Holy Cross and Ben Franklin boys, SSA and Lusher girls among teams advancing to state soccer quarterfinals

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Four-time defending Division II state champion Holy Cross has rolled into the quarterfinals.

Brilliant senior Ryan Jeanfreau continued his tremendous season, recording a hat trick as the second-seeded Tigers whipped No. 15 South Terrebonne 5-1 Saturday.

Ethan Carney and Stephen Treadaway each added a goal for the Tigers.

Holy Cross (20-6-1) advances to host a familiar opponent in No. 7 Ben Franklin.

The Falcons downed No. 10 Bonnabel 2-1 at Tad Gormley Stadium. It was the second one-goal win for the Falcons over the Bruins. Ben Franklin edged Bonnabel 1-0 on Jan. 19.

Armand Duplantier provided the game-winner in the second extra time period on an assist from James Fleming

Bonnabel (11-6-3) took the early lead as Fernando Polanco scored just over a minute into the match.

Ben Franklin (16-5-4) got the equalizer from Fleming nearly seven minutes later and the match stayed that way until Duplantier put in the winning goal.

Emile Creevy was excellent in-goal for the Falcons.

Holy Cross defeated Ben Franklin 2-0 on Jan. 25.

In girls Division I action, No. 6 St. Scholastica edged District 5-I rival and No. 11 Mandeville 2-1 at Hunter Stadium. It was the second win for SSA over the Skippers this season. The Doves won 2-0 on Jan. 24.

After three overtime periods, Kay Keergosien finally got the winning goal to send the Doves to the quarterfinals.

After a scoreless first half, Mandeville (18-11-1) took the lead in the second half on a goal by Caroline Fielding. The Doves got even on a goal by Shelby Donahue, sending the game to overtime.

SSA (15-6-1) advances to travel to another district rival in No. 3 Northshore in the quarterfinals. The Lady Panthers shut out No. 14 Southside 5-0. The Lady Panthers edged the Doves 2-1 on Jan. 18.

In Division III, No. 7 Lusher Charter blanked No. 10 Sterlington 3-0 at Tad Gormley Stadium.

Sydni Sanders opened the scoring in the seventh minute with a goal and carried a 1-0 lead into halftime.

Camille Eisele added a pair of second half goals to provide the margin of victory.

Lusher (14-1-2) advances to the quarterfinals to face the winner of today’s match #2 Loyola Prep and No. 15 E.D. White Catholic.

Bi-District Prep Soccer Playoff Results
Boys
Division I
#1 Catholic (BR) 8, John Ehret 0
#16 Lafayette 6, #17 Pineville 0
#9 Southside 8, #24 Airline 0
#8 Archbishop Rummel 3, #25 Zachary 0
#5 St. Amant 1, #28 New Iberia 0
#12 Denham Springs 6, #21 Hahnville 0
#13 Captain Shreve 6, #20 Mandeville 2
#4 Alexandria 6, #29 Fontainebleau 1
#3 St. Paul’s 7, #30 East Ascension 1
#14 Northshore 3, #19 West Monroe 0
#11 Byrd 4, #22 H.L. Bourgeois 1
#6 Sulphur 3, #27 Barbe 0
#7 Brother Martin 9, #26 Walker 1
#10 Dutchtown 4, #23 Central Lafourche 1
#18 Baton Rouge 1, #15 Grace King 0
#2 Jesuit 3, #31 Slidell 0

Division II
#16 Belle Chasse 3, #17 Woodlawn (BR) 0
#9 Ouachita Parish 2, #24 McKinley 1
#21 Haughton 2, #12 Northwood 1
#13 Live Oak 2, #20 West Ouachita 1
#19 Riverdale 3, #14 Beau Chene 0
#22 Lakeshore 3, #11 Archbishop Shaw 2
#15 South Terrebonne 5, #18 Sam Houston 0

Division III
#16 Parkview Baptist 3, #17 Sterlington 1
#9 Leesville 2, #24 Lutcher 0
#12 North Vermilion 2, #21 Cecilia 1
#13 Haynes Academy 1, #20 E.D. White Catholic 0
#14 Loyola Prep 4, #19 DeRidder 2 (OT)
#11 David Thibodaux 6, #22 Belaire 0
#10 Archbishop Hannan 8, #23 Erath 0
#15 New Orleans Military & Maritime 3, #18 Kenner Discovery 0

