Brother Martin wins Louisiana Classic in state tournament preview

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Brother Martin wins LA Classic 2022

In a preview of the upcoming LHSAA state wrestling tournament next month, the 49th annual Louisiana Classic revealed much about what we can expect in Baton Rouge next month.

It is clear that Brother Martin and Teurlings Catholic are the two best teams in the state, at this stage, and the clear favorites to win Division I and Division II, respectively in this year’s state tournament.

At the Lamar Dixon Expo Center in Gonzales, the Crusaders captured the Louisiana Classic by a margin of 45.5 points over the Rebels. Jesuit finished third with Catholic of Baton Rouge fourth and Archbishop Shaw fifth among the 53 teams competing.

Brother Martin had three individual champions, including Richie Clementi (113), Mason Elsensohn (132) and Rocco Horvath (170).

Holy Cross had a pair of winners in Nick DiGeralamo (152) and Cole Baiamonte (220).

Glenn Price of Archbishop Shaw captured first at 126 pounds.

St. Paul’s had a champion in Jacob Houser (138).

Jesuit heavyweight Spencer Lanosga won at 285 pounds.

49th Louisiana Classic Team Scores
1 Brother Martin 264.5
2 Teurlings Catholic 219.0
3 Jesuit 175.0
4 Catholic BR 163.0
5 Archbishop Shaw 152.0
6 St. Paul’s 145.5
7 East Ascension 141.0
8 Holy Cross 137.0
9 Rockwall Heath 121.0
10 Archbishop Rummel 100.5
11 Dutchtown 98.5
12 Live Oak 95.0
13 North Desoto 94.0
13 Parkway 94.0
15 De La Salle 85.0
16 Southside 75.5
17 Airline 74.0
18 Archbishop Hannan 65.0
18 Sam Houston 65.0
18 Zachary 65.0
21 Basile 61.0
22 St. Amant 50.0
22 Sulphur 50.0
24 Chalmette 45.0
25 John Curtis Christian 41.5
26 Destrehan 38.0
27 Fontainebleau 37.0
28 Baton Rouge 36.5
29 Acadiana 30.0
30 Covington 26.5
31 Central BR 23.0
32 Haughton 22.0
33 Mandeville 21.0
34 Benton 20.0
34 Calvary Baptist 20.0
34 Lafayette 20.0
34 Lakeshore 20.0
34 Rayne 20.0
34 St. Michael the Archangel 20.0
40 Walker 17.5
41 New Orleans Military and Maritime Academy 17.0
42 Hahnville 13.0
43 Carencro 12.0
44 Pearl River 11.5
45 DeQuincy 11.0
45 St. Louis Catholic 11.0
47 Belle Chasse 9.0
48 Plaquemine 5.0
49 Broadmoor 4.0
49 Dunham 4.0
49 Episcopal 4.0
52 Brusly 3.0
52 John Ehret 3.0
52 North Vermillion 3.0
52 Woodlawn BR 3.0

Individual Results:

106
Guaranteed Places
• 1st Place – Landon Reaux of Southside
• 2nd Place – Tyson Roach of Sam Houston
• 3rd Place – Bodi Harris of Jesuit
• 4th Place – Lathan Hirschey of Live Oak
• 5th Place – Kaiden Triche of Archbishop Rummel
• 6th Place – Brennan Romero of Teurlings Catholic

1st Place Match
• Landon Reaux (Southside) 23-3, Jr. over Tyson Roach (Sam Houston) 48-2, So. (Dec 9-8)
3rd Place Match
• Bodi Harris (Jesuit) 29-7, Fr. over Lathan Hirschey (Live Oak) 34-7, Sr. (Fall 3:58)
5th Place Match
• Kaiden Triche (Archbishop Rummel) 32-11, Fr. over Brennan Romero (Teurlings Catholic) 28-7, Fr. (Dec 4-2)

