Area Prep Baseball Scores/Schedule Update for Saturday, Feb. 24
Area Prep Baseball Results from Fri., Feb. 23
New Orleans Area
Archbishop Hannan 12, Belle Chasse 10
Carencro 9, Kentwood 2
Covington 7, Doyle 0
John Curtis Christian 4, Lutcher 2 (Comet/Lutcher Tournament)
Lakeshore 12, Slidell 2 (Slidell City Tournament)
South Plaquemines 2, Westgate 0
St. Paul’s 10, Chalmette 1 (WGNO Baseball Classic)
West Ouachita 4, Brother Martin 0 (WGNO Baseball Classic)
Baton Rouge Area
Catholic (NI) 4, West Feliciana 0
Bayou Area
Central Lafourche 11, South Plaquemines 5 (Tri-City Classic)
De La Salle 19, Thibodaux 5 (Tri-City Classic)
East St. John 6, Morgan City 2
Highland Baptist 15, Franklin 5
Thibodaux 10, Hanson Memorial 0 (Tri-City Classic)
Vandebilt Catholic 5, St. Michael 1
Area Prep Baseball Report for Sat., Feb. 24
New Orleans Area
WGNO Classic
At Chalmette
Archbishop Rummel vs. Franklinton, 11:30 a.m.
Archbishop Rummel vs. Fontainebleau, 2 p.m.
At Kirsch-Rooney Stadium
Jesuit vs. West Ouachita, 9 a.m.
Jesuit vs. Ponchatoula, 11:30 a.m.
At RBI Field
Brother Martin vs. Ruston, 9 a.m.
Archbishop Shaw vs. Franklinton, 2 p.m.
Archbishop Shaw vs. Fontainebleau, 4 p.m.
Others:
Archbishop Hannan at Covington, 11 a.m.
Belle Chasse at Riverdale, 10 a.m. at Pearl River Tournament
Belle Chasse vs. East Jefferson, 12:30 p.m. at Pearl River Tournament
John Curtis Christian vs. Catholic (BR), 10:30 a.m. (Comet/Lutcher Tournament at SCC)
John Curtis Christian vs. Mandeville, 1 p.m. (Comet/Lutcher Tournament at SCC)
East Jefferson vs. Northlake Christian, 3 p.m. at Pearl River Tournament
False River at West St. John, 2:30 p.m.
Ben Franklin at Lusher, 4 p.m.
Grace King at Riverside, 11 a.m.
Holden at Grand Isle, 4 p.m.
Lake Area New Tech at West Jefferson, noon
Landry-Walker at Helen Cox, noon
Lutcher at St. Charles Catholic, 3:30 p.m. (SCC/Lutcher Tournament)
West Jefferson at Karr, 6 p.m.
Newman at Pope John Paul II, 10 a.m. at Northshore (Slidell City Tournament)
Pope John Paul II at Northshore, 12:30 p.m. (Slidell City Tournament)
Slidell at Salmen, 10 a.m. (Slidell City Tournament)
St. Martin’s Episcopal at John Ehret, 9:30 a.m.
Patrick Taylor vs. Slaughter Community Charter, noon at Fisher Tournament
Walker at Northshore, 10 a.m. (Slidell City Tournament)
Walker at Salmen, 1:30 p.m. (Slidell City Tournament)
Baton Rouge Area
Destrehan at Dutchtown, 10 a.m.
Hahnville at Dutchtown, 8 p.m.
Scotlandville vs. Terrebonne, 4:15 p.m. at Brusly Tournament
Vandebilt Catholic at Brusly, 2 p.m.
Bayou Area
Ascension Christian at St. James, 9 a.m. at Morgan City (Tri-City Tournament)
Assumption vs. South Plaquemines, 3:45 at Morgan City (Tri-City Tournament)
Berwick vs. St. Augustine, 11:15 a.m. at Morgan City (Tri-City Tournament)
Central Catholic vs. Thomas Jefferson, 3:45 p.m. (Patterson Tournament)
Episcopal of Acadiana at Franklin, 5:45 p.m.
South Terrebonne vs. Thomas Jefferson, 11:15 at Patterson Tournament
Thibodaux at Morgan City, 6 p.m. (Tri-City Tournament)
E.D. White Catholic at Westlake, 3 p.m.
- < PREV Baseball Report: Weather postpones most Friday games in WGNO Classic
- NEXT > Area Prep Softball Scores/Schedule Update for Saturday, Feb. 24