, Port Allen, 325-205-325-855. 2. Summer Frank, Port Allen, 335-170-335-840. 3. Madison Lingo, Pope John Paul II, 325-145-300-770.

Outstanding Lifters

97-148: Kailey Brookshire, Calvary Baptist, 300-180-315-795.

165-SHW: Janee Kovacs, Patrick Taylor, 305-160-315-780.

Division V

Team scores: 1. Ascension Catholic, 30. 2. Holden, 23. 3. Glenmora, 19. 4. Gueydan, 18. 5. Runnels, 14. 6. Delhi, 13. 6. St. Mary’s Catholic, 13. 7. Homer, 12. 7. Haynesville, 12. 8. Northwood-Lena, 9. 9.St. Edmund, 7. 9. Cedar Creek, 9. 10. Castor, 5. 10. Quitman, 5. 11. Vermillion Catholic, 3. 12. Catholic High P.C., 2. 12. LSD, 2. 13. LSVI, 1. 13. University Academy, 1.

97:1. Kaidynce Manuel, St. Edmund, 240-105-330-575. 2. Gracie Simon, Gueydan, 165-75-170-410. 3. Zarnavia Henderson, Haynesville, 160-70-175-405.

105: 1. Sydnie Simon, Gueydan, 180-85-185-450. 2. Alison Henry, Northwood-Lena, 125-65-215-405. 3. Chloe Nash, St. Mary’s Catholic, 145-85-165-395.

114: 1. Isbella Mariano, Cedar Creek, 205-105-250-560. 2. Miranda Landry, ACHS., 210-95-245-550. 3. Meredith Taliaferro, Runnels, 205-80-265-550.

123: 1. Julia Sager, Runnels, 230-90-285-605. 2. Mackenzie Marroy, Ascension Catholic, 210-90-270-570. 3. Mia Alfonso, Runnels, 230-80-235-545.

132: 1. Madison Tripode, ACHS, 265-115-265-645. 2. Marie Grisaffe, ACHS, 235-110-270-615. 3. Sage Richoux, VC, 200-140-260-600.

148: 1. Tymia Evans, Homer, 275-115-320-710. 2. Annakate Jackson, St. Mary’s, 245-135-305-685. 3. Shataylor Reed, Quitman, 215-115-275-605.

165: 1. Lauren Politz, Holden, 300-145-315-760. 2. Erin Franklin, Haynesville, 245-105-285-635. 3. Nakila Hamilton, Glenmora, 230-90-310-630.

181: 1. Nydia Cooper, Ascension Catholic, 320-150-305-775. 2. Madalynn Cooper, Holden, 175-105-275-555. 3. Kendra Lacombe, Gueydan, 225-95-220-540.

198: 1. Angel Cloud, Glenmora, 270-130-320-720. 2. Zakiya Johnson, Castor, 275-135-235-645. 3. Abby Brouilette, Northwood-Lena, 240-120-250-610.

220: 1. Ripley Rogers, Glenmora, 270-125-320-715. 2. Kayla Davis, Holden, 240-115-335-690. 3. Chloe Cremans, St. Mary’s, 305-135-250-665.

SHW: 1. Amaya Killion, Delhi, 385-140-310-835. 2. Shaunika Oyara, Homer, 285-160-315-760. 3. Aquasia Dixon, Delhi, 305-135-300-740.

Outstanding Lifters

97-148: Kaidynce Manuel, St. Edmund, 240-105-230-575

165-SHW: Lauren Politz, Holden, 300-145-315-760.

 

Boys

Division I

Team Scores: 1. Alexandria, 37. 2. St. Paul, 23. 3. Holy Cross, 22. 4. West Monroe, 22. 5. Slidell, 19. 6. Covington, 19. 7. Dutchtown, 10. 8. Natchitoches Central, 9. 9. Ruston, 9. 10. Rummel, 5. 11. Live Oak, 5. 12. Fontainebleau, 5. 13. New Iberia, 5. 14. Pineville, 4. 15. H.L. Bourgeois, 3. 16. Airline, 1.

114: 1. Freddie Price, Alexandria, 345-220-390-955. 2. Lane Morello, Covington, 300-200-340-840. 3. Jaelin Wells, Covington, 300-200-310-810.

123: 1. Joshua Kellum, St. Paul, 435-235-415-1085. 2. Dylan Palmer, Alexandria, 405-210-395-1010. 3. Jonathan Vidrine, Covington, 385-260-355-1000.