113
Guaranteed Places
• 1st Place – Richie Clementi of Brother Martin
• 2nd Place – Ashton Sonnier of Teurlings Catholic
• 3rd Place – John Michael Bourgeois of Jesuit
• 4th Place – Jesse Maneckshaw of East Ascension
• 5th Place – Conlan Enk of St. Paul’s
• 6th Place – Landon Smith of Holy Cross
1st Place Match
• Richie Clementi (Brother Martin) 32-0, Fr. over Ashton Sonnier (Teurlings Catholic) 23-3, Sr. (Dec 7-0)
3rd Place Match
• John Michael Bourgeois (Jesuit) 16-4, Jr. over Jesse Maneckshaw (East Ascension) 45-17, So. (Fall 3:37)
5th Place Match
• Conlan Enk (St. Paul’s) 25-4, So. over Landon Smith (Holy Cross) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)

120
Guaranteed Places
• 1st Place – Ernie Perry III of Airline
• 2nd Place – Jacob Elsensohn of Brother Martin
• 3rd Place – Jacob Kehrer of Rockwall Heath
• 4th Place – Cole Mire of Dutchtown
• 5th Place – Christian Worley of Catholic Br
• 6th Place – Brennan Boyer of Teurlings Catholic
1st Place Match
• Ernie Perry III (Airline) 21-1, Jr. over Jacob Elsensohn (Brother Martin) 41-2, So. (Dec 6-3)
3rd Place Match
• Jacob Kehrer (Rockwall Heath) 28-4, Jr. over Cole Mire (Dutchtown) 30-6, Jr. (Dec 4-2)
5th Place Match
• Christian Worley (Catholic Br) 31-6, So. over Brennan Boyer (Teurlings Catholic) 24-7, So. (Dec 9-2)

126
Guaranteed Places
• 1st Place – Glenn Price of Archbishop Shaw
• 2nd Place – Wiley Boudreaux of Southside
• 3rd Place – Watts Goodson of Catholic BR
• 4th Place – Caleb Lavine of Sam Houston
• 5th Place – Ty Duncan of Brother Martin
• 6th Place – Andre Johnson of Basile
1st Place Match
• Glenn Price (Archbishop Shaw) 31-0, Sr. over Wiley Boudreaux (Southside) 34-3, Jr. (Fall 5:44)
3rd Place Match
• Watts Goodson (Catholic Br) 29-5, Jr. over Caleb Lavine (Sam Houston) 50-6, Fr. (Dec 8-5)
5th Place Match
• Ty Duncan (Brother Martin) 37-13, Jr. over Andre Johnson (Basile) 20-5, Sr. (Fall 3:44)

132
Guaranteed Places
• 1st Place – Mason Elsensohn of Brother Martin
• 2nd Place – Ethan Boudreaux of Teurlings Catholic
• 3rd Place – Daniel Olivier of North Desoto
• 4th Place – Carter Burgess of Archbishop Rummel
• 5th Place – Jon Michael Cuba of Catholic BR
• 6th Place – Collin Veron of De La Salle
1st Place Match
• Mason Elsensohn (Brother Martin) 39-1, Sr. over Ethan Boudreaux (Teurlings Catholic) 29-8, Jr. (MD 9-1)
3rd Place Match
• Daniel Olivier (North Desoto) 22-6, Jr. over Carter Burgess (Archbishop Rummel) 35-7, Sr. (Dec 9-4)
5th Place Match
• Jon Michael Cuba (Catholic Br) 32-14, Sr. over Collin Veron (DeLaSalle) 7-3, Sr. (Fall 0:59)

138
Guaranteed Places
• 1st Place – Jacob Houser of St. Paul’s
• 2nd Place – Luc Johnson of Basile
• 3rd Place – David Viers of Parkway
• 4th Place – Luke Lafleur of Acadiana
• 5th Place – Nicholas Cusimano of Brother Martin
• 6th Place – Landon Lord of Rockwall Heath
1st Place Match
• Jacob Houser (St. Paul’s) 28-0, Sr. over Luc Johnson (Basile) 21-4, Jr. (MD 11-3)
3rd Place Match
• David Viers (Parkway) 32-2, Sr. over Luke Lafleur (Acadiana) 4-2, Sr. (Fall 4:36)
5th Place Match
• Nicholas Cusimano (Brother Martin) 32-5, Jr. over Landon Lord (Rockwall Heath) 33-11, So. (TF-1.5 4:54 (17-2))

