Area Prep Softball Scores/Schedule Update for Friday, March 23

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Softball Results from Thursday, March 22

New Orleans Area

Archbishop Hannan 16, Bogalusa 0 (game one)

Archbishop Hannan 16, Bogalusa 0 (game two)

Cabrini 17, NOMMA 0

Chalmette 12, West Jefferson 9

Covington 2, Ponchatoula 1

John Curtis Christian 12, Dominican 2

De La Salle 12, St. James 1

Ecole Classique 11, West St. John 1

Family Christian 17, First Baptist Christian 5

Lakeshore 15, Salmen 0

Mandeville 10, Fontainebleau 1

Mount Carmel 12, Archishop Chapelle 0

Northshore 4, Belle Chasse 0

Pearl River 5, St. Scholastica 3

Pine 16, Independence 1

Riverside Academy 19, Country Day 4

Slidell 1, Hammond 0

South Plaquemines 15, Fisher 4

St. Charles Catholic 12, Haynes 1

Baton Rouge Area

Albany 10, Jewel Sumner 0

Brusly 13, Baker 0

Catholic (PC) 16, Zachary 8

Dutchtown 15, East Ascension 13

East Iberville 26, Donaldsonville 4

False River 17, Westminster Christian 1

Lutcher 18, Woodlawn (BR) 0

Holden 18, Runnels 1

Maurepas 10, Mount Hermon 0

Parkview Baptist 18, Tara 0

St. Amant 19, St. Joseph’s Academy 0

St. John 7, Ascension Catholic 6

St. Michael 17, Plaquemine 7

University Lab 16, Mentorship Academy 0

West Feliciana 20, Madison Prep 13

Bayou Area

Assumption 4, Ellender 1

Delcambre 17, West St. Mary 0

East St. John 11, Covenant Christian 8

Erath 4, Berwick 1

Gueydan 7, Central Catholic 6

Hahnville 17, H.L. Bourgeois 0

Morgan City 10, E.D. White Catholic 0

North Vermilion 15, Patterson 0

South Terrebonne 9, South Lafourche 1

Terrebonne 4, Destrehan 2

Thibodaux 28, Central Lafourche 14

Area Prep Softball Schedule for Friday, March 23

New Orleans Area

6-5A

Mandeville at Ponchatoula, 4:30 p.m.

Independent Schools Championship Tournament at Carrollton Complex

Ecole Classique vs. Ben Franklin, 4 p.m.

St. Martin’s vs. McGehee, 4 p.m.

Episcopal vs. Ben Franklin, 6 p.m.

Country Day vs. St. Martin’s 6 p.m.

Non-district

Cabrini at Albany, 5 p.m.

Northshore at Academy of Our Lady, 3:30 p.m.

Pearl River at New Iberia, 6 p.m.

South Plaquemines at NOMMA, 4 p.m.

St. Mary’s Academy vs. KIPP Renaissance, 3:30 p.m. at Wesley Barrow

Patrick Taylor at Grand Isle, 4:30 p.m.

Baton Rouge Area

Baker at Woodlawn (BR), 3:30 p.m.

Destrehan at Live Oak, 7 p.m.

Family Christian at Dunham, 5 p.m.

Hammond at Doyle, 5:30 p.m.

Mentorship Academy at Port Allen, 5:30 p.m.

Rayne at St. Michael, 4 p.m.

St. Charles Catholic at St. John, 5 p.m.

Varnado at Mount Hermon, 5:30 p.m.

  • < PREV Area Prep Baseball Scores/Schedule Update for Friday, March 23
  • NEXT > Al Dupuy's Mock Draft: 2018 NFL First Round (Version 1.0)