LHSAA Girls March Madness basketball schedule announced

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

The semifinal and championship game schedules for next week’s LHSAA Girls March Madness was announced Friday morning by the association.

All games at Rapides Parish Coliseum, Alexandria

Monday, February 25
Division V Semifinals
(5) Grace Christian vs. (1) Claiborne Christian, 11:30 a.m.
(3) Family Christian vs. (2) Family Community, 1:15 p.m.
Division IV Semifinals
(5) Ouachita Christian vs. (1) Lafayette Christian, 3 p.m.
(3) Vermilion Catholic vs. (2) Houma Christian, 4:45 p.m.
Class C Semifinals
(4) Ebarb vs. (1) Plainview, 6:15 p.m.
(6) Reeves vs. (2) Atlanta, 8 p.m.

Tuesday, February 26
Division II Semifinals
(4) Ursuline Academy vs. (1) Lee Magnet, 11:30 a.m.
(3) University Lab vs. (2) St. Louis Catholic, 1:15 p.m.
Class 1A Semifinals
(4) Delhi vs. (1) East Iberville, 3 p.m.
(3) Elton vs. (2) KIPP Booker T. Washington, 4:45 p.m.
Class 4A Semifinals
(5) A.J. Ellender vs. (1) Benton, 6:15 p.m.
(3) Minden vs. (2) Warren Easton, 8 p.m.

Wednesday, February 27
Division III Semifinals
(3) St. Katharine Drexel vs. (2) Northlake Christian, 11:30 a.m.
(5) Country Day vs. (1) St. Thomas Aquinas, 1:15 p.m.
Class B Semifinals
(9) Zwolle vs. (5) Hicks, 3 p.m.
(3) Fairview vs. (2) Anacoco, 4:45 p.m.
Class 3A Semifinals
(4) Northwest vs. (1) Loranger, 6:15 p.m.
(3) Albany vs. (2) Madison Prep, 8 p.m.

Thursday, February 28
Division I Semifinals
(3) Mount Carmel vs. (2) Dominican, 11:30 a.m.
(5) St. Joseph’s Academy vs. (1) John Curtis Christian, 1:15 p.m.
Class 2A Semifinals
(8) Rayville vs. (4) Mansfield, 3 p.m.
(6) Red River vs. (2) North Caddo, 4:45 p.m.
Class 5A Semifinals
(9) Captain Shreve vs. (5) East Ascension, 6:15 p.m.
(6) Denham Springs vs. (2) Walker, 8 p.m.

Friday, March 1
Division V championship, 10 a.m.
Division IV championship, noon
Division II championship, 2 p.m.
Class C championship, 4 p.m.
Class 1A championship, 6 p.m.
Class 4A championship, 8 p.m.

Saturday, March 2
Division III championship, 10 a.m.
Division I championship, noon
Class B championship, 2 p.m.
Class 2A championship, 4 p.m.
Class 3A championship, 6 p.m.
Class 5A championship, 8 p.m.

  • < PREV Boys Soccer Finals: Holy Cross edges Lakeshore in penalty kick drama to repeat in Division II
  • NEXT > Softball: Hannan, Chalmette win Thursday; Cabrini, Chapelle, SSA begin action in tournament