145
Guaranteed Places
• 1st Place – Rayden Ingram of Live Oak
• 2nd Place – Zaren Anderson of Rockwall Heath
• 3rd Place – Kent Burandt of Brother Martin
• 4th Place – Lance Ferguson of North Desoto
• 5th Place – Ethan Viator of St. Paul’s
• 6th Place – Jevon Gray Jr. of Hahnville
1st Place Match
• Rayden Ingram (Live Oak) 27-0, Sr. over Zaren Anderson (Rockwall Heath) 36-2, Sr. (Dec 7-2)
3rd Place Match
• Kent Burandt (Brother Martin) 33-8, Jr. over Lance Ferguson (North Desoto) 24-7, Sr. (Dec 5-4)
5th Place Match
• Ethan Viator (St. Paul’s) 23-4, Sr. over Jevon Gray Jr. (Hahnville) 26-7, Sr. (Fall 2:50)

152
Guaranteed Places
• 1st Place – Nick DiGeralamo of Holy Cross
• 2nd Place – Ryan Corca of Brother Martin
• 3rd Place – Todd Ritter of Archbishop Shaw
• 4th Place – Hunter Addison of North Desoto
• 5th Place – Gabriel Bonin of East Ascension
• 6th Place – Abraham Clinton of Rockwall Heath
1st Place Match
• Nick DiGeralamo (Holy Cross) 7-1, Fr. over Ryan Corca (Brother Martin) 34-17, Sr. (Dec 9-2)
3rd Place Match
• Todd Ritter (Archbishop Shaw) 35-2, Sr. over Hunter Addison (North Desoto) 16-4, Jr. (Fall 4:05)
5th Place Match
• Gabriel Bonin (East Ascension) 47-12, Jr. over Abraham Clinton (Rockwall Heath) 32-7, Sr. (For.)

160
Guaranteed Places
• 1st Place – Santos Ramos of East Ascension
• 2nd Place – Leif Clinton of Rockwall Heath
• 3rd Place – Landry Barker of St. Paul’s
• 4th Place – Landen Carroll of Covington
• 5th Place – Grayson Pennison of Archbishop Hannan
• 6th Place – Michael Price of Catholic BR
1st Place Match
• Santos Ramos (East Ascension) 43-1, Sr. over Leif Clinton (Rockwall Heath) 32-6, So. (Fall 0:45)
3rd Place Match
• Landry Barker (St. Pauls) 28-2, Jr. over Landen Carroll (Covington) 32-7, Jr. (Fall 1:29)
5th Place Match
• Grayson Pennison (Archbishop Hannan) 23-3, Sr. over Michael Price (Catholic Br) 18-9, Sr. (Fall 4:19)

170
Guaranteed Places
• 1st Place – Rocco Horvath of Brother Martin
• 2nd Place – Tyler Addison of Dutchtown
• 3rd Place – Christian Otzenberger of Calvary Baptist
• 4th Place – Luke Robertson of De La Salle
• 5th Place – John Paul Travasos of Teurlings Catholic
• 6th Place – Zalen Wilson of Archbishop Shaw
1st Place Match
• Rocco Horvath (Brother Martin) 41-1, Sr. over Tyler Addison (Dutchtown) 10-1, Sr. (Fall 0:58)
3rd Place Match
• Christian Otzenberger (Calvary Baptist) 26-8, Sr. over Luke Robertson (De La Salle) 25-5, Jr. (Dec 9-6)
5th Place Match
• John Paul Travasos (Teurlings Catholic) 28-5, Sr. over Zalen Wilson (Archbishop Shaw) 24-8, Sr. (Fall 3:31)