132: 1. Ahmad Coleman, Holy Cross, 465-245-555-1265. 2. Logan Pennington, Covington, 485-300-475-1260. 3. Will Oneal, Pineville, 375-250-400-1025.

148: 1. Colby Wilson, Slidell, 475-305-435-1215. 2. Nicholas Palmero, Rummel, 480-290-430-1200. 3. BJ Olivier, New Iberia, 440-310-440-1190.

165: 1. Philip Nicaud, St. Paul, 560-350-490-1400. 2. Rodney Robinson, Natchitoches Central, 475-275-565-1315. 3. Zach Murphy, West Monroe, 510-320-485-1315.

181: 1. Alex Davis, Holy Cross, 585-310-575-1470. 2. Travis Shane, Fontainebleau, 465-340-570-1375. 3. Grant Hartzog, Covington, 485-340-530-1355.

198: 1. Hayden Willis, Dutchtown, 585-375-730-1690. 2. Chandler Simpson, West Monroe, 535-340-505-1380. 3. Bobbi Caulton, Slidell, 535-295-550-1380.

220: 1. Keevon Hines, Alexandria, 610-345-585-1540. 2. Kee Hawkins, Live Oak, 520-395-535-1450. 3. Harley Huang, Dutchtown, 530-345-535-1410.

242: 1. Xavier Williams, Alexandria, 565-320-665-1550. 2. Cameron Williams, Slidell, 545-350-615-1510. 3. Cody Stinson, West Monroe, 575-370-565-1510.

275: 1. Jason Toups, St. Paul, 700-405-570-1675. 2. Randal Hughes, West Monroe, 655-375-600-1630. 3. Patrick Dessources, Natchitoches Central, 580-330-570-1480.

SHW: 1. Jacobian Guillory, Alexandria, 700-405-645-1750. 2. Jaraylon Burks, Ruston, 670-415-600-1685. 3. Blake East, H.L. Bouregois, 600-360-570-1530.

Outstanding lifters

114-165: Ahmad Coleman, Holy Cross

181-SHW: Hayden Willis, Dutchtown

Division IV

Team Scores: 1. Calvary Baptist, 42. 2. Winnfield, 36. 3. Ville Platte, 29. 4. Delhi Charter, 19. 5. Pope John Paul II, 17. 6. Catholic High New Iberia, 12. 7. Northlake Christian, 8. 8. Rosepine, 8. 9. Pickering, 7. 10. Holy Savior Menard, 5. 11. Ascension Episcopal, 5. 12. Episcopal, 4. 13. Lakeview, 2. 13. St. Thomas Aquinas 2. 15. D’Arbonne Woods, 1. 15. Port Allen, 1.

114: 1. Jakailan Fontenot, Ville Platte, 290-165-330-785. 2. Luke Rhodes, Delhi Charter, 300-175-300-775. 3. Shawn LeBlanc, Ville Platte, 255-125-315-695.

123: 1. Cameron Fileccia, Calvary Baptist, 310-180-360-850. 2. Latarraus Jackson, Calvary Baptist, 315-170-360-845. 3. Dustin LeBleu, Ville Platte, 275-180-340-795.

132: 1. Gabe Palermo, Pope John Paul, 365-200-390-955. 2. Roderick Harris, Calvary Baptist, 325-190-380-895. 3. McKelvey Rhone, Winnfield, 325-180-350-855.

148: 1. Wilbert Winans, Calvary Baptist, 435-205-415-1055. 2. Treyzon Quillen, Delhi Charter, 345-175-405-925. 3. Cameron Seaton, Ascension Episcopal, 315-230-345-890.

165: 1. Declan Lockwood, Northlake Christian, 480-270-495-1245. 2. Cameron Thomas, Calvary Baptist, 445-265-460-1170. 3. Israel Gray, Winnfield, 440-255-460-1155.

181: 1. Mason Boute, Catholic High New Iberia, 475-290-475-1240. 2. John Blake, Winnfield, 425-225-500-1150. 3. Jake Stansbury, Delhi Charter, 450-225-440-1115.

198: 1. Philip Legeler, Calvary Baptist, 500-315-550-1365. 2. Cameron Kinder, Menard, 500-315-500-1315. 3. Brycel Maloy, Winnfield, 445-265-510-1220.