Division IV
#16 St. Charles Catholic 1, #17 Lafayette Christian 0
#9 Morris Jeff Community 5, #24 Evangel Christian Academy 1
#12 Grace Christian 1, #21 St. Frederick 0
#20 Catholic (NI) 2, #13 Westminster Christian 1
#14 Country Day 3, #19 Covenant Christian 1
#11 Holy Savior Menard 5, #22 Rapides 1
#10 Newman 8, #23 Glenmora 0
#18 St. Thomas Aquinas 1, #15 Dunham 0

Girls
Division I
#1 Dominican 8, #32 H.L. Bourgeois 0
#17 Hahnville 3, #16 Live Oak 1
#9 Mount Carmel Academy 9, #24 New Iberia 1
#8 Byrd 4, #25 Walker 0
#5 Dutchtown 4, #28 East Ascension 1
#12 Fontainebleau 3, #21 Acadiana 0
#13 Baton Rouge 3, #20 Thibodaux 1
#4 Captain Shreve 3, #29 Denham Springs 0
#3 Northshore 8, #30 Ponchatoula 0
#14 Southside 2, #19 Alexandria 1
#11 Mandeville 2, #22 St. Amant 1
#6 St. Scholastica 8, #27 Pineville 0
#7 Barbe 1, #26 Airline 0
#10 Lafayette 4, #23 Sulphur 0
#18 Central Lafourche 3, #15 West Monroe 2
#2 St. Joseph’s 8, #31 Zachary 0

Division II
#16 Minden 2, #17 Sam Houston 0
#9 Terrebonne 3, #24 Liberty 0
#12 Franklin Parish 6, #21 South Terrebonne 3
#13 West Ouachita 3, #20 Belle Chasse 2
#14 Ouachita Parish 3, #19 East Jefferson 1
#11 Haughton 2, #22 Woodlawn (BR) 1
#10 Tioga 8, #23 Archbishop Chapelle 0
#15 Beau Chene 5, #18 Bonnabel 3

Division III
#16 Cabrini 1, #17 Haynes Academy 0
#9 Lutcher 5, #24 David Thibodaux 0
#12 DeRidder 1, #21 Leesville 0
#13 North Vermilion 3, #20 Cecilia 0
#19 Pearl River 1, #14 South Plaquemines 0
#11 West Feliciana 3, #22 Brusly 0
#10 Sterlington 8, #23 Patrick Taylor 1
#15 E.D. White Catholic 4, #18 Grant 0

Division IV
#16 Dunham 5, #17 Vermilion Catholic 1
#9 McGehee 8, #24 Delta Charter 0
#12 Ascension Episcopal 6, #21 Evangel Christian Academy 1
#13 Covenant Christian 4, #20 Holy Savior Menard 3
#19 Country Day 4, #14 Highland Baptist 1
#11 Episcopal of Acadiana 7, #22 Thomas Jefferson 0
#10 Grace Christian 1, #23 Westminster Christian 0
#18 Northlake Christian 1, #15 St. Frederick 0

Regional Prep Playoff Results
Boys
Division I
#1 Catholic (BR) 5, #16 Lafayette 0
#9 Southside 2, #8 Rummel 1
#12 Denham Springs 2, #5 St. Amant 1
#4 Alexandria 5, #13 Captain Shreve 1
#3 St. Paul’s 4, #14 Northshore 1
#6 Sulphur 3, #11 Byrd 2
#10 Dutchtown 2, #7 Brother Martin 1
#2 Jesuit 4, Baton Rouge High 1

Division II
#1 St. Thomas More 1, #16 Belle Chasse 0
#9 Ouachita Parish 3, #8 Parkway 1
#5 Caddo Magnet 3, #21 Haughton 1
#4 Neville 4, #13 Live Oak 0
#3 East Jefferson 1, #19 Riverdale 0
#6 Benton 8, #22 Lakeshore 1
#7 Ben Franklin 2, #10 Bonnabel 1
#2 Holy Cross 5, #15 South Terrebonne 1

