Area Prep Softball Report for Tuesday, Mar. 19

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Softball Results from Monday, Mar. 18

New Orleans Area

De La Salle 24, East Jefferson 0

Ben Franklin 6, Country Day 2

Thomas Jefferson 9, Thibodaux 6

McDonogh 35 21, Carver 3

Northshore 3, Hahnville 0

South Plaquemines 18, NOMMA 1

Springfield 8, Loranger 5

St. James 1, French Settlement 0

Ursuline Academy 17, Grace King 0

Baton Rouge Area

Ascension Christian 2, St. Joseph’s Academy 0

Doyle 11, Maurepas 10

Marksville 8, Port Allen 5

Notre Dame 15, Livonia 0

Runnels 12, Northeast 2

West Feliciana 16, East Iberville 0

West St. John 16, White Castle 7

Bayou Area

Covenant Christian 26, Franklin 8

Lafayette Christian 7, Central Catholic 5

Mount Carmel Academy 11, E.D. White Catholic 1

Patterson 7, Central Lafourche 5

South Lafourche 20, Ellender 6

Vermilion Catholic 16, Centerville 5

Area Prep Softball Schedule for Tuesday, Mar. 19

New Orleans Area

Albany at Archbishop Hannan, 6 p.m. at Coquille Park

Archbishop Chapelle vs. Mount Carmel Academy, 4 p.m. at JPRD Complex

Ascension Catholic at Riverside Academy, 5 p.m.

Belle Chasse at Academy of Our Lady, 4 p.m.

Bonnabel vs. Landry-Walker, 4 p.m. at Behrman Park

H.L. Bourgeois at Hahnville, 4 p.m.

Carver at NOMMA, 4 p.m.

Chalmette vs. Higgins, 4 p.m. at Avondale Playground

Covington at Mandeville, 4 p.m.

John Curtis Christian vs. Dominican, 4 p.m. at Harahan Playground

East Jefferson at Grace King, 4 p.m.

Warren Easton at McMain, 4 p.m. at Wisner Park

East St. John at Destrehan, 4 p.m.

Fisher vs. McGehee, 4 p.m. at Riverview Carrollton Complex

Franklinton at Pearl River, 4 p.m.

Hammond at Ponchatoula, 4:30 p.m.

Karr at Helen Cox, 4 p.m.

Grace King at East Jefferson, 4 p.m.

Lusher Charter at St. Charles Catholic, 4 p.m.

Northlake Christian at Independence, 4 p.m.

Northshore at Slidell, 4 p.m.

Pine at Pope John Paul II, 4:30 p.m.

Riverdale at McDonogh 35, 6 p.m.

St. Katharine Drexel at South Plaquemines, 4 p.m.

St. Scholastica at Salmen, 4 p.m.

West Jefferson at John Ehret, 4 p.m.

West St. John at St. Martin’s Episcopal, 4 p.m.

Zachary at West Feliciana, 4:30 p.m.

Baton Rouge Area

Broadmoor at St. Amant, 5 p.m.

Central at Walker, 5 p.m.

Denham Springs at Live Oak, 5 p.m.

Dutchtown vs. St. Joseph’s Academy, 4 p.m. at Traction Sportsplex

False River at Opelousas Catholic, 4 p.m.

Livonia at Cecilia, 5 p.m.

Madison Prep at East Iberville, 4 p.m.

McKinley at East Ascension, 5 p.m.

Parkview Baptist at Plaquemine, 5 p.m.

St. John at University High, 4:30 p.m.

St. Michael at Lutcher, 5 p.m.

Tara at Woodlawn (BR), 4 p.m.

Bayou Area

Assumption at Morgan City, 4 p.m.

Berwick at David Thibodaux, 4 p.m.

Catholic (NI) at Franklin, 4 p.m.

Central Catholic at Vermilion Catholic, 4:30 p.m.

Hanson Memorial at Centerville, 5 p.m.

Kaplan at Patterson, 4 p.m.

Terrebonne at Thibodaux, 4 p.m.

Vandebilt Catholic at South Terrebonne, 4 p.m.

E.D. White Catholic at Ellender, 4 p.m.

  • < PREV Preview: UNO hosts Texas Southern in CIT first round Wednesday
  • NEXT > Baseball: Carver, Northlake Christian, Pope John Paul II score victories Monday