Area Prep Softball Scores/Schedule Update for Saturday, March 10

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Softball Results from Fri., Mar. 9

New Orleans Area

Assumption 2, Albany 1

Cabrini 19, Archbishop Chapelle 5

Chalmette 20, Landry-Walker 3

De La Salle 15, Academy of Our Lady 2

Destrehan 5, Zachary 2

Doyle 6, Riverside 5

East Ascension 11, Covington 7

Ecole Classique 9, Bonnabel 1

Fisher 12, Haynes 10

Hahnville 8, Sam Houston 2

Mandeville 6, John Curtis Christian 2

Mount Carmel 10, Belle Chasse 0

St. Charles Catholic 16, Dominican 3

St. Martin’s Episcopal 11, Covenant Christian 10

St. Thomas Aquinas 5, Franklinton 4

Ursuline 5, St. Michael 4

Vidalia 19, Pine 2

Baton Rouge Area

Barbe 11, Walker 0

Brusly 11, False River 6

Central 12, Assumption 0

Holden 12, Delta Charter 0

St. Amant 18, Denham Springs 2

St. John 15, Dunham 0

St. John 10, St. James 9

University 8, Jewel Sumner 2

Bayou Area

Ellender 25, Franklin 4

Patterson 7, Central Catholic 5

South Terrebonne 8, Berwick 5

Area Prep Softball Schedule for Sat., Mar. 10

New Orleans Area

Cabrini vs. Mandeville, 10 a.m. at Coquille Park

Cabrini vs. St. Charles Catholic, 2 p.m. at Coquille Park

Carver at West St. John, noon

Covington vs. Destrehan, 4:30 p.m. at Butch Gore

Dominican vs. Mandeville, noon at Coquille Park

Dominican vs. Slidell, 4 p.m. at Coquille Park

Fontainebleau vs. St. Michael, noon at St. Scholastica Tournament

Fontainebleau vs. Thomas Jefferson, 2 p.m. at St. Scholastica Tournament

Franklinton at St. Thomas Aquinas, 5 p.m.

Hammond at St. Thomas Aquinas, 11 a.m.

Thomas Jefferson vs. St. Michael, 10 a.m. at St. Scholastica Tournament

McMain at NOMMA, 11 a.m.

Mount Carmel at Catholic (NI), 1 p.m.

Northlake Christian at St. Scholastica, 9 a.m.

Ursuline at St. Scholastica, 1 p.m.

Baton Rouge Area

Ascension Episcopal at Runnels, 4 p.m.

Hahnville vs. Walker, 12:30 p.m. at Butch Gore

Loranger at University Lab, 1 p.m.

Madison Prep at Port Allen, 11 a.m.

Mount Hermon at University Lab, 9 a.m.

Newton County (MS) vs. Baker, 11 a.m.

Pine at Episcopal, 11 a.m.

Ponchatoula vs. Loranger, 3:30 p.m. at Kentwood Rec Park

Tara vs. Broadmoor, 10 a.m. at Lady Viking Classic

Tara vs. Mentorship Academy, 2 p.m. at Lady Viking Classic

Walker vs. St. Amant, 2:30 p.m. at Butch Gore

Bayou Area

East St. John at South Lafourche, noon

  • < PREV St. Thomas More holds off University Lab for Division II boys basketball championship
  • NEXT > Softball Report: Hahnville stays hot with win over previously unbeaten Sam Houston