Division III
#1 Vandebilt Catholic 6, #16 Parkview Baptist 1
#9 Leesville 3, #8 St. Michael 0
#12 North Vermilion 2, #5 St. Louis Catholic 0
#4 Bossier 5, #13 Haynes Academy 0
#3 Lusher 6, #14 Loyola Prep 1
#11 David Thibodaux 2, #6 Teurlings Catholic 1
#10 Archbishop Hannan (10-9-3) at #7 Morgan City (13-4-3), 4 p.m. Sunday
#2University High 8, #15 New Orleans Military & Maritime 0

Division IV
#1 Pope John Paul II 6, #16 St. Charles Catholic 1
#9 Morris Jeff Community 3, #8 St. Martin’s Episcopal 0
#5 Ascension Episcopal 1, #12 Grace Christian 0
#4 Northlake Christian 4, #20 Catholic (NI) 0
#3 Episcopal 3, #14 Country Day 2
#11 Holy Savior Menard 1, No. 6 Ouachita Christian 0
#10 Newman 8, #7 River Oaks 0
#18 St. Thomas Aquinas 3, #2 Episcopal School of Acadiana 1

Girls
Division I
#1 Dominican 5, #17 Hahnville 1
#9 Mt. Carmel Academy 1, #8 Byrd 0
#5 Dutchtown 3, #12 Fontainebleau 2
#13 Baton Rouge (15-9-4) at No. 4 Captain Shreve (24-1-3), 2 p.m. Sunday at Lee Hedges
#3 Northshore 5, #14 Southside 0
#6 St. Scholastica 2, #11 Mandeville 1
#7 Barbe 1, #10 Lafayette 0
#2 St. Joseph’s Academy 6, #18 Central Lafourche 0

Division II
#1 St. Thomas More 8, #16 Minden 0
#8 Ben Franklin (13-6-2) 7, #9 Terrebonne 0
#5 Benton 7, #12 Franklin Parish 0
#4 Neville 1, #13 West Ouachita 0
#3 Vandebilt Catholic 8, #14 Ouachita Parish 0
#6 Lakeshore 8, #11 Haughton 0
#7 Teurlings Catholic 7, #10 Tioga 0
#2 Caddo Magnet 7, #15 Beau Chene 0

Division III
#16 Cabrini (8-5-3) at #1 University High (13-3-4), Noon Saturday
#9 Lutcher 5, #8 North DeSoto 0
#12 DeRidder (7-11-4) at #5 Archbishop Hannan (12-5-3), noon Saturday at Lakeshore
#4 Parkview Baptist 2, #13 North Vermilion 0
#19 Pearl River (9-8-1) at #3 St. Michael (13-4-5), noon Saturday at Burbank Complex
#11 West Feliciana (15-7-1) at #6 St. Louis Catholic (12-6-4), 2 p.m. Saturday
#10 Sterlington (8-6-3) at #7 Lusher Charter (13-1-2), Noon Saturday
#15 E.D. White (11-12-4) at #2 Loyola Prep (11-5-4), 4 p.m. Sunday

Division IV
#1 Catholic-NI 5, #16 Dunham 2
#9 McGehee (13-6-2) at #8 Calvary Baptist (11-6-3), 2 p.m. Sunday
#5 Pope John Paul II 4, #12 Ascension Episcopal 3
#4 Ouachita Christian 3, #13 Covenant Christian 0
#19 Metairie Park Country Day 2, #3 Houma Christian 1
#11 Episcopal School of Acadiana 2, #6 Episcopal 1
#7 Sacred Heart-NO 6, #10 Grace Christian 0
#2 Newman 1, #18 Northlake Christian 0

  • < PREV Huskies use second half surge to defeat Lions
  • NEXT > Black History Month: Female Negro League trailblazer Toni Stone played for New Orleans Creoles

Ken Trahan

CEO/Owner

Born and raised in the New Orleans area, CCSE CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Sports Media Association, National Football…

Read more >