220: 1. Travon Nicholas, Winnfield, 475-260-525-1260. 2. Chad Lee, Delhi Charter, 500-305-455-1260. 3. Eli Chism, Calvary Baptist, 420-290-445-1155.

242: 1. Quincy Bias, Ville Platte, 510-280-520-1310. 2. Jalen Thomas, Pope John Paul II, 500-280-500-1280. 3. Aaron Speed, Winnfield, 485-275-515-1275.

275: 1. Travian Ardoin, Ville Platte, 580-375-510-1465. 2. Barron Collins, Winnfield, 520-275-525-1320. 3. Keladrian Crumble, Winnfield, 445-310-520-1275.

SHW: 1. Jaylin Moore, Pickering, 535-350-565-1450. 2. Wesley Willis, Rosepine, 540-300-470-1310. 3. John Larive, Catholic High New Iberia, 450-300-515-1265.

Outstanding lifters

114-165: Declan Lockwood, Northlake Christian

181-SHW: Philip Legeler, Calvary Baptist

Division V

Team Scores: 1. Delhi, 30. 2. Cedar Creek, 29. 3. Sacred Heart-Ville Platte, 23. 4. Central Catholic, 18. 5. Homer, 15. 6. University High, 14. 7. Runnels, 13. 8. St. Edmund, 12. 9. Catholic High-Pointe Coupee, 11. 10. St. Mary’s Catholic, 8. 11. Vermillion Catholic, 8. 12. Slaughter Charter, 7. 13. Ascension Catholic, 5. 14. Northwood-Lena, 3. 15. Ringgold, 1.

114: 1. Dylan Miller, St. Edmund, 225-160-205-590. 2. Caleb Ocon, Central Catholic, 185-100-225-510. 3. Lawson Lillo, Cedar Creek, 160-110-170-440.

123: 1. Trevor Bordelon, University, 320-210-420-950. 2. Sumerunte Humes, Delhi, 225-125-305-655. 3. Hudson Hillman, Runnels, 185-130-280-595.

132: 1. Dylan Vidrine, Sacred Heart Ville Platte, 300-205-340-845. 2. Brock Bourque, Vermillion Catholic, 300-210-285-795. 3. Thomas Nini, Central Catholic, 220-105-295-620.

148: 1. Jaquirus Lee, Delhi, 350-225-420-995. 2. Seth Chaisson, Runnels, 410-185-385-980. 3. CJ Rojas, Cedar Creek, 365-215-375-955.

165: 1. Wesley Launey, Sacred Heart-Ville Platte, 475-315-505-1295. 2. Carter Lejeune, St. Edmund, 415-265-455-1135. 3. Jamr Barber, Ascension Catholic, 405-245-440-1090.

181: 1. Dashun Island, Delhi, 460-225-450-1135. 2. Kemontavou Grant, Homer, 375-230-455-1060. 3. Will Harris, Cedar Creek, 380-200-410-990.

198: 1. Lonnie Hall, University High, 455-215-505-1175. 2. Nicholas Adams, Cedar Creek, 460-295-415-1170. 3. Justin Taliaferro, Runnels, 455-215-475-1145.

220: 1. William Ledoux, Slaughter Charter, 480-270-490-1240. 2. Noah Jones, Cedar Creek, 515-275-420-1210. 3. Caed Lillo, Cedar Creek, 450-295-415-1160.

242: 1. Matthew Thibodaux, St. Mary’s Catholic, 635-325-570-1530. 2. Lane Blue, Cedar Creek, 495-320-520-1335. 3. Kameria Alford, Homer, 435-255-500-1190.

275: 1. Joseph Hardy, Delhi, 505-225-415-1145. 2. Grant Cheramie, Central Catholic, 425-215-440-1080. 3. Michael Marchand, Catholic High Pointe Coupee, 390-205-455-1050.

SHW: 1. Chance Shyne, Homer, 505-270-520-1295. 2. Michael Hill, Central Catholic, 450-245-460-1155. 3. Coleton Stracener, Northwood-Lena, 440-210-480-1130.

Outstanding lifters

114-165: Wesley Launey, Sacred Heart-Ville Platte

181-SHW: Matthew Thibodaux, St. Mary’s Catholic

 

  • < PREV Area Prep Softball Report for Sunday, March 18
  • NEXT > Mike Weir, Boo Weekley in field for Acadiana’s $550,000 Web.com Tour event this week