Area Prep Softball Scores/Schedule Update for Friday, March 9

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Softball Results from Thurs., Mar. 8

New Orleans Area

Archbishop Hannan 4, Albany 2

Belle Chasse 16, Karr 0

Central Lafourche 20, East St. John 4

Chalmette 10, Bonnabel 0

Country Day 17, St. Mary’s Academy 0

John Curtis Christian 8, Dominican 0

Destrehan 10, H.L. Bourgeois 0

Fisher 14, South Plaquemines 4

Fontainebleau 3, Covington 1

Ben Franklin 30, Lake Area New Tech 13

Franklinton 10, St. Scholastica 6

Thomas Jefferson 6, Archbishop Chapelle 3

Lakeshore 6, Pearl River 5

Mandeville 10, Slidell 3

McGehee 11, East Jefferson 1

McMain 18, Helen Cox 5

Ponchatoula 5, Jewel Sumner 1

St. James 9, Ascension Christian 3

St. Thomas Aquinas 12, Haynes 1

West St. John 27, Varnado 1

Baton Rouge Area

Ascension Catholic 17, East Iberville 0

Cecilia 8, Plaquemine 7

Central 6, Live Oak 5

Denham Springs 11, Zachary 1

East Ascension 17, Broadmoor 0  (game one)

East Ascension 16, Broadmoor 0 (game two)

False River 7, Assumption 2

Lutcher 11, Brusly 1

Maurepas 6, Walker 5

Northeast 13, Family Christian 3

St. Amant 10, Dutchtown 0

St. John 16, White Castle 0  (game one)

St. John 16, White Castle 1 (game two)

University 15, Woodlawn (BR) 0

West Feliciana 7, St. Michael 6

Bayou Area

Ascension Episcopal 25, Franklin 4

Centerville 10, Lafayette Christian 7

Hahnville 17, Thibodaux 1

Houma Christian 7, Vandebilt Catholic 4

Jeanerette 25, West St. Mary 15

Kaplan 6, Berwick 5

Morgan City 15, Terrebonne 0

Patterson 16, Abbeville 1

South Lafourche 10, Covenant Christian 8

Area Prep Softball Schedule for Fri., Mar. 9

New Orleans Area

Academy of Our Lady vs. De La Salle, 4 p.m. at The Fly

Belle Chasse vs. Mount Carmel, 4 p.m. at JPRD Complex

Bonnabel at Ecole Classique, 4 p.m.

Covenant Christian at St. Martin’s Episcopal, 4 p.m.

Dominican vs. St. Charles Catholic, 6 p.m. at Coquille Park

East St. John vs. Karr, 4 p.m. at Wesley Barrow

Haynes at Fisher, 4 p.m.

Landry-Walker at Chalmette, 4 p.m.

Loranger at St. Thomas Aquinas, 4 p.m.

Northlake Christian at Fontainebleau, 4 p.m.

Ponchatoula at French Settlement, 8 p.m.

Pope John Paul II vs. Thomas Jefferson, 6:30 p.m. at St. Scholastica Tournament

Ursuline vs. St. Michael, 6 p.m. at St. Scholastica Tournament

West Jefferson at Helen Cox, 4 p.m.

Zachary at Destrehan, 7:30 p.m.

Baton Rouge Area

Denham Springs at St. Amant, 5:30 p.m.

Dunham at St. John, 6:30 p.m.

Higgins at White Castle, 4 p.m.

Holden at Delta Charter, 5 p.m.

Mount Hermon vs. Episcopal, 4 p.m. at Kentwood Rec Park

Live Oak at Archbishop Hannan, 4 p.m.

Loranger vs. Episcopal, 8 p.m. at Kentwood Rec Park

Opelousas at Port Allen, 4 p.m.

Slaughter Community Charter at Baker, 4 p.m.

St. James at St. John, 5 p.m.

University Lab at Jewel Sumner, 6 p.m.

  • < PREV Upset-minded LA Tech edged by ODU in quarterfinals
  • NEXT > Softball Report: Archbishop Hannan downs Albany, STA drills Haynes