Friday Night Live: Week 10 Prep Football Coverage

  • icon
  • icon
  • icon
  • icon
Bonnabel vs. Landry-Walker
(Photo: Beau Brune)

Week 10 is a pretty big deal for many teams around the state. District titles, playoff seeding position and postseason berths are on the line. Perhaps the biggest battle tonight features unbeaten Terrebonne at Destrehan live online.

We have you covered all night with realtime scores on the state’s only comprehensive real-time scoreboard presented by the Allstate Sugar Bowl.

Listen to live updates and analysis of all the game action across Louisiana from 6 to 11 p.m. on Ken Trahan’s Original Prep Football Report on the WGSO 990am New Orleans flagship.

Louisiana Prep Football Schedule for Week 10

Thursday, Nov. 1

New Orleans Area

McDonogh 35 34, J.K. Kennedy 13

Holy Cross 24, Live Oak 14

Karr 21, Warren Easton 20

Lusher 19, Haynes 7

West Jefferson 34, East Jefferson 33

Around the State

Arcadia 58, Lincoln Prep 6

Basile 40, Hamilton Christian 6

Calvary Baptist 43, North Caddo 0

Cecilia 47, Beau Chene 3

Church Point 42, Port Barre 6

Covenant Christian 62, Houma Christian 31

DeRidder 48, Grant 8

Dutchtown 21, McKinley 2

Erath 41, Abbeville 21

Franklin Parish 26, West Ouachita 23

Lake Charles College Prep 28, Jennings 7

Livonia 46, Opelousas 7

Neville 17, Bastrop 12

North DeSoto at Minden

Northwood 56, Bossier 28

Oak Grove 33, Cedar Creek 12

Ouachita Parish 42, Alexandria 26

Sterlington 48, Richwood 21

St. Edmund 49, Merryville 0

St. Frederick 12. Delhi 8

West Monroe 55, Natchitoches Central 14

Woodlawn (SH) 42, Huntington 14

Zachary 45, Belaire 0

Friday, Nov. 2

New Orleans Area

South Plaquemines at Country Day, 4:30 p.m.

Amite at St. Thomas Aquinas

Archbishop Shaw vs. John Curtis at Yulman Stadium

Bogalusa at Archbishop Hannan

Bonnabel vs. Grace King at Joe Yenni Stadium

Capitol at Jewel Sumner

Chalmette at Landry-Walker

Covington at Mandeville

Helen Cox at Belle Chasse

De La Salle at Donaldsonville

John Ehret vs. Higgins at Hoss Memtsas Stadium

Fontainebleau at St. Paul’s

Hammond at Ponchatoula

Jesuit vs. Brother Martin at Tad Gormley Stadium

KIPP Renaissance vs. Sci Academy at Joe Brown Stadium

Loranger at Albany

Mangham at Varnado

Newman at Fisher

North Central at Riverside

Northlake Christian at St. Helena

Northshore at Slidell

Pearl River at Franklinton

Pine at Pope John Paul II

Ridgewood at Ecole Classique

Riverdale vs. Carver at Pan American Stadium

Salmen at Lakeshore

Springfield at Independence

St. Charles Catholic at St. James

St. Martin’s Episcopal at West St. John

Terrebonne at Destrehan

Baton Rouge Area

Ascension Catholic at St. John

Baker at University

Belaire at Zachary

Catholic (BR) at Broadmoor

The Church Academy at Port Allen

Dunham at Episcopal

Kentwood at Southern Lab

Madison Prep at Brusly

Mentorship Academy at Glen Oaks

Northeast at East Feliciana

Plaquemine at Lutcher

Scotlandville at Denham Springs

Slaughter Community Charter at Ascension Christian

St. Amant at East Ascension

Tara at St. Michael

Walker at Central

White Castle at East Iberville

Woodlawn (BR) at Parkview Baptist

Bayou Area

Ascension Episcopal at West St. Mary

Assumption at Morgan City

Central Lafourche at Thibodaux

East St. John at South Lafourche

Ellender at South Terrebonne

Hahnville at H.L. Bourgeois

Hanson Memorial at Centerville

Vandebilt Catholic at E.D. White Catholic

Central Louisiana

Bolton at Jena

Caldwell Parish at Marksville

DeRidder at Grant

Peabody at Avoyelles

Tioga at Buckeye

North Louisiana

Beekman Charter at Ferriday

Berwick at North Vermilion

Bunkie at Lakeview

Carroll at Madison

Delhi Charter at Vidalia

Delta Charter at Ouachita Christian

Green Oaks at Jonesboro-Hodge

Haughton at Airline

LaSalle at Block

Logansport at St. Mary’s

Mansfield at Lakeside

Many at Winnfield

North Webster at Loyola Prep

Northwood-Lena at D’Arbonne Woods

Parkway at Southwood

Patterson at Kaplan

Pineville at Ruston

Plain Dealing at Homer

Rayville at General Trass

Red River at Holy Savior Menard

Ringgold at Haynesville

Tensas at Sicily Island

Union Parish at Wossman

B.T. Washington at Benton

Washington-Marion at Iowa

West Ouachita at Franklin Parish

Southwest Louisiana

Berwick at North Vermilion

Catholic (PC) at Opelousas Catholic

Central Catholic at Vermilion Catholic

Crowley at Pine Prairie

Elton at Oberlin

Erath at Abbeville

Franklin at Catholic (NI)

Gueydan at Highland Baptist

Sam Houston at New Iberia

Iota at Eunice

Jeanerette at Lafayette Christian

Lafayette at Acadiana

LaGrange at Barbe

Leesville at St. Louis Catholic

Loreauville at Delcambre

Mamou at Northwest

Merryville at St. Edmund

Northside at Westgate

Notre Dame at Lake Arthur

Oakdale at DeQuincy

Rosepine at East Beauregard

St. Martinville at Breaux Bridge

St. Thomas More at Rayne

Sulphur at Comeaux

Teurlings Catholic at Carencro

Ville Platte at Welsh

Vinton at Pickering

West Feliciana at Kinder

Westminster Christian at Sacred Heart (VP)

Westlake at South Beauregard

Sat., Nov. 2

Archbishop Rummel vs. St. Augustine, 2 p.m. at Tad Gormley Stadium on WGSO 990 AM

Cohen vs. Thomas Jefferson, 2 p.m. at Hoss Memtsas Stadium

  • < PREV Volleyball Playoffs Update for Friday, Nov. 2 (Scores and brackets)
  • NEXT > Miles Stewart carries Lusher past Haynes, 19-7