Boys Soccer Playoffs: Northshore at home; St. Thomas Aquinas, Newman hit road in Division IV quarterfinals

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

DIVISION I DIVISION II DIVISION III DIVISION IV

A pair of area teams look to advance to the semifinals in the boys LHSAA Division IV state soccer tournament Monday evening.

No. 8 St. Thomas Aquinas (7-7-4) faces a tough task at defending state champion and top seed Episcopal of Acadiana (15-0-2) at 6 pm while No. 2 Newman (11-4-4) plays at No. 10 Dunham (9-6-5) at 5 pm.

In Division I, No. 3 Northshore (18-2-3) entertains No. 6 Alexandria (14-5-3) at 6 pm.

Also in Division I Monday, No. 5 Denham Springs plays at No. 4 St. Amant at 7 pm while in Division II, No. 5 Caddo Magnet plays at No. 4 Beau Chene at 6 pm.

Boys soccer playoff results:
Division I
Bi-district
(16) Mandeville 1, (17) West Monroe 0
(24) Bonnabel 1, (9) Byrd 1 (Bonnabel advances 8-7 on PKs)
(12) Captain Shreve 1, (21) Acadiana 0
(13) Baton Rouge 6, (20) Airline 1
(14) East Ascension 2, (19) Hammond 1
(11) Pineville 1, (22) Fontainebleau 0 (Final/OT)
(10) Dutchtown 7, (23) Slidell 0
(15) Brother Martin 6, (18) Barbe 0

Regional Round Schedule
(1) St. Paul’s 4, (16) Mandeville 0
(8) Catholic High (BR) 4, (24) Bonnabel 0
(5) Denham Springs 5, (12) Captain Shreve 0
(4) St. Amant 5, (13) Baton Rouge 2
(3) Northshore 1, (14) East Ascension 0
(6) Alexandria 4, (11) Pineville 3 (ASH wins 4-3 on PK’s)
(10) Dutchtown 2, (7) Lafayette 1
(2) Jesuit 1, (15) Brother Martin 0

Quarterfinal Round Schedule
(8) Catholic (BR) at (1) St. Paul’s, 7 pm Tues.
(5) Denham Springs at (4) St. Amant, 7 pm Mon.
(6) Alexandria at (3) Northshore, 6 pm Mon.
(2) Jesuit at (10) Dutchtown, 7 pm Tues.

Division II
Bi-district
(16) Live Oak 1, (17) Helen Cox 0
(9) Benton 5, (24) Haughton 0
(12) Central Lafourche 3, (21) Tara 0
(13) Destrehan 5, (20) Natchitoches Central 0
(14) Ben Franklin 2, (19) De La Salle 0
(11) Ouachita Parish 2, (22) Central 0
(23) Riverdale 1, (10) Ruston 1 (Riverdale advances 4-3 on PKs)
(15) Neville 2, (18) Parkway 0

Regional Round Schedule
(1) Holy Cross 3, (16) Live Oak 0
(9) Benton 1, (8) Terrebonne 0
(5) Caddo Magnet 1 (12) Central Lafourche 1 (Caddo Magnet wins 4-3 on PK’s)
(4) Beau Chene 2 (13) Destrehan 1
(3) Lakeshore 4, (14) Ben Franklin 0
(6) East Jefferson 5, (11) Ouachita Parish 0
(7) Woodlawn (BR) 2, (23) Riverdale 1
(15) Neville 2, (2) St. Thomas More 1

Quarterfinal Round Schedule
(1) Holy Cross at (9) Benton, 5:30 pm Tues. at Bossier High
(5) Caddo Magnet at (4) Beau Chene, 6 pm Mon.
(6) East Jefferson at (3) Lakeshore, 7 pm Tues.
(7) Woodlawn (BR) at (15) Neville, 5:30 pm Tues.

Division III
Bi-district
(16) DeRidder 3, (17) David Thibodaux 1
(9) North Vermilion 4, (24) St. Michael 1
(21) New Orleans Military & Maritime 2, (12) St. Martinville 0
(13) Pearl River 3, (20) Cecilia 1
(14) Bossier 5, (19) North DeSoto 0
(11) Archbishop Hannan 5, (22) Morgan City 4
(10) Holy Savior Menard 2, (23) Bolton 0
(15) Haynes Academy 3, (18) Leesville 2

Regional
(1) St. Louis Catholic 4, (16) DeRidder 1
(8) Vandebilt Catholic 3, (9) North Vermilion 0
(5) E.D. White Catholic 3, (21) New Orleans Military & Maritime 0
(4) Loyola Prep 1, (13) Pearl River 0
(3) Teurlings Catholic 4, (14) Bossier 0
(6) Parkview Baptist 2, (11) Archbishop Hannan 1
(7) Lusher Charter 2 (10) Holy Savior Menard 0
(2) University High 1, (15) Haynes Academy

Quarterfinal Round Schedule
(8) Vandebilt Catholic 1, (1) St. Louis Catholic 0
(5) E.D. White Catholic at (4) Loyola Prep
(6) Parkview Baptist at (3) Teurlings Catholic, 6 pm Tues.
(7) Lusher Charter at (2) University Lab, 6 pm Tues.

Division IV
Bi-district
(17) Houma Christian 3, (16) Opelousas Catholic 2
(24) Country Day 3, (9) Glenmora 1
(21) Fisher at (12) Ascension Christian
(13) Covenant Christian 6, (20) Rapides 0
(14) Calvary Baptist 1, (19) Vermilion Catholic 1 (Calvary advances 4-1 on PKs)
(22) Ascension Episcopal 1, (11) Lafayette Christian 0
(10) Dunham 8, (23) Evangel Christian 0
(18) Westminster Christian 1, (15) St. Frederick 0

Regional Round Schedule
(1) Episcopal School of Acadiana 9, (17) Houma Christian 1
(8) St. Thomas Aquinas 5, (24) Country Day 2
(5) Northlake Christian 9, (12) Ascension Christian 1
(4) Episcopal 4, (13) Covenant Christian 0
(3) Catholic-NI 6, (14) Calvary Baptist 0
(6) Pope John Paul II 4, (22) Ascension Episcopal 1
(10) Dunham 5, (7) Sterlington 3
(2) Newman 9, (18) Westminster Christian 1

Quarterfinal Round Schedule
(8) St. Thomas Aquinas at (1) Episcopal of Acadiana, 6 pm Mon.
(5) Northlake Christian at (4) Episcopal
(6) Pope John Paul II at (3) Catholic (NI)
(2) Newman at (10) Dunham, 5 pm Mon.

  • < PREV Girls Soccer Playoffs: SSA blanks St. Joseph’s to reach semifinals; 10 area teams in action Monday
  • NEXT > Nicholls Softball: Colonels sweep San Jose State in Lion Classic; fall to NIU in finale
Ken Trahan

Ken Trahan

Owner/CEO

Born and raised in the New Orleans area, CCSE Owner and CEO Ken Trahan has been a sports media fixture in the community for nearly four decades. Ken started NewOrleans.com/Sports with Bill Hammack and Don Jones in 2008. In 2011, the site became SportsNOLA.com. On August 1, 2017, Ken helped launch CrescentCitySports.com. Having accumulated national awards/recognition (National Football Foundation, College…

Read more >