Area Prep Softball Scores/Schedule Update for Thursday, March 22

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Softball Results from Wednesday, May 21

New Orleans Area

De La Salle 18, East Jefferson 0

Hahnville 21, Terrebonne 0

Houma Christian 2, Fisher 1

Thomas Jefferson 18, KIPP Renaissance 0

Riverdale 17, Bonnabel 2

South Plaquemines 15, NOMMA 3

St. Mary’s Academy 17, Landry-Walker 15

St. Thomas Aquinas 17, Salmen 1

Patrick Taylor 15, Grand Isle 0

Baton Rouge Area

Albany 15, French Settlement 0

Ascension Catholic 17, Plaquemine 7

False River 12, Teurlings Catholic 6

Livonia 9, Baker 6

St. Amant 5, Parkview Baptist 4

Bayou Area

H.L. Bourgeois 22, Central Lafourche 12

Thibodaux 20, East St. John 5

Vandebilt Catholic 9, Hanson Memorial 5

Area Prep Softball Schedule for Thursday, May 22

New Orleans Area

6-5A

Fontainebleau at Mandeville, 4 p.m.

Ponchatoula at Covington, 4 p.m.

Slidell at Hammond, 4 p.m.

7-5A

Destrehan at Terrebonne, 4 p.m.

Hahnville at H.L. Bourgeois, 4 p.m.

8-5A

Chalmette vs. West Jefferson, 4 p.m. at Oakdale Playground

East Jefferson vs. Landry-Walker at Behrman, 4 p.m.

9-5A

Archbishop Chapelle vs. Mount Carmel, 4 p.m. at  JPRD Complex

Dominican at John Curtis Christian, 5 p.m.

8-4A

Pearl River at St. Scholastica, 4 p.m.

Salmen at Lakeshore, 4 p.m.

Higgins at Bonnabel, 4 p.m.

Grace King at John Ehret, 4 p.m.

10-4A

McDonogh 35 at Ben Franklin, 4 p.m.

NOMMA at Cabrini, 4:30 p.m.

Riverdale at Carver, 4 p.m.

7-3A

Archbishop Hannan at Bogalusa, 5 p.m.

10-3A

Haynes at St. Charles Catholic, 4 p.m.

Lusher at Ursuline, 4 p.m.

St. James vs. De La Salle at Carrollton, 4 p.m.

9-2A

Independence at Pine, 5 p.m.

Northlake Christian at Pope John Paul II, 3:30 p.m.

11-2A

Country Day at Riverside, 4:30 p.m.

12-2A

McGehee at St. Katharine Drexel, 4 p.m.

South Plaquemines at Fisher, 4 p.m. at Rosethorn

8-1A

Family Christian at First Baptist Christian, 4:30 p.m.

West St. John at Ecole Classique, 4 p.m.

8-C

Phoenix at Grand Isle, 4:30 p.m.

Non-district

Karr vs. Lake Area New Tech, 6 p.m. at Milne Playground

Loranger at Springfield, 5:30 p.m.

McMain at Academy of Our Lady, 4 p.m.

Northshore at Belle Chasse, 3:30 p.m.

Baton Rouge Area

Ascension Christian at St. John, 5 p.m.

Broadmoor at McKinley, 4 p.m.

Brusly at Baker, 4 p.m.

Catholic (PC) at Zachary, 4:30 p.m.

False River at Westminster Christian, 4 p.m.

Mentorship Academy at University Lab, 4 p.m.

Mount Hermon at Maurepas, 4 p.m.

St. Michael at Plaquemine, 5 p.m.

Tara at Parkview Baptist, 4 p.m.

Woodlawn (BR) at Lutcher, 4 p.m.

Bayou Area

Assumption at Ellender, 4 p.m.

Beau Chene at Centerville, 4:30 p.m.

East St. John at Covenant Christian, 4 p.m.

Erath at Berwick, 4 p.m.

Gueydan at Central Catholic, 5 p.m.

Loreauville at Franklin, 4:30 p.m. (DH)

South Lafourche at South Terrebonne, 4 p.m.

Thibodaux at Central Lafourche, 4 p.m.

West St. Mary at Delcambre, 5:30 p.m.

E.D. White Catholic at Morgan City, 4 p.m.

  • < PREV 32-team NFL approaches 100th anniversary in 2019
  • NEXT > Softball Report: Hahnville, De La Salle, Houma Christian post wins Wednesday