Area Prep Baseball Scores/Schedule Update for Tuesday, April 17

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon

Area Prep Baseball Results from Monday, April 16
New Orleans Area
Archbishop Hannan 11, Northlake Christian 3
Chalmette 3, East Jefferson 2
Covenant Christian 18, West St. John 4
Helen Cox 8, Lusher 5
De La Salle 6, Riverdale 5
Warren Easton 11, Higgins 0
Hahnville 5, Terrebonne 1
Holy Cross 9, St. Augustine 2
Loranger 7, Albany 2
Mandeville 2, Covington 0
Mount Hermon 15, Crescent City Christian 1
Newman 10, Ben Franklin 0
Northshore 12, Slidell 1
Pine 13, Varnado 3
Ponchatoula 10, Hammond 5
Pope John Paul II 17, Grace King 0
Riverside Academy 3, Catholic (PC) 1
South Plaquemines 18, Karr 10
St. Paul’s 7, Fontainebleau 0

Baton Rouge Area
Ascension Christian 14, McKinley 3
Catholic (BR) 3, Dutchtown 0
Denham Springs 6, Live Oak 4
Donaldsonville 14, Family Christian 3
Northeast 18, Tara 3
Springfield 11, French Settlement 4
University 6, St. John 3
Walker 9, Scotlandville 0

Bayou Area
H.L. Bourgeois 15, Thibodaux 4
Central Catholic 3, Vermilion Catholic 1
Central Lafourche 7, East St. John 4
Hanson Memorial 8, Morgan City 1
St. Thomas More 7, Houma Christian 6
E.D. White Catholic 27, Ellender 0

New Orleans Area
District 9-5A
Archbishop Rummel vs. St. Augustine, 6 p.m. at Wesley Barrow Stadium
Brother Martin at Shaw, 6:30 p.m. at Winterscheidt Stadium
Holy Cross vs. John Curtis Christian, 7 p.m. at Mike Miley Stadium
District 8-4A
Pearl River at Lakeshore, 4 p.m.
Salmen at Franklinton, 6:30 p.m.
District 10-4A Tournament
(4) New Orleans Military & Maritime vs. (1) Riverdale, 4 p.m. at Mike Miley Stadium
(3) Carver vs. (2) Ben Franklin, 4 p.m. Pontiff Playground
District 7-3A
Bogalusa vs. Archbishop Hannan at Coquille Park, 6:30 p.m.
District 9-3A
KIPP Renaissance vs. Thomas Jefferson, 5 p.m. at Oakdale Playground
District 10-3A
Haynes vs. Lusher, 6:30 p.m. at Avenger Field
St. James at St. Charles Catholic, 4 p.m.
District 9-2A
Northlake Christian at Independence, 6:30 p.m.
Pope John Paul II at Amite, 5 p.m.
District 11-2A
Country Day at Riverside, 4:30 p.m.
District 12-2A
Fisher vs. Newman, 6 p.m. at Avenger Field
District 8-1A
Houma Christian at Ecole Classique, 4 p.m.
St. Martin’s Episcopal at Covenant Christian, 7 p.m.
Jewel Sumner at Pine, 6 p.m.
Varnado at West St. John, 4:30 p.m.

Non-district
De La Salle vs. Jesuit, 6 p.m. at John Ryan Stadium
Family Christian at Grand Isle, 5 p.m.
KIPP Booker T. Washington at Bonnabel, 4 p.m.
Patrick Taylor at Helen Cox, 5 p.m.

Baton Rouge Area
Ascension Catholic at White Castle, 4:30 p.m.
Ascension Christian at East Iberville, 4 p.m.
Broadmoor at Catholic (BR), 4 p.m.
Dutchtown at McKinley, 4 p.m.
East Ascension at St. Amant, 6 p.m
East Feliciana at Episcopal, 4 p.m.
Kentwood vs. Southern Lab, 6 p.m. at Pete Goldsby Field
Live Oak at Zachary, 6:30 p.m.
Lutcher at Plaquemine, 4:30 p.m.
Madison Prep at Brusly, 6:30 p.m.
Northeast at The Church Academy, 4 p.m.
Opelousas Catholic at False River, 4:30 p.m.
Port Allen at Dunham, 6 p.m.
Scotlandville at Denham Springs, 6:30 p.m.
Springfield at French Settlement, 6:30 p.m.
St. John at Catholic (PC), 4:30 p.m.
St. Michael at Tara, 4 p.m.
Walker at Central, 6:30 p.m.
West Feliciana at U-High, 4 p.m.
Woodlawn at Parkview Baptist, 4 p.m.

Bayou Area
Catholic (NI) at Franklin, 5 p.m.
South Terrebonne at Ellender, 4 p.m.
E.D. White Catholic at Vandebilt Catholic, 6 p.m.

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon
  • < PREV Deja Vu: Walk off loss again for Baby Cakes in OKC
  • NEXT > Report: McKinley athletic programs on probation for two years