182
Guaranteed Places
• 1st Place – Bryce Milster of Rockwall Heath
• 2nd Place – Reid Bourgeois of Teurlings Catholic
• 3rd Place – Jude Monaco of Archbishop Shaw
• 4th Place – Thomas Domangue of Catholic BR
• 5th Place – Winn McConnell of Jesuit
• 6th Place – Corey Holmes of East Ascension
1st Place Match
• Bryce Milster (Rockwall Heath) 14-2, Sr. over Reid Bourgeois (Teurlings Catholic) 21-3, Sr. (Fall 1:56)
3rd Place Match
• Jude Monaco (Archbishop Shaw) 28-1, Sr. over Thomas Domangue (Catholic BR) 26-8, Jr. (Dec 5-1)
5th Place Match
• Winn McConnell (Jesuit) 26-6, Sr. over Corey Holmes (East Ascension) 39-10, Sr. (Dec 5-1)

195
Guaranteed Places
• 1st Place – Corey Hyatt of Sulphur
• 2nd Place – Hayden Harms of Dutchtown
• 3rd Place – Eric Levert of Teurlings Catholic
• 4th Place – Luke Ohler of Brother Martin
• 5th Place – Jacob Schexnaydre of East Ascension
• 6th Place – Wade Rist of Archbishop Hannan
1st Place Match
• Corey Hyatt (Sulphur) 23-0, Jr. over Hayden Harms (Dutchtown) 28-1, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match
• Eric Levert (Teurlings Catholic) 17-5, Sr. over Luke Ohler (Brother Martin) 19-6, Sr. (Fall 0:39)
5th Place Match
• Jacob Schexnaydre (East Ascension) 48-9, Jr. over Wade Rist (Archbishop Hannan) 24-8, Jr. (Fall 1:58)

220
Guaranteed Places
• 1st Place – Cole Baiamonte of Holy Cross
• 2nd Place – Dennis Dougherty of Jesuit
• 3rd Place – Joel Lanclos of Teurlings Catholic
• 4th Place – Kristofer Mesloh of Parkway
• 5th Place – Ian Lyons of St. Paul’s
• 6th Place – Julian Tapia of Brother Martin
1st Place Match
• Cole Baiamonte (Holy Cross) 5-0, Sr. over Dennis Dougherty (Jesuit) 9-1, Sr. (Dec 4-1)
3rd Place Match
• Joel Lanclos (Teurlings Catholic) 24-6, Sr. over Kristofer Mesloh (Parkway) 19-3, Jr. (Fall 1:16)
5th Place Match
• Ian Lyons (St. Pauls) 22-2, Sr. over Julian Tapia (Brother Martin) 20-8, Sr. (Fall 2:41)

285
Guaranteed Places
• 1st Place – Spencer Lanosga of Jesuit
• 2nd Place – Ashton Freeman of Zachary
• 3rd Place – Anphrony Guillory of Basile
• 4th Place – Tre`Von Williams of Rayne
• 5th Place – Donovan Kimble of Destrehan
• 6th Place – David Russell of Catholic BR
1st Place Match
• Spencer Lanosga (Jesuit) 5-0, So. over Ashton Freeman (Zachary) 9-1, Sr. (Dec 11-5)
3rd Place Match
• Anphrony Guillory (Basile) 24-3, Sr. over Tre`Von Williams (Rayne) 29-3, Sr. (TB-1 3-2)
5th Place Match
• Donovan Kimble (Destrehan) 13-3, Sr. over David Russell (Catholic Br) 21-9, Jr. (Fall 2:33)

  • < PREV Privateers put together strong effort, top Colonels in Southland opener, 78-66
  • NEXT > Dugas, Fontenot among 2022 Perfect Game Top 75 College Seniors

Ken Trahan

CEO/Owner

Born and raised in the New Orleans area, CCSE CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Sports Media Association, National Football…

